FRAKTAL – odsłonięcie mozaiki artystycznej mieszkańców Ustki i okolic

Ulotka

Projekt ulotki został przygotowany w formacie A5. Skorzystaj z odpowiednich opcji przy drukowaniu.

wstęp wolny

Ostatniego dnia miesiąca, tj. 30 listopada zapraszamy serdecznie do udziału w uroczystym zwieńczeniu projektu społecznościowego pod hasłem FRAKTAL.
O godz. 17:00 odsłonięte zostanie nasze wspólne dzieło – mozaika wykonana przez mieszkańców Ustki i okolic. Zabierzcie rodziny i znajomych, zobaczmy efekt końcowy pozostawionych przez nas ‘śladów’.

Fraktal to struktura matematyczna, której jednoznacznej próby definiowania unikają nawet matematycy, ale zgodnie określają ją jako obiekt samopodobny i o skomplikowanej budowie, taki gdzie fragment przypomina całość. Widziane w komórkach ludzkiego ciała, w budowie roślin czy deltach rzek.

Spontaniczne działania w czasie lockdownu, bazujące na wykonywaniu symetrycznych plam tuszem na papierze, takich jak w teście Rorschacha, zrodziły myśl działania społecznego w czasie pandemii, polegającego na wykonaniu mozaiki. Biała kartka została zastąpiona ceramiczną płytką, której wypalenie nieodwracalnie wtapia powstałą plamę o fraktalnej strukturze w powierzchnię szkliwa.
Wykonanie odbicia z użyciem farby naszkliwnej nie wymaga kontaktu czy umiejętności plastycznych, a czas potrzebny do jego powstania to kilka sekund. Chwila, która na trwałe zapisuje ślad człowieka, unikatowy, chociaż każdy powstały z tego samego gestu.

Uzyskana w wyniku działania kompozycja, w całości i fragmentach ma charakter abstrakcyjny o szerokich możliwościach interpretacyjnych. Przede wszystkim jednak staje się metaforą społeczeństwa, podobnie jak mozaika będąc zbiorem zarazem podobnych i różniących się elementów tworzących spójną całość.

Inicjatorem przedsięwzięcia jest Michał Żesławski, prowadzący Pracownię Rzeźby i Ceramiki w Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej.

___

Ze względu na obowiązujące obostrzenia sanitarne w związku z pandemią Covid-19 na terenie galerii obowiązuje nakaz zasłaniania nosa i ust. Regulamin uczestnictwa w wydarzeniu dostępny jest na stronie galerii.

 

Za treść odpowiada organizator wydarzenia. Szczegóły można sprawdzić bezpośrednio na stronie www.bgsw.pl