Legiony

Ulotka

Projekt ulotki został przygotowany w formacie A5. Skorzystaj z odpowiednich opcji przy drukowaniu.

10

Legiony to uniwersalna opowieść o przyjaźni, marzeniach, gorącym uczuciu i dorastaniu w trudnych czasach.

Wielka historia w filmie jest tłem dla rozgrywającej się na pierwszym planie love story, w którą uwikłani są: Józek (Sebastian Fabijański) – dezerter z carskiego wojska, agentka wywiadu I Brygady – Ola (Wiktoria Wolańska) z Ligi Kobiet Pogotowia Wojennego oraz Tadek (Bartosz Gelner), narzeczony Oli, ułan i członek Drużyn Strzeleckich. Ich spotkanie rozpocznie burzliwy romans, który wystawi relacje bohaterów na wielką próbę. Obok postaci fikcyjnych, których historie wzorowano na życiorysach prawdziwych legionistów, w filmie pojawia się szereg osobistości znanych z kart historii. Wśród nich: brygadier Józef Piłsudski (Jan Frycz), porucznik Stanisław Kaszubski ps. „Król” (Mirosław Baka), rotmistrz Zbigniew Dunin-Wąsowicz (Borys Szyc), porucznik Jerzy Topór-Kisielnicki (Antoni Pawlicki) i wielu innych.

Film jako jeden z 19 tytułów był prezentowany w Konkursie Głównym 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Reżyseria: Dariusz Gajewski
Scenariusz: Tomasz Łysiak/Michał Godzic/Maciej Pawlicki/Dariusz Gajewski
Obsada: Borys Szyc, Antoni Pawlicki, Jan Frycz, Bartosz Gelner, Wiktoria Wolańska, Sebastian Fabijański

Pozostałe miejsca:

MIASTO ADRES NAZWA
Bełchatów Kolejowa 6 Helios - Bełchatów
Białystok Świętojańska 15 Helios Alfa - Białystok
Białystok Czesława Miłosza 2 Helios Biała - Białystok
Bielsko-Biała Mostowa 5 Helios - Bielsko-Biała
Bydgoszcz Fordońska 141 Helios - Bydgoszcz
Dąbrowa Górnicza Jana III Sobieskiego 6 Helios - Dąbrowa Górnicza
Gdańsk ul. Kołobrzeska 41C Helios Alfa - Gdańsk
Gdynia Kazimierza Górskiego 2 Helios - Gdynia
Gniezno Pałucka 2 Helios - Gniezno
Gorzów Wielkopolski Aleja Konstytucji 3 Maja 102 Helios - Gorzów Wielkopolski
Grudziądz Chełmińska 4 Helios - Grudziądz
Jelenia Góra Jana Pawła II 51 Helios - Jelenia Góra
Kalisz Górnośląska 82 Helios - Kalisz
Kielce Świętokrzyska 20 Helios - Kielce
Konin Ignacego Paderewskiego 8 Helios - Konin
Krosno Bieszczadzka 29 Helios - Krosno
Kędzierzyn-Koźle Al. Armii Krajowej 38 Helios - Kędzierzyn-Koźle
Legionowo Józefa Piłsudskiego 31c Helios - Legionowo
Legnica Najświętszej Marii Panny 9 Helios - Legnica
Lubin Władysława Sikorskiego 20 Helios - Lubin
Nowy Sącz Lwowska 80 Helios - Nowy Sącz
Olsztyn Aleja Marszałka Józefa Piłsudskiego 16 Helios - Olsztyn
Opole Pl. Mikołaja Kopernika 17 Helios - Opole
Pabianice Grobelna 8 Helios - Pabianice
Piotrków Trybunalski Juliusza Słowackiego 123 Helios - Piotrków Trybunalski
Piła Aleja Powstańców Wielkopolskich 99 Helios - Piła
Poznań Pleszewska 1 Helios - Poznań
Przemyśl W. Brudzewskiego 1 Helios - Przemyśl
Płock Wyszogrodzka 144 Helios - Płock
Radom Księcia Józefa Poniatowskiego 5 Helios - Radom
Siedlce Józefa Piłsudskiego 74 Helios - Siedlce
Sosnowiec Modrzejowska 32b Helios - Sosnowiec
Stalowa Wola Chopina 42 Helios - Stalowa Wola
Starachowice ul. ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 14 Helios - Starachowice
Tczew Pomorska 1 Helios - Tczew
Tomaszów Mazowiecki Warszawska 1 Helios - Tomaszów Mazowiecki
Warszawa Al. Jerozolimskie 179 Helios - Blue City
Wołomin Geodetów 2 Helios - Wołomin
Wrocław ul. Czekoladowa 7-9 Helios Aleja Bielany - Wrocław
Łódź Al. Politechniki 1 Helios - Łódź

Recenzje

WIELKA HISTORIA Z PERSPEKTYWY MŁODYCH

To była jedna z najbardziej wyczekiwanych produkcji 2019 roku. Film „Legiony” w reżyserii Dariusza Gajewskiego, twórcy między innymi nagrodzonej Złotymi Lwami na festiwalu w Gdyni „Warszawy” oraz udanego „Obcego nieba”, miały przybliżyć przede wszystkim młodym widzom ideę, przesłanie i cichych bohaterów wielkiego niepodległościowego zrywu, który w efekcie doprowadził do odzyskania przez Polskę niepodległości.

Stąd zapewne wybór scenarzystów (Tomasz Łysiak, Michał Godzic, Maciej Pawlicki, Dariusz Gajewski), żeby postawić na młodych bohaterów, granych przez młodych I popularnych aktorów - Sebastiana Fabijańskiego, Bartosza Gelnera oraz debiutującą na dużym ekranie Wiktorię Wolańską. Chodziło zapewne o to, żeby młodzi widzowie, rówieśnicy bohaterów filmu, odnaleźli samych siebie w portretach postaci sprzed ponad stu lat.

Tytuł może zatem okazać się mylący. Ambicje Gajewskiego nie sięgały tak daleko, żeby w jednym seansie zmieścić całą epopeję związaną z tradycją polskich legionów. Nie ta skala. Ceniony reżyser po raz pierwszy zaangażowany do tak dużego projektu, przy wysokim budżecie, w gruncie rzeczy pozostał wierny swoim wcześniejszym kameralnym opowieściom – tyle tylko, że w „Legionach” opowiadając o trójkącie uczuciowym trojga fotogenicznych bohaterów, ich losy umieścił na tle wielkiego historycznego powstania serc, które zakończyło się odzyskaniem przez nasz kraj niepodległości po latach niewoli.

Oto opowieść która mogłaby przydarzyć się zawsze i wszędzie, i która często się powtarza. Dojrzewanie w czasie niewoli, miłość „w czasach zarazy”, o której pisał Marquez. Młodzi chcą się kochać, biegać po łąkach, cieszyć własnym towarzystwem, ale rzeczywistość, los, chce inaczej. Bo ich kraju nie ma, bo żyją w okupowanym państwie, bo marzenie o wolnej Polsce zabiera im intymność relacji uczuciowej, dając w zamian społeczną i obywatelską świadomość.

Bohaterami „Legionów” są zatem Józek (dobra rola Sebastiana Fabijańskiego), dezerter z carskiego wojska, wyemancypowana Ola (Wiktoria Wolańska) – młoda kobieta, agentka wywiadu I Brygady pracująca w Ligii Kobiet Pogotowia Wojennego  oraz grany przez Bartosza Gelnera urodziwy ułan, należący do Drużyny Strzeleckiej. Skomplikowany romans który połączy tę trójkę stanowi centrum filmu, którego kolejne rozdziały przybliżają jednak najważniejsze wydarzenia „legionowe” z lat 1916-1918. Oglądamy postaci autentyczne, choćby Józefa Piłsudskiego (Jan Frycz), rotmistrza Dunina-Wąsowicza (Borys Szyc), pułkownika Jerzego Topóra-Kisienickiego (Antoni Pawlicki), wreszcie w dużej roli, bodaj najlepszej w całym filmie, Mirosława Bakę grającego legendarnego porucznika Stanisława Kaszubskiego ps. „Król”.

„Legiony” to film dużych ambicji, z pieczołowicie odtworzonymi militariami, kostiumami, oprawą. Przede wszystkim jednak film o wielkiej historii pokazanej z perspektywy mniej znanych lub wręcz anonimowych postaci, którzy ową wielką historię tworzyli.

 

Łukasz Maciejewski

Recenzent
(fot. Marcin Oliva Soto)

Łukasz Maciejewski – urodzony w Tarnowie dziennikarz, krytyk filmowy i krytyk teatralny. Absolwent filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim, wykładowca na Wydziale Aktorskim PWSFiT im. Leona Schillera w Łodzi, a od 2016 roku ambasador projektu „Kultura Dostępna” realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury. Autor takich książek jak "Aktorki. Portrety", czy "Flirtując z życiem. Danuta Stenka w rozmowie z Łukaszem Maciejewskim".