Królewskie srebra stołowe

Ulotka

Projekt ulotki został przygotowany w formacie A5. Skorzystaj z odpowiednich opcji przy drukowaniu.

8

Po raz pierwszy w Polsce, wyjątkowej urody oraz szczególnej wartości wyroby złotnictwa należące w przeszłości do rodów królewskich, carskich i książęcych prezentuje wystawa „Środkowoeuropejska kultura stołu i królewskie srebra stołowe (XVI-XVIII wiek) z kolekcji >Helga Matzke<” w Zamku Żupnym w Wieliczce. Można ją oglądać do 15 stycznia 2022 r. Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza.

Ekspozycja przedstawia szczególnie rzadkie przedmioty z zastaw stołowych (XVI-XVIII w.). Dzięki niej można wyobrazić sobie jak mogły wyglądać stoły i ich przepych w czasie bankietów towarzyszących ważnym wydarzeniom królewskim - ślubom i koronacjom. Przybliża je zaaranżowany, reprezentacyjny stół z zastawą dla 12 osób, składającą się z ponad 70 przedmiotów.

Wybrane obiekty pochodzą z zastaw stołowych dworów panujących, niektóre z naczyń w przeszłości wchodziły też w skład wysokiej klasy kolekcji należących do bogatych rodów np. Rothschildów. Stanowiły także ozdobę dawnych gabinetów sztuki.

Prezentowana kolekcja jest własnością rodziny Matzke, którą założyli Helga i Fred Matzke. Właściciele to niemieccy antykwariusze specjalizujący się w zabytkowym złotnictwie, a ich kolekcja jest jedną z najcenniejszych tego typu na świecie.
Jan Godłowski, dyrektor Muzeum, powiedział w czasie wernisażu „Chlubą wielickiego muzeum są solniczki stąd pomysł na wystawę zastaw stołowych. Rzadko zdarza się aby prywatna kolekcja pokazywana była w muzeum, tym bardziej dziękujemy panu Fredowi Matzke za jej udostępnienie”
Cenne obiekty z tej kolekcji w swoich zbiorach posiada Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka i Zamek Królewski na Wawelu – Państwowe Zbiory Sztuki. Dzięki uprzejmości dyrekcji wawelskiego zamku są one również pokazane na tej wystawie.
Wystawie towarzyszy obszerny katalog do nabycia w sklepie internetowym.

Organizator: Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka
Współpraca: Helga Matzke European Silver
Autorzy scenariusza: dr Christina Ntaflou i Fred Matkze
Kurator wystawy: Klementyna Ochniak-Dudek
Projekt plastyczny: Marek Suchowiak
Autorzy zdjęć: Mitko Fotografie GmbH Munich i D. Kołakowski