Koncerty pianistyczne w ramach kursów BISMA

Ulotka

Projekt ulotki został przygotowany w formacie A5. Skorzystaj z odpowiednich opcji przy drukowaniu.

5

Międzynarodowa ekipa pianistów w Łodzi

Dokładnie przez tydzień łódzka Akademia Muzyczna gościć będzie młodych pianistów z całego świata. A to za sprawą organizowanych przez uczelnię i Stretto Music Foundation międzynarodowych kursów pianistycznych Bacewicz International Summer Music Academy. Oprócz zajęć z wybitnymi pedagogami w programie przedsięwzięcia znajdzie się pięć otwartych dla publiczności koncertów z muzyką fortepianową. Publiczność usłyszy muzykę Fryderyka Chopina, Klasyków Wiedeńskich, Grażyny Bacewicz i innych kompozytorów XX-wiecznych. Organizatorzy zapraszają codziennie od 21 do 24 sierpnia na godzinę 19.30 do Sali 12 w Pałacu Akademii Muzycznej w Łodzi przy ul. Gdańskiej 32. Wstęp wolny. Kursy BISMA zakończą się Galą finałową (koncert i wręczenie nagród) 25 sierpnia (niedziela) o godzinie 12.00 w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Łodzi przy ul. Żubardzkiej 2a. Bilety w cenie 5 zł dostępne w kasie biletowej AM.

Bacewicz International Summer Music Academy to międzynarodowe kursy mistrzowskie przeznaczone dla muzyków chcących poszerzyć swoją wiedzę i rozwinąć umiejętności z zakresu gry na fortepianie. Odbędą się między 19 a 26 sierpnia 2019 roku w budynkach Akademii Muzycznej w Łodzi. Swoim doświadczeniem podzielą się wybitni pianiści z prestiżowych uczelni – Royal College of Mu-sic w Londynie oraz Universität Mozarteum w Salzburgu. Będą to profesorowie: Dmitri Alexeev i Jacques Rouvier oraz artyści młodego pokolenia: Ilya Maximov i Jianing Kong. Jak zaznacza Julia Kociuban, polska pianistka, inicjatorka i dyrektor imprezy — „Do udziału w BISMA zgłosiły się pięćdziesiąt dwie osoby z trzynastu różnych krajów: Chin, Wielkiej Brytanii, Rosji, Belgii, Polski, Francji, Hiszpanii, Portugalii, Niemiec, Serbii, Słowenii, Iranu i Turcji. Po przesłuchaniu ich nagrań wyłoniliśmy trzydziestu sześciu najzdolniejszych pianistów, którzy przyjadą do Łodzi”.

W ramach BISMA zaplanowano pięć koncertów. Cztery spośród nich odbędą się w zabytkowym wnętrzu Sali 12 w Pałacu Akademii Muzycznej w Łodzi, a rozpoczynać się będą codziennie o godzinie 19.30. Wykonawcami zróżnicowanego programu będą uczestnicy i pedagodzy kursów. Zaplanowano wykonanie następującego repertuaru: Klasycy wiedeńscy (21 sierpnia), Grażyna Bacewicz in memoriam (22 sierpnia), Chopin i perły romantyzmu (23 sierpnia) oraz Wielcy kompozytorzy XX wieku (24 sierpnia). Koncert poświęcony patronce imprezy, na którym wystąpi gościnnie Julia Kociuban, poprzedzi wykład Małgorzaty Gąsiorowskiej pod tytułem Życie i twórczość Grażyny Bacewicz, prowadzony w języku angielskim (22 sierpnia, godz. 18.00). Zwieńczeniem kursów będzie Gala finałowa, podczas której zaprezentują się najlepsi młodzi pianiści, biorący udział w projekcie. Podczas uroczystości wręczona zostanie również Międzynarodowa Nagroda Grażyny Bacewicz dla najlepszego uczestnika.

Organizatorzy BISMA: Stretto Music Foundation i Akademia Muzyczna w Łodzi zakładają cykliczny charakter kursów, które przyczynią się do popularyzacji twórczości patronki, promocji uczelni oraz Łodzi nie tylko w kraju, ale i na arenie międzynarodowej. Projekt, realizowany dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi, został objęty honorowym patronatem Prezydent Miasta Łodzi — Hanny Zdanowskiej.

Za treść odpowiada organizator wydarzenia. Szczegóły można sprawdzić bezpośrednio na stronie www.amuz.lodz.pl