Na gitarę i portatyw

Ulotka

Projekt ulotki został przygotowany w formacie A5. Skorzystaj z odpowiednich opcji przy drukowaniu.

wstęp wolny

wydarzenie online na FB i kanale You Tube ODT Światowid 

Program koncertu pozwoli przenieść się słuchaczom do późnorenesansowej Anglii dzięki utworom wiodącego wówczas kompozytora oraz wirtuoza lutni - Johna Dowlanda. Będzie okazja zanurzyć się także w niezwykłej wyobraźni muzycznej niewidomego przez większość swojego życia wybitnego hiszpańskiego twórcy - Joaquina Rodrigo. Nie zabraknie też współczesnej muzyki iberoamerykańskiej.

Duet współtworzą gitarzystka Marika Jurkiewicz i organista Piotr Dziewiecki. Wspólnie koncertują od 2019 roku, ale łączą ich także studia odbyte na tej samej uczelni - Akademii Muzycznej w Łodzi. Jako zespół wzbudzają zainteresowanie publiczności nie tylko wykonywanym przez siebie programem, ale też dość nietypowym brzmieniem, które zapewnia duetowi wyjątkowość używanych przez nich instrumentów.

Gitara Mariki pochodzi z warsztatu P. E. Malinowscy i została dopasowana do indywidualnych potrzeb wykonawczyni. Rzadko spotykany dziś portatyw to instrument dobrze znany w średniowieczu, jest najmniejszym z rodziny organów piszczałkowych - zakres jego skali to zaledwie dwie oktawy. Jako przenośne małe organy portatyw przed wiekami używany był m.in podczas kościelnych procesji, jak i do podawania tonacji chórom gregoriańskim. Piotr gra na portatywach, które sam zbudował: mniejszym wykorzystywanym do gry utworów lirycznych oraz większym, na którym lepiej brzmią kompozycje o charakterze figuracyjnym.

Poza występami na rodzimej uczelni zespół koncertował również w kilkunastu miastach w Polsce, m.in. w Warszawie w ramach cyklu „Klasyka na koszykach” oraz w Orońsku i Gostyninie na recitalach autorskich. Brał także udział w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Treviso we Włoszech. Ma na swoim koncie popisy w Teatrze Nowym im. K. Dejmka w Łodzi oraz udział w nagraniach płyty „Kolęda na trudny czas...” realizowanej przez Akademię Muzyczną w Łodzi.

Informacja o wydarzeniu pochodzi z serwisu DOKiS. Za treść odpowiada organizator wydarzenia. Szczegóły można sprawdzić bezpośrednio na stronie www.dokis.pl