Grechuta | Inspiracje-Interpretacje

Ulotka

Projekt ulotki został przygotowany w formacie A5. Skorzystaj z odpowiednich opcji przy drukowaniu.

wstęp wolny

Marek Grechuta - poeta i pieśniarz, który „Sercem” oczarował serca publiczności, przez wczesne lata swojej kariery szedł „pod prąd” panującym trendom, dając prymat liryce nad big – bitem i rockiem. Mówił, że poezja i muzyka są w jego przypadku nierozerwalnie splecione. „Jeśli postawiłbym coś na pierwszym planie, to jednak poezję.”

Herbatka w oparach nostalgii...

Z postacią Marka Grechuty podczas tego koncertu spotkamy się na dwa sposoby. W prologu pod nazwą "Herbatka w oparach nostalgii" Marka Grechutę wspominać będą współtworzący niegdyś Anawę - skrzypaczka Halina Jarczyk oraz kompozytor Jan Kanty Pawluśkiewicz, założyciel zespołu, jak i twórca wielu przebojów Grechuty. Spotkanie poprowadzi Teresa Drozda - od lat zajmująca się piosenką literacką w programach radiowych Jedynki i Trójki, mająca na swoim koncie wywiad także i z Markiem Grechutą.

Konkurs...

W drugiej części wieczoru rozegrany zostanie konkurs na interpretację piosenek z repertuaru Artysty. Formuła konkursu, otwarta na różnorodne gatunki muzyczne i formy ekspresji, nie narzuca uczestnikom żadnych ram tworzonych przez nich interpretacji - poza tematem!

Uczestnicy konkursu pochodzą z różnych miejsc w Polsce, uczą się, pracują lub studiują (np. wokalistykę czy aktorstwo), wykonują też czasem pozamuzyczne zawody. Dla wszystkich z nich to właśnie muzyka jest największą pasją, a piosenka literacka zajmuje w niej miejsce szczególne.  Wśród wybranych piosenek znalazły się m.in. „Serce”, „W dzikie wino zaplątani”, „Niepewność”, „Godzina miłowania”, „Zabij ten lęk”, "Kantata". 

Przy fortepianie na zmianę zasiadać będzie dwóch akompaniatorów: Dominik Mąkosa i Tomasz Kaczmarek. W fotelach jurorskich zobaczymy koneserów piosenki literackiej: Teresę Drozdę, Jana Kantego Pawluśkiewicza i Mariusza Kiljana. Gości i atmosferę festiwalu swoim obrazowym komentarzem udokumentuje znakomity ilustrator Tomasz Broda.

 

Informacja o wydarzeniu pochodzi z serwisu DOKiS. Za treść odpowiada organizator wydarzenia. Szczegóły można sprawdzić bezpośrednio na stronie www.dokis.pl