Miesiąc Spotkań Autorskich 2017. Peter Repka & Ivan Štrpka, Batu Danelia

Ulotka

Projekt ulotki został przygotowany w formacie A5. Skorzystaj z odpowiednich opcji przy drukowaniu.

wstęp wolny

Festiwal Miesiąc Spotkań Autorskich odbywa się codziennie w Brnie, Koszycach, Ostrawie, Lwowie i Wrocławiu. W ramach programu wrocławskiej edycji swoje teksty prezentuje 20 pisarzy polskich, 10 czeskich i słowackich oraz 31 pisarzy z kraju, który w danym roku jest Gościem Honorowym.
W roku 2017 będzie nim Gruzja.

Miesiąc Spotkań Autorskich we Wrocławiu
2 lipca – 1 sierpnia 2017

PROGRAM DNIA

17.07.2017 (poniedziałek) Mediateka
Spotkanie: Peter Repka & Ivan Štrpka, Batu Danelia

* godz. 19.00
Peter Repka & Ivan Štrpka: Biegacze osamotnieli

Štrpka: Urodzony w 1944 roku w miejscowości Hlohovec. Absolwent filologii słowackiej i hiszpańskiej na Wydziale Filozofii Uniwersytetu im. Komenskiego w Bratysławie. Poeta, prozaik, tekściarz, tłumacz. Repka: Urodzony w 1944 roku w Bratysławie. Absolwent Politechniki Słowackiej tamże. Od 1970 roku mieszka w Niemczech. Poeta, prozaik, dramatyk publicysta. Członkowie grupy literackiej „Samotni biegacze“. Debiutowali w 1969 roku książkami Krótkie dzieciństwo włóczników (Štrpka) i Kura w katedrze (Repka). Štrpka napisał około dwudziestu pięciu kolejnych książek, Repka połowę mniej. W 2017 roku zaprezentowali czeskiemu czytelnikowi w antologii pt. Samotni biegacze (razem z Ivanem Laučíkem).

* godz. 20.30
Batu Danelia: Miłość to ciężar

Batu Danelia urodził się w 1950 roku w wiosce Zanath, a od 1971 roku mieszka w Tbilisi. Ukończył moskiewski Uniwersytet Literacki im. Maxyma Gorkiego. Pierwsze wiersze Batu opublikowano w latach 1973-74. Wśród jego tomików poetyckich należy wymienić: „Miasto pod skrzydłami” (1982); „Spokojna ulica” (1986); „Zima samotności” (1997); „Święto księżyca” (2003); „Szalone gwiazdy” (2006); „Mirabilis Vita” (2008); „Miłość to balast” (2013). Uczestniczył w festiwalu poezji we Lwowie w 1982.

Jest tłumaczem poezji rosyjskiej. W jego dorobku znajdują się przekłady następujących autorów: Józef Brodsky, Borys Pasternak, Marina Cwietajewa, Anna Achmatowa, Alexander Puszkin. Tłumaczył również poezję Guillaume Apollinaire’a, Hugo von Hofmannsthala, Roberta Frosta, Gottfrieda Benna i innych.

Autor jest zdobywcą różnych nagród literackich w Gruzji takich jak SABA i nagrody Galaktion Tabidze. W 2001 poeta został nagrodzony Medalem Honoru za swój wkład w rozwój literatury. Batu Danelia jest jednym z najstarszych przedstawicieli poezji gruzińskiej, twórcą wielu setek tekstów artystycznych i werbalnie wzbogacających dziedzictwo literackie kraju.

Za treść odpowiada organizator wydarzenia. Szczegóły można sprawdzić bezpośrednio na stronie www.msa.wroclaw.pl