Dormitorium śladów. Polskie inspiracje Braci Quay

Ulotka

Projekt ulotki został przygotowany w formacie A5. Skorzystaj z odpowiednich opcji przy drukowaniu.

wstęp wolny

Pierwsza tej wielkości polska retrospektywna wystawa prezentująca interdyscyplinarną twórczość wizualną braci Quay, artystów dogłębnie zainspirowanych dorobkiem klasyków polskiej sztuki dwudziestowiecznej (R. Cieślewicz, J. Lenica, H. Tomaszewski, B. Schulz, F. Starowieyski), a także rodzimą literaturą (S. Lem, J. Potocki) i muzyką (K. Komeda, W. Lutosławski, K. Penderecki). Przygotowana razem ze znawcami dokonań amerykańskich artystów, ekspozycja skupi się na autorskim spojrzeniu braci Quay na polską sztukę oraz na ukazaniu jej związków z autorską praktyką artystyczną twórców. Wyprodukowana z myślą o szerokim odbiorcy (tłumaczenia, zastosowanie audiodeskrypcji oraz PJM), ekspozycja będzie reprezentować różne dziedziny sztuk wizualnych praktykowane przez artystów: instalacje, rysunki, szkice, kolaże, scenografie operowe, video art, teledyski, filmy animowane. Wystawie towarzyszyć będzie bogaty program wydarzeń edukacyjnych i popularyzatorskich.

Artyści tworzą unikalne i innowacyjne filmy animowane, które charakteryzuje niezwykła dbałość o detal, zniewalające potraktowanie koloru i faktury, idealny montaż i niezwykłe wyczucie muzyczne, odrealniona atmosfera z pogranicza jawy i snu, a także niekonwencjonalne podejście do narracji. Wszystkie te elementy uzyskają dodatkowy wymiar w postaci preludium do twórczości braci Quay – prezentacji polskiej sztuki stanowiącej bezpośrednie źródło zainteresowań, odniesień i dialogu, których wyrazem jest ich czterdziestoletni dorobek.

Przygotowywana wystawa jest kolejnym etapem prezentacji wielowymiarowego dorobku tych wybitnych twórców animacji lalkowej i przedmiotowej, a także scenografii teatralnych i operowych, autorów projektów graficznych i ilustracji, która miała swoją premierę w Museum of Modern Art w Nowym Jorku (sierpień 2012 – styczeń 2013). Kolejne odsłony wystawy to Amsterdam, Barcelona, Madryt, Japonia. W lutym ekspozycja trafia ona do Lublina w poszerzonej i uaktualnionej wersji (od czasu pierwszej odsłony wystawy Bracia Quay zrealizowali kolejne filmy, instalacje i scenografie), gdzie widzowie z Polski i Europy będą mieli możliwość kompleksowego i wszechstronnego zapoznania się z niepowtarzalnym światem wizualnym i ich relacjami ze sztuką krajową.

Kurator: Małgorzata Sady

Wystawa realizowana będzie w ramach 3. Festiwalu Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie”.

Za treść odpowiada organizator wydarzenia. Szczegóły można sprawdzić bezpośrednio na stronie www.spotkaniakultur.com