Festiwal ORGANy PLUS+ 2 dzień

Ulotka

Projekt ulotki został przygotowany w formacie A5. Skorzystaj z odpowiednich opcji przy drukowaniu.

wstęp wolny

Czwartek, 12.10 godz. 19:00

+ Impro

The craft of improvisation

Sietze de Vries (Holandia) organy
Eran Wejsenblum (Holandia) flety proste

Właściwie organy składają się z tysięcy fletów różnej wielkości, bo przecież każda piszczałka działa tak jak flet prosty - rozdwojony słup powietrza wdmuchiwany do wnętrza rurki pod ciśnieniem powoduje powstanie fali, którą słyszymy jako dźwięk. Zapytałby ktoś - po co jeszcze jeden flet, czyż organy nie byłyby samowystarczalne? No dobrze, a ja na to odpowiem – dlaczego właściwie mamy Baśnie tysiąca i …jednej nocy? Czy tysiąc to za mało? Za mało, bo ta jedna dodatkowa, to była właśnie ta noc wyjątkowa, która zdecydowała, że wszystkie wcześniejsze opowieści tysiąca innych nocy nie były tylko mile spędzoną chwilą, ale miały jakiś cel i sens. Także w trakcie naszego koncertu ten jeden, zwykły, dodatkowy, prosty flet pod palcami holenderskiego mistrza – Erana Wejsbluma uwypukli nam jak niezwykłe mamy organy w Gdańsku, w kościele Św. Trójcy. Posłuchamy jak fantastyczne opowieści można snuć na tym pięknym instrumencie, a właściwie na obu z nich, bo, zapewniam, moc czarodziejskiego fletu prostego będzie z nami. Usłyszymy opowieści, które będą powstawały na naszych oczach, a raczej uszach. Wszystko, co zadzieje się w trakcie drugiego koncertu jesiennej edycji festiwalu ORGANy PLUS+ to będzie czysta, żywa, radosna, niepowtarzalna improwizacja. Głównym narratorem będzie jeden z najznakomitszych mistrzów tego gatunku – Sietze de Vries. O jego klasie niech świadczy opinia światowych krytyków, którzy jednogłośnie stwierdzają, że gdyby współcześnie Bach narodził się powtórnie, nazywałby się właśnie – de Vries.

Po raz pierwszy w Polsce, po raz pierwszy w Gdańsku, po raz pierwszy w kościele Św. Trójcy i po raz pierwszy w wykonaniu holenderskich mistrzów światowa premiera improwizacji na temat fug gdańskiego kompozytora doby baroku – Daniela Magnusa Gronaua. Nie może tam zabraknąć nikogo, kto uwielbia muzykę na żywo, muzykę dawną, muzyką improwizowaną, po prostu – kto uwielbia muzykę. Zapraszamy w czwartek 12 października na godziną 19.00. To będzie historyczny moment w kulturze muzycznej naszego miasta.

Festiwal ORGANy PLUS+ jest unikalną platformą realizacji i prezentacji muzyki spisanej do końca osiemnastego wieku w sposób jak najbardziej zbliżony do oryginału. Zarówno artyści jak i słuchacze będą mieli niepowtarzalną nigdzie indziej w Polsce możliwość kontaktu z muzyką dawnych mistrzów w takiej formie, w jakiej muzyka ta była prezentowana po raz pierwszy.

Światowej sławy artyści z Włoch, Szwajcarii, Holandii, Niemiec, Finlandii i Polski, oryginalne dawne instrumenty, dawne techniki wykonawcze, nie zmieniona od stuleci akustyka gotyckiego kościoła Św. Trójcy , oryginalne umiejscowienie muzyków na jedynym w Polsce Lektorium, wreszcie muzyka nie słyszana gdzie indziej w Polsce wprowadzą nas w sytuację uczestnika wydarzeń muzycznych z przed wieków.
Festiwal ORGANy PLUS+ zaprasza na krótką podróż w czasie !

Program

Festiwal ORGANy PLUS+ Jesień 2017

11.10 godz. 19:00 + Monteverdi

Non Teme Durezza, Non Sfugge Asprezza

Mauricio Croci (Szwajcaria) klawesyn, organy

12.10 godz. 19:00 + Impro

The craft of improvisation

Sietze de Vries (Holandia) organy
Eran Wejsenblum (Holandia) flety proste

13.10 godz. 19:00 + Traverso

Rund um Bach I

Markus Schwenkreis (Szwajcaria) organy
Liane Ehlich (Szwajcaria) flet traverso

Renate Sudhaus (Szwajcaria) flet traverso

14.10 godz. 19:00 + Skrzypce
Wokół Bacha II
Maija Lehtonen (Finlandia) organy
Manfred Grässbeck (Finlandia) skrzypce

15.10 godz. 15:30 + Ensemble

Gdańskie koncerty
Alina Ratkowska klawesyn/dyrygent
Goldberg Baroque Ensemble
Andrzej Szadejko organy

 

Za treść odpowiada organizator wydarzenia. Szczegóły można sprawdzić bezpośrednio na stronie www.organyplus.com