Koncert „Najweselszy barak w obozie”

Ulotka

Projekt ulotki został przygotowany w formacie A5. Skorzystaj z odpowiednich opcji przy drukowaniu.

wstęp wolny

Zapraszamy na jeden z koncertów realizowanych w ramach cyklu „Warszawskie kościoły wolności”.

Bułat Okudżawa, odwiedzając Polskę, powiedział, że jesteśmy „najweselszym barakiem w tym socjalistycznym obozie”.

Koncert „Najweselszy barak w obozie” został oparty na pieśniach o wolności twórców europejskiej i polskiej pieśni wolnościowej, takich jak Okudżawa, Kryl, Wysocki, Kofta i inni polscy bardowie.

„Warszawskie kościoły wolności” – to cykl 5 koncertów i prezentacji o kulturze niezależnej, odbywają się w wybranych miejscach i kościołach Warszawy.

W latach 70 -tych i 80-tych to właśnie kościoły były miejscem prezentacji kultury niezależnej i wolnościowej. Odbywały się w nich cykliczne koncerty pieśni patriotycznej i wolnościowej, spektakle teatralne, recytacje wierszy Miłosza, Herberta, Barańczaka, Zagajewskiego, Krynickiego itp. Kościoły były ostatnią ostoją wolności. Organizowano w nich wystawy i prelekcje historyczne. Szczególnie kilka ośrodków kultu religijnego w Warszawie przodowało w tej patriotycznej działalności. Tam też planowane są wydarzenia cyklu.

Koncert nawiązuje do licznych prezentacji kultury niezależnej w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej w latach 80-tych XX wieku.

W koncercie udział biorą:

Antoni Muracki /Polska/ – bard, poeta, tłumacz, twórca programów literackich i kabaretowych, pomysłodawca festiwali „Pieśni bez paszportu” i „Kultura bez granic”, wykonawca pieśni rosyjskich i czeskich bardów, głównie Jaromira Nohavicy, którego postać spopularyzował w Polsce, będąc jego menadżerem i tłumaczem;

Jirży Vondrak /Czech/ – muzyk, tłumacz, dramaturg, filmowiec, pisarz i autor filmów o Bułacie Okudżawie, wykonawca i tłumacz pieśni Okudżawy i Wysockiego, koordynator projektów artystycznych;

Jacek Beszczyński /Polska/ – tłumacz, wykonawca i interpretator piosenki Rosyjskiej;

Aleksiej Kudriawcew /Rosja/ – poeta, kompozytor, wykonawca poezji śpiewanej.

Za treść odpowiada organizator wydarzenia. Szczegóły można sprawdzić bezpośrednio na stronie maw.art.pl