KASZKIETY I BERETY. Bezpłatny warsztat modystki

Ulotka

Projekt ulotki został przygotowany w formacie A5. Skorzystaj z odpowiednich opcji przy drukowaniu.

wstęp wolny

Marzy Ci się wyjątkowe nakrycie głowy? Oryginalny beret, kaszkiet, a może bicket hat? Weź udział w bezpłatnym warsztacie i samodzielnie wykonaj wybrany model.

Pod okiem Wiesławy Gątkiewicz dobierz, kolor, materiał i twórz! Wybierz fason, który odda Twój styl i charakter. Poczuj się jak modystka i poznaj tajniki jej pracy. Daj się porwać temu niezwykłemu rzemiosłu!

Modystka, modniarka (z fr. modiste). Zajmuje się ręcznym tworzeniem i sprzedażą nakryć głowy. W dawnych czasach nosił je każdy. Dżentelmen, dama, panna młoda, wdowa, dzieci. Dziś kapelusze, czapki, chustki, kaszkiety, fascynatory pełnią głównie funkcje ozdobne, ochronne. Kiedyś miały przede wszystkim znaczenie kulturowe. Forma, kształt, wysokość, materiał, ozdoby były odzwierciedleniem stanu cywilnego, pełnionej funkcji, przynależności do grupy społecznej, narodowościowej.
Jeszcze 100 lat temu zakłady modniarskie można było spotkać niemalże na każdej ulicy, współcześnie to niezwykłe rzemiosło jak i pracownie, w których modystka ręcznie wykona nakrycie głowy, umiejętnie doradzi i dobierze model do stroju, kształtu twarzy i sylwetki znikają.
________________________
Na warsztat zaprasza Fundacja Open Mind w ramach projektu „Dolny Śląsk Wita! Rzemiosło” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Za treść odpowiada organizator wydarzenia. Szczegóły można sprawdzić bezpośrednio na stronie dolnyslaskwita.pl