István Halász , "Podstawy widzenia"

Ulotka

Projekt ulotki został przygotowany w formacie A5. Skorzystaj z odpowiednich opcji przy drukowaniu.

wstęp wolny

„Podstawy widzenia”
Wybór prac z bogatej twórczości Istvana Halasa nie należy do najłatwiejszych. Ani tym bardziej opisanie jego działalności w ostatnich latach. Można jedynie powiedzieć, że cała jego twórczość zawiera się w wielowątkowej przeplatającej się narracji, która zawarta jest w tych kilkudziesięciu obrazach jakie zostają w naszej pamięci. Psychologizujący portret, związki z otoczeniem i uwrażliwienie na architekturę, odniesienia do historii sztuki (często przywoływana twórczość innych artystów) powoduje, że całość dokonań Istvana Halasa nie poddaje się jednoznacznym kwalifikacjom. A do tego jeszcze wyraźne odłamki osobistej mitologii i sięganie do wątków autobiograficznych utrudnia i gmatwa intelektualne przesłanie jego fotograficznych fascynacji.
Wszystkie fotografie Istvana Halasa mają w sobie coś z niedopowiedzenia ale zawierają jednocześnie specyficzny klimat, tę – by przywołać w tym miejscu klasyczną już definicję Benjamina - „aurę”. Zdjęcia zrobione jakby przypadkiem, bez żadnej reporterskiej zaciętości pozwalają nam zanurzyć się w czasie i przestrzeni, nie tylko tej uwidocznionej na fotograficznej odbitce czy wydruku.
Tą jedyną spajającą cechą twórczości Halasa jest zapewne rodzaj melancholii, który przenika rzeczywistość zapisaną w archiwum artysty. Jego twórczość to próba podzielenia się z nami tą melancholią , ale w taki sposób, by nie wszystko było oczywiste i nazwane po imieniu – podobnie jak to się dzieje na jego fotografiach.
Kurator wystawy
Marek Grygiel
KURATOR WYSTAWY
Marek Grygiel.
Historyk sztuki, kurator programu fotografii 1990-2015 w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. Ekspert wielu przeglądów portfolio na festiwalach międzynarodowych i krajowych jak Mesac Fotografie – Bratislava, Fotofest – Houston, Image Festival-Aarhus, Photo Festival – Kaunas, Miesiąc Fotografii – Kraków, Fotofestiwal Łódź i inn.. Kurator wielu wystaw w kraju i za granicą. Założyciel i redaktor pisma fotograficznego FOTOTAPETA (od kilku lat wersja internetowa). Współpracował m.in. z Images, European Photography, Foto, Exit, Fotografia, Sztuka.pl., Imago. Fotoedytor Gazety Wyborczej. Członek honorowy ZPAF, i członek – korespondent Deutsche Fotografische Akademie.

Za treść odpowiada organizator wydarzenia. Szczegóły można sprawdzić bezpośrednio na stronie www.facebook.com