Festiwal ORGANy PLUS+ 3 dzień

Ulotka

Projekt ulotki został przygotowany w formacie A5. Skorzystaj z odpowiednich opcji przy drukowaniu.

wstęp wolny

Piątek, 13.10 godz. 19:00

+ Traverso

Rund um Bach I

Markus Schwenkreis (Szwajcaria) organy
Liane Ehlich (Szwajcaria) flet traverso

Renate Sudhaus (Szwajcaria) flet traverso
 

W ramach trzeciego koncertu jesiennej edycji festiwalu ORGANy PLUS+ który odbędzie się w piątek 13 października we franciszkańskim kościele Św. Trójcy oficjalnie zamkniemy drugi etap odbudowy historycznych organów Mertena Friese. Instrument ten skład się z pięciu niezależnych sekcji Hauptwerku, Brustwerku, Rückpositivu, Gross Pedal i Klein Pedal. W roku 2013 zrekonstruowaliśmy jedną sekcję, teraz – trzy kolejne. Pozostała tylko jedna – główna – której rekonstrukcja zakończy się w przyszłym roku. Każda z sekcji to nowe możliwości brzmieniowe. Usłyszymy je w trakcie koncertu w wyjątkowym wykonaniu wykładowców słynnej szwajcarskiej szkoły muzyki dawnej Schola Cantorum Basiliensis. Nazwiska kompozytorów począwszy od Jana Sebastiana Bacha i jego ukochanego syna – Wilhelma Friedemanna, poprzez ostatniego ucznia – Johanna Gottfrieda Müthela, aż po nie mniej słynnego Johanna Joachima Quanza są znane, ale ich kompozycje, które wykonają znamienici goście do tej pory nie były w Gdańsku wykonywane. Flety Trawerso zyskały uznanie w osiemnastym wieku stając się niejako ikoną nowej muzyki – stylu Galant. Właściwości i specyficzny charakter brzmienia tego instrumentu, tak inny od brzmienia fletów prostych, spowodowały, iż do dzisiaj funkcjonuje w świecie muzycznym na specjalnych prawach. Jego barokowa wersja jest jednak bardzo rzadko słyszana. Wszyscy artyści, choć o uznanej renomie, w Polsce wystąpią po raz pierwszy. Cieszymy się , że robią to właśnie w Gdańsku inaugurując inny unikatowy instrument. Nie tylko miejsce koncertu związane będzie z Gdańskiem, również repertuar. Markus Schwenkreis jest wybitnym improwizatoremi przywita się z polską publicznością premierową improwizacją na temat fugi gdańskiego kompozytora – Daniela Magnusa Gronaua. To już tradycja naszych koncertów. Nie wiem jak Państwu, ale łatwiej chyba wybrać się na koncert profesorów słynnej bazylejskiej Scholi Cantorum do Gdańska, niż pojechać na ich koncert do Szwajcarii…jak to mówią…góra do Mahometa…czy jakoś tak. Druga szansa, żeby ich posłuchać się nie pojawi. Na pewno nie w tym roku. Zapraszamy więc do kościoła Św. Trójcy.

Festiwal ORGANy PLUS+ jest unikalną platformą realizacji i prezentacji muzyki spisanej do końca osiemnastego wieku w sposób jak najbardziej zbliżony do oryginału. Zarówno artyści jak i słuchacze będą mieli niepowtarzalną nigdzie indziej w Polsce możliwość kontaktu z muzyką dawnych mistrzów w takiej formie, w jakiej muzyka ta była prezentowana po raz pierwszy.

Światowej sławy artyści z Włoch, Szwajcarii, Holandii, Niemiec, Finlandii i Polski, oryginalne dawne instrumenty, dawne techniki wykonawcze, nie zmieniona od stuleci akustyka gotyckiego kościoła Św. Trójcy , oryginalne umiejscowienie muzyków na jedynym w Polsce Lektorium, wreszcie muzyka nie słyszana gdzie indziej w Polsce wprowadzą nas w sytuację uczestnika wydarzeń muzycznych z przed wieków.
Festiwal ORGANy PLUS+ zaprasza na krótką podróż w czasie !

Program

Festiwal ORGANy PLUS+ Jesień 2017

11.10 godz. 19:00 + Monteverdi

Non Teme Durezza, Non Sfugge Asprezza

Mauricio Croci (Szwajcaria) klawesyn, organy

12.10 godz. 19:00 + Impro

The craft of improvisation

Sietze de Vries (Holandia) organy
Eran Wejsenblum (Holandia) flety proste

13.10 godz. 19:00 + Traverso

Rund um Bach I

Markus Schwenkreis (Szwajcaria) organy
Liane Ehlich (Szwajcaria) flet traverso

Renate Sudhaus (Szwajcaria) flet traverso

14.10 godz. 19:00 + Skrzypce
Wokół Bacha II
Maija Lehtonen (Finlandia) organy
Manfred Grässbeck (Finlandia) skrzypce

15.10 godz. 15:30 + Ensemble

Gdańskie koncerty
Alina Ratkowska klawesyn/dyrygent
Goldberg Baroque Ensemble
Andrzej Szadejko organy

Za treść odpowiada organizator wydarzenia. Szczegóły można sprawdzić bezpośrednio na stronie www.organyplus.com