Letnie Koncerty na Grochowskiej - Dawna Warszawa | Lutosławski Piano Duo

Ulotka

Projekt ulotki został przygotowany w formacie A5. Skorzystaj z odpowiednich opcji przy drukowaniu.

24.08 sobota g. 16:00, Pawilon Koncertowy

Występ Lutosławski Piano Duo będzie rekonstrukcją programów koncertowych wykonywanych na cztery ręce lub dwa fortepiany przez Witolda Lutosławskiego i Andrzeja Panufnika w czasie okupowanej Warszawy.
Podczas wojny, zakaz zgromadzeń omijany był dzięki działającym kawiarniom artystycznym, w których za cenę kawy, piernika z marchwi czy kieliszka wódki można było choć na chwilę zbliżyć się do sztuki. Podczas popołudniowych spotkań kelnerami byli dawni aktorzy, a na prowizorycznych scenach występowali znakomici muzycy, którzy przywracali w ludziach radość. Wielką popularnością cieszył się duet fortepianowy Witolda Lutosławskiego i Andrzeja Panufnika. Dostęp do materiałów nutowych był żaden, stąd też kompozytorzy tworzyli własne transkrypcje i aranżacje popularnych utworów na cztery ręce lub dwa fortepiany. Niestety podczas Powstania warszawskiego niemal wszystkie zapiski dwójki kompozytorów spłonęły, a jedyna kompozycja, która się zachowała to „Wariacje na temat Paganiniego”. Podczas koncertu na Grochowskiej Emilia Sitarz i Bartłomiej Wąsik zrekonstruują programem kawiarniany koncert w czasach dawnej Warszawy, stąd też duża rozpiętość stylistyczna repertuaru – w koncercie znajdą się utwory baroku, romantyzmu, impresjonizmu i wspomniane wcześniej XX-wieczne „Wariacje”.

Wykonawcy:
Lutosławski Piano Duo
Emilia Sitarz – fortepian
Bartłomiej Wąsik – fortepian
Michał Niżyński - prowadzenie

Program:
Utwory z repertuaru duetu fortepianowego Lutosławski/Panufnik:
Johann Sebastian Bach: Schafe können sicher weiden Aria z Kantaty „myśliwskiej” BWV 208
Claude Debussy: Preludium do Popołudnia Fauna
Fryderyk Chopin/Franz Liszt: Parafraza Pieśni G-dur op. 74 nr 1 Życzenie
Witold Lutosławski: Wariacje na temat Paganiniego
Siergiej Rachmaninow: Wokaliza op. 34 nr 14
Johannes Brahms: Walce op. 39 (wybór)
Maurice Ravel: La valse

___________________________________________
Letnie Koncerty na Grochowskiej to seria 30 koncertów kameralnych prezentowanych w ramach siedmiu wątków tematycznych. Pierwszy z nich, majowy, nosi tytuł Nie tylko orkiestra – jest to projekt muzyczny, podczas którego zaprezentują się wykonawcy w różnych konfiguracjach obsadowych – będą to oktety, tria, a także orkiestra kameralna. W końcu Sinfonia Varsovia, to nie tylko orkiestra symfoniczna. W czerwcu przypomniana zostanie nieco zapomniana muzyka Moniuszki, a także nadarzy się okazja do wysłuchania repertuaru i wykonawców związanych z Japonią. Pierwszy miesiąc wakacji to wyczekiwany Relaks – z muzyką sprzyjającą odprężeniu i W podróży – tej muzycznej i duchowej. W sierpniu zabrzmi Dawna Warszawa – jej muzyczne portrety i wysłuchamy programów w znacznej części opartych na Improwizacji – nie tylko tych współczesnych, ale przede wszystkim barokowych. Dzięki szerokiemu repertuarowi, Letnie Koncerty cieszą się powodzeniem zarówno wśród znawców, okazjonalnych bywalców koncertów oraz osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z muzyką.

Regulamin sprzedaży dostępny <a href=http://sinfoniavarsovia.org/pl/informacje-o-biletach1.html rel="nofollow" target="_blank">TUTAJ</a>

Czas trwania spektaklu: 60 minut

Za treść odpowiada organizator wydarzenia. Szczegóły oraz termin rozpoczęcia sprzedaży wejściówek można sprawdzić bezpośrednio na stronie ewejsciowki.pl