HIOB / KRZESIMIR DĘBSKI (PRAWYKONANIE – WERSJA KONCERTOWA)

Ulotka

Projekt ulotki został przygotowany w formacie A5. Skorzystaj z odpowiednich opcji przy drukowaniu.

Koncert będzie transmitowany w TVP Kultura. W związku z transmisją telewizyjną wydarzenia zamknięcie drzwi Świątyni nastąpią o godzinie 18:30. Prosimy o wcześniejsze przybycie. Uprzejmie informujemy, że zakup biletu na koncert jest równoznaczny z wyrażeniem zgody na publikację wizerunku w związku z realizowaną transmisją.

Prawykonanie. Wersja koncertowa.
Utwór zamówiony przez Polską Operę Królewską.

Ja sam napisałem dramat nowy. Grecki formą, chrześcijański duchem, odwieczny treścią […]. Dramat o cierpieniu: „Hiob”.

Tak o swym dziele pisał w 1940 roku dwudziestoletni Karol Wojtyła w liście do przyjaciela – Mieczysława Kotlarczyka. Młody dramaturg odczytał starotestamentową opowieść o niezawinionym cierpieniu oraz niezłomności wiary z perspektywy chrystologicznej i dostrzegł jej paralelę z losami pogrążonej w wojennej pożodze Polski. W ramach obchodów setnej rocznicy urodzin Papieża Polaka i w osiemdziesięciolecie powstania tego niezwykle dojrzałego i bogatego w symbole tekstu, Polska Opera Królewska zaprasza na współczesną muzyczną interpretację Hioba.

W operze Krzesimira Dębskiego nie brak śmiałych zestawień archaizującego języka z nowoczesnymi środkami orkiestrowymi i ciekawym brzmieniem komentującego – niczym w greckiej tragedii – chóru. Znamienne, że premiera dzieła, planowana pierwotnie na maj 2020 roku, nie odbyła się ze względu na pandemię, która ogarnęła niemal cały świat. Obowiązujące po dziś dzień obostrzenia sanitarne ograniczają możliwość scenicznej prezentacji, toteż opera zabrzmi w wersji koncertowej. Być może jednak te wszystkie trudne okoliczności wzmocnią uniwersalny przekaz dzieła. Jest to bowiem, jak podkreśla sam kompozytor: „opera […] o losie człowieka, który wpadł w nieszczęścia, a potem wydobywa się z tego upadku”.

Czas trwania spektaklu: 90 minut

Obsada

KIEROWNICTWO MUZYCZNE TADEUSZ KAROLAK

KONCEPCJA ARTYSTYCZNA ANDRZEJ KLIMCZAK
WSPÓŁPRACA MARLENA SKONECZKO
REŻYSERIA ŚWIATEŁ KAROLINA GĘBSKA
PROJEKCJE MAREK ZAMOJSKI
PRZYGOTOWANIE ZESPOŁU WOKALNEGO LILIANNA KRYCH

INSPICJENT TATIANA HEMPEL-GIERLACH
DOROTA LACHOWICZ

 

WYKONAWCY
HIOB ADAM KRUSZEWSKI
ELIHU JAKUB BOROWCZYK
NIEWIASTA HIOBOWA ANETA ŁUKASZEWICZ
CHOREUTA 1
ELIFAZ SYLWESTER SMULCZYŃSKI
CHOREUTA 2 PAWEŁ KOWALEWSKI
CHOREUTA 3
SOFAR MACIEJ GRONEK
CHOREUTA 4
KONIUCH GRZEGORZ ŻOŁYNIAK
STRĄCONY
PASTUCH
JUHAS
SŁUGA
BALDAD LESZEK ŚWIDZIŃSKI
PROLOGOS / EPILOGOS PAWEŁ MICHALCZUK

ZESPÓŁ WOKALNY POLSKIEJ OPERY KRÓLEWSKIEJ

ORKIESTRA POLSKIEJ OPERY KRÓLEWSKIEJ

DYRYGENT TADEUSZ KAROLAK

 

Za treść odpowiada organizator wydarzenia. Szczegóły oraz termin rozpoczęcia sprzedaży wejściówek można sprawdzić bezpośrednio na stronie ewejsciowki.pl