Filmy edukacyjne z audiodeskrypcją

Ulotka

Projekt ulotki został przygotowany w formacie A5. Skorzystaj z odpowiednich opcji przy drukowaniu.

wstęp wolny

Filmy z opisem słownym dla osób niewidomych i słabowidzących pojawiły się na kanale YouTube Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon. Na razie są to trzy filmy z serii “Naukowiej w podróży” w których instytucja prezentuje wyjątkowe atrakcje turystyczne województwa małopolskiego. Podczas wypraw edukatorzy centrum wykonują doświadczenia związane tematycznie z odwiedzanymi miejscami.

Już teraz wraz z Cogiteonem można przejść po piaskach Pustyni Błędowskiej, zjechać do podziemi kopalni soli w Wieliczce oraz zrobić doświadczenia w Muzeum Inżynierii Miejskiej.

Pustynia Błędowska powstała w wyniku średniowiecznej katastrofy ekologicznej, a dziś jest jednym z najcenniejszych ekosystemów w Europie. W filmie można sprawdzić m.in. jak z cukru i sody oczyszczonej wyrastają “węże faraona” oraz co powstaje ze stopionego piasku:
https://www.youtube.com/watch?v=vwEMeZZPPIc

Wielicka kopalnia soli to wyjątkowy labirynt. Pod miastem jest około 300 kilometrów korytarzy i ponad 2000 komór. W tym miejscu ekipa centrum nauki tworzy m.in. proste ogniwo z użyciem solanki oraz solne drzewka:
https://www.youtube.com/watch?v=3r-TUhLI1AU

W starej zajezdni połączyliśmy siły z edukatorami Muzeum Inżynierii Miejskiej, aby m.in. sprawdzić jak bardzo wytrzymałe są włosy, czy w przestrzeni kosmicznej słychać wystrzały i czy woda zawsze wrze w temperaturze 100 st. Celsjusza:
https://www.youtube.com/watch?v=wnp1AN7PjTw

Filmy w formacie “Zrób to sam” zawierają opisy słowne na poziomie narracji, dlatego je również polecamy dla osób słabowidzących: https://bit.ly/2LL3ngn. Edukatorzy wyjaśniają w nich różnorodne zagadnienia: m.in. jak wyhodować drzewko awokado, farbować koszulki, stworzyć plastik z mleka, zrobić lampę z kartonu, a także wyjaśniają dlaczego mydło skutecznie chroni przed bakteriami i wirusami.

Za treść odpowiada organizator wydarzenia. Szczegóły można sprawdzić bezpośrednio na stronie www.cogiteon.pl