Festiwal ORGANy PLUS+ 4 dzień

Ulotka

Projekt ulotki został przygotowany w formacie A5. Skorzystaj z odpowiednich opcji przy drukowaniu.

wstęp wolny

Sobota, 14.10 godz. 19:00

+ Skrzypce

Wokół Bacha II

Maija Lehtonen (Finlandia) organy
Manfred Grässbeck (Finlandia) skrzypce

Przedostatni koncert jesiennej edycji festiwalu ORGANy PLUS+ który odbędzie się w sobotę 14 października we franciszkańskim kościele Św. Trójcy w całości będzie poświęcony muzyce Jana Sebastiana Bacha i jego włoskich inspiracjom. W przeciwieństwie do jego innych nie mniej uznanych kolegów, niemiecki mistrz nigdy nie był we Włoszech. Jednak jego szerokie zainteresowania zaprowadziły go tam wielokrotnie, dziś powiedzielibyśmy – wirtualnie, w jego czasach poprzez kopiowanie kompozycji włoskich mistrzów. Nie tylko zresztą Bach robił to namiętnie, także jego kuzyn - Walther. Włoski styl koncertujący odbił się znacznie w kompozycjach kantora z Lipska. Fińscy artyści poprowadzą nas poprzez wzajemne inspiracje Bacha, Walthera i włoskich mistrzów używając do tego, oprócz organów, skrzypiec. W trakcie festiwalowego koncertu przekonamy się, że istnieje znacznie więcej chwytających za serce melodii na oba instrumenty, niż tylko słynne kompozycje Gounoda i Schuberta. Maija Lehtonen i Manfred Grässbeck to gwiazdy fińskiej sceny muzycznej. w Polsce wystąpią razem po raz pierwszy. Przekonajmy się czy mieszanka słonecznych Włoch, chropowatych Niemiec, surowej Finlandii w nieobliczalnej Polsce będzie wybuchowa jak proch, czy raczej uderzy nam do głowy jak najlepsza ambrozja. Przyjdźcie do kościoła Św. Trójcy i dajcie się ponieść gorącym emocjom w ten zimny wieczór październikowy.

Festiwal ORGANy PLUS+ jest unikalną platformą realizacji i prezentacji muzyki spisanej do końca osiemnastego wieku w sposób jak najbardziej zbliżony do oryginału. Zarówno artyści jak i słuchacze będą mieli niepowtarzalną nigdzie indziej w Polsce możliwość kontaktu z muzyką dawnych mistrzów w takiej formie, w jakiej muzyka ta była prezentowana po raz pierwszy.

Światowej sławy artyści z Włoch, Szwajcarii, Holandii, Niemiec, Finlandii i Polski, oryginalne dawne instrumenty, dawne techniki wykonawcze, nie zmieniona od stuleci akustyka gotyckiego kościoła Św. Trójcy , oryginalne umiejscowienie muzyków na jedynym w Polsce Lektorium, wreszcie muzyka nie słyszana gdzie indziej w Polsce wprowadzą nas w sytuację uczestnika wydarzeń muzycznych z przed wieków.
Festiwal ORGANy PLUS+ zaprasza na krótką podróż w czasie !

Program

Festiwal ORGANy PLUS+ Jesień 2017

11.10 godz. 19:00 + Monteverdi

Non Teme Durezza, Non Sfugge Asprezza

Mauricio Croci (Szwajcaria) klawesyn, organy

12.10 godz. 19:00 + Impro

The craft of improvisation

Sietze de Vries (Holandia) organy
Eran Wejsenblum (Holandia) flety proste

13.10 godz. 19:00 + Traverso

Rund um Bach I

Markus Schwenkreis (Szwajcaria) organy
Liane Ehlich (Szwajcaria) flet traverso

Renate Sudhaus (Szwajcaria) flet traverso

14.10 godz. 19:00 + Skrzypce

Wokół Bacha II
Maija Lehtonen (Finlandia) organy
Manfred Grässbeck (Finlandia) skrzypce

15.10 godz. 15:30 + Ensemble

Gdańskie koncerty
Alina Ratkowska klawesyn/dyrygent
Goldberg Baroque Ensemble
Andrzej Szadejko organy

Za treść odpowiada organizator wydarzenia. Szczegóły można sprawdzić bezpośrednio na stronie www.organyplus.com