Kto napisze naszą historię – Pokaz specjalny filmu

Ulotka

Projekt ulotki został przygotowany w formacie A5. Skorzystaj z odpowiednich opcji przy drukowaniu.

15

Film Roberty Grossman poświęcony jest Archiwum Ringelbluma. Jest to polsko-amerykański fabularyzowany dokument, w którym występują m.in. Karolina Gruszka, Jowita Budnik, Piotr Głowacki i Wojciech Zieliński. Pokaz organizowany jest z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

W roli lektorów pojawiają się tu takie sławy jak zdobywca Oscara Adrien Brody (Pianista) oraz trzykrotnie nominowana do tej nagrody Joan Allen (Ukryta prawda, Czarownice z Salem, Nixon). Zdjęcia do fabularyzowanej części filmu zostały zrealizowane w Polsce – w Warszawie, w Łodzi i w Wolsztynie.

Nancy Spielberg – producentka filmu – wypowiedziała na planie w Łodzi znamienne słowa: Po stworzeniu przez mojego brata Stevena tak przejmującego filmu jak „Lista Schindlera” i założeniu Fundacji Zapisu Historii Ocalonych z Szoah, poczułam wewnętrzny przymus, aby tworzyć filmy takie jak "Kto napisze naszą historię", które dzielą się ze światem tymi niesamowitymi opowieściami.

Po projekcji zapraszamy na bezpośrednią transmisję z uroczystego pokazu i spotkania z twórcami filmu w siedzibie UNESCO w Paryżu.

Spotkanie odbędzie się w języku angielskim. Film z napisami w języku polskim.
Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski

Archiwum Ringelbluma zostało wpisane na listę UNESCO "Pamięć Świata" jako zabytek światowego dziedzictwa. To unikalny zbiór dokumentów stanowiących jedno z najważniejszych świadectw dotyczących Zagłady Żydów polskich. Film Roberty Grossman porusza niezwykle ważne zagadnienie dotyczące budowania narracji historycznej. Wyjątkowo istotne jest to, czy historię tworzą zwycięzcy, czy pokonani, oprawcy czy ofiary, ludzie poszukujący prawdy, czy zawodowi kłamcy i propagandyści. Historia Archiwum Ringelbluma to historia desperackiej walki o prawdę historyczną i o prawo do pisania własnej historii.

Za treść odpowiada organizator wydarzenia. Szczegóły można sprawdzić bezpośrednio na stronie www.polin.pl