Czarny Mercedes

Ulotka

Projekt ulotki został przygotowany w formacie A5. Skorzystaj z odpowiednich opcji przy drukowaniu.

10

Czarny Mercedes to pełna napięcia i zwrotów akcji opowieść sensacyjna o miłości, zbrodni i zabójczej namiętności. Czary kryminał o mrokach i ślepych uliczkach ludzkiej natury, osadzony w realiach dawnej Warszawy.

W podejrzanych okolicznościach zostaje zamordowana Aneta (Maria Dębska) – piękna żona szanowanego adwokata Karola Holzera (Artur Żmijewski). Sprawę tajemniczego zabójstwa próbuje rozwikłać nadkomisarz Rafał Król (Andrzej Zieliński).

Kolejne tropy mnożą podejrzenia i ujawniają głęboko skrywane sekrety zmarłej. Sytuacja Holzera staje się coraz bardziej niebezpieczna, tymczasem znajdujący się na wolności morderca jest być może o krok od popełnienia kolejnej zbrodni...

Film będzie prezentowany w wersji z napisami dla osób niesłyszących oraz z dysfunkcją słuchu.

 

Reżyseria: Janusz Majewski
Scenariusz: Janusz Majewski
Obsada: Andrzej Seweryn, Andrzej Zieliński, Artur Żmijewski, Maria Dębska

Pozostałe miejsca:

MIASTO ADRES NAZWA
Bełchatów Kolejowa 6 Helios - Bełchatów
Białystok Świętojańska 15 Helios Alfa - Białystok
Białystok Czesława Miłosza 2 Helios Biała - Białystok
Białystok Jurowiecka 1 Helios Jurowiecka - Białystok
Bielsko-Biała Mostowa 5 Helios - Bielsko-Biała
Bydgoszcz Fordońska 141 Helios - Bydgoszcz
Dąbrowa Górnicza Jana III Sobieskiego 6 Helios - Dąbrowa Górnicza
Gdańsk Jana Kilińskiego 4 Helios Metropolia - Gdańsk
Gdańsk ul. Kołobrzeska 41C Helios Alfa - Gdańsk
Gdańsk Targ Sienny 7 Helios Forum - Gdańsk
Gdynia Kazimierza Górskiego 2 Helios - Gdynia
Gniezno Pałucka 2 Helios - Gniezno
Gorzów Wielkopolski Aleja Konstytucji 3 Maja 102 Helios - Gorzów Wielkopolski
Grudziądz Chełmińska 4 Helios - Grudziądz
Jelenia Góra Jana Pawła II 51 Helios - Jelenia Góra
Kalisz Górnośląska 82 Helios - Kalisz
Katowice ul. Kościuszki 229 Helios – Katowice
Kielce Świętokrzyska 20 Helios - Kielce
Konin Ignacego Paderewskiego 8 Helios - Konin
Krosno Bieszczadzka 29 Helios - Krosno
Kędzierzyn-Koźle Al. Armii Krajowej 38 Helios - Kędzierzyn-Koźle
Legionowo Józefa Piłsudskiego 31c Helios - Legionowo
Legnica Najświętszej Marii Panny 9 Helios - Legnica
Lubin Władysława Sikorskiego 20 Helios - Lubin
Nowy Sącz Lwowska 80 Helios - Nowy Sącz
Olsztyn Aleja Marszałka Józefa Piłsudskiego 16 Helios - Olsztyn
Opole Pl. Mikołaja Kopernika 17 Helios - Opole
Pabianice Grobelna 8 Helios - Pabianice
Piotrków Trybunalski Juliusza Słowackiego 123 Helios - Piotrków Trybunalski
Piła Aleja Powstańców Wielkopolskich 99 Helios - Piła
Poznań Pleszewska 1 Helios - Poznań
Przemyśl W. Brudzewskiego 1 Helios - Przemyśl
Radom Księcia Józefa Poniatowskiego 5 Helios - Radom
Rzeszów Al. Józefa Piłsudskiego 44 Helios Galeria Rzeszów - Rzeszów
Rzeszów Aleja Powstańców Warszawy 14 Helios Powstańców W-wy - Rzeszów
Siedlce Józefa Piłsudskiego 74 Helios - Siedlce
Sosnowiec Modrzejowska 32b Helios - Sosnowiec
Stalowa Wola Chopina 42 Helios - Stalowa Wola
Starachowice ul. ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 14 Helios - Starachowice
Szczecin Bolesława Krzywoustego 9/10 Helios CHR Kupiec - Szczecin
Szczecin Andrzeja Struga 42 Helios Outlet Park - Szczecin
Tczew Pomorska 1 Helios - Tczew
Tomaszów Mazowiecki Warszawska 1 Helios - Tomaszów Mazowiecki
Warszawa Al. Jerozolimskie 179 Helios - Blue City
Wołomin Geodetów 2 Helios - Wołomin
Wrocław Legnicka 58 Helios Magnolia Park - Wrocław
Wrocław ul. Czekoladowa 7-9 Helios Aleja Bielany - Wrocław
Łódź Al. Politechniki 1 Helios - Łódź

Recenzje

FINEZYJNE KINO RETRO

Janusz Majewski jest być może ostatnim już tak aktywnym i twórczym klasykiem, legendą polskiego kina i przypuszczalnie najstarszym dzisiaj. wciąż twórczym polskim reżyserem. To, co zawsze interesowało Majewskiego jako artystę, to odtwarzanie świata którego nie ma, odnajdywanie dla tego świata filmowej ilustracji wrażeniowej. I to wszystko znajduje również spełnienie w najnowszym, opartym o bestsellerową powieść Janusza Majewskiego filmie „Czarny mercedes”.

Niedawno natknąłem się na bardzo stary wywiad z Januszem Majewskim, rozmowę z początku lat siedemdziesiątych. Reżyser był wówczas dopiero po sukcesach  pierwszych, znakomitych fabuł - „Lokisa” i „Sublokatora”, wprowadzając do naszego kina nieznane wcześniej gatunki: kino grozy i groteskę. We wspomnianym wywiadzie przyszły twórca „Lekcji martwego języka”, serialu „Królowa Bona” i „C.K. Dezerterów”, mówił, że jako artystę nie interesuje go i przypuszczalnie nigdy nie będzie interesowała doraźność, teraźniejszość, wszystko to, co upraszczając można by podejrzeć na ulicy lub zobaczyć przez okno. Jako filmowiec, dowodził młody reżyser, chcę być wierny idei że kino jest przepisywaniem przeszłości na obraz teraźniejszości, odnajdywaniu w dawnych historiach, dawnych, również fikcyjnych bohaterach uniwersalnych mechanizmów działania.

Znamienna i rzadka konsekwencja – Janusz Majewski począwszy od pierwszych fabularnych etiud (legendarne „Rondo” Majewskiego powstało w 1958 roku!) jest wierny temu postulatowi twórczemu. Od ponad sześćdziesięciu lat  tworzy filmy zanurzone w historii, są to zresztą najczęściej adaptacje literackie, znajdując dlań niekiedy pasjonujący ekwiwalent obrazowy.

Janusz Majewski z pierwszego wykształcenia jest architektem. To również jest widoczne w jego kinie. Wszystkie filmy mistrza, także najnowszy „Czarny mercedes”, są swego rodzaju budowlami, którego architekturę tworzą precyzyjna konstrukcja, mocne rusztowania w historii, a w końcu dekoracyjne talenty wykończeniowe. Radość dla oka, ale i wyzwanie dla interpretatorów skłonnych do detalicznej analizy tego kina.

W „Czarnym mercedesie” tłem dla wydarzeń jest druga wojna światowa. Mogłoby się wydawać, że akurat o tym okresie polskie kino opowiedziało już wszystko,  temat został wyczerpany, okazuje się że jednak nie, nie do końca. Janusz Majewski, rocznik 1931, jeden z coraz mniej licznych naocznych świadków brutalnych wojennych wydarzeń, ogląda wojnę inaczej. Owszem, groza, narastająca atmosfera permanentnego zagrożenia, ale z drugiej strony także życie. Życie, które przynajmniej do pewnego momentu bywało również znośne, chociaż przez lata z niejakim zawstydzeniem, przecież niepotrzebnym, usiłowano tę normalność wojny, zwłaszcza w literaturze, w kinie, w sztuce, wyeliminować, zamieść pod dywan. Tymczasem było różnie. Nigdy nie zapomnę rozmowy z Aliną Janowską, która wręcz okrzyczała mnie kiedy dopytując o jej wojenne wspomnienia, wpadłem w martyrologiczny ton. „To zupełnie nie tak – usłyszałem. - Było zło, bomby i śmierć, ale my żyliśmy, śpiewaliśmy, tańczyliśmy, piliśmy wino, kochaliśmy się jak nigdy przedtem, nigdy potem. Może dlatego, że w zasadzie niewiele było do stracenia? Życie w każdej chwili mogło się skończyć”. „Warszawa przed wojną to było takie piękne miasto, jak Paryż, jak Budapeszt” - wtórowała Janowskiej w rozmowie ze mną Danuta Szaflarska.

W „Czarnym mercedesie” oglądamy właśnie taką Warszawę. Jeszcze przed finałem. Zręcznie prowadzona intryga kryminalna towarzyszy portretowi nieznanej Warszawy, z pięknymi wnętrzami, z gettem, w którym działały ekskluzywne restauracje, z pamięcią światowej przeszłości  stolicy zmiecionej raz na zawsze razem z powstaniem warszawskim.

Janusz Majewski kocha aktorów, wie jak ich prowadzić, dlatego w „Czarnym mercedesie” zagrała cała plejada wspaniałych polskich artystów. Od Artura Żmijewskiego, Marii Dębskiej i Aleksandara Milćevicia  w rolach głównych, po Danutę Stenkę, Sonię Bohosiewicz, Bogusława Lindę i brawurowego, komediowego Andrzeja Seweryna na drugim planie. Operator, Arkadiusz Tomiak fotografuje wojenną Warszawę i Tatry z czułością, wiedzą i opanowaniem, a scenograf Andrzej Haliński odtwarza miasto na nowo. Stare warszawskie pocztówki dostają nowe, nieoczekiwane życie, a „Czarny mercedes” dojeżdża pod wskazany adres...

 

Łukasz Maciejewski

Recenzent
(fot. Marcin Oliva Soto)

Łukasz Maciejewski – urodzony w Tarnowie dziennikarz, krytyk filmowy i krytyk teatralny. Absolwent filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim, wykładowca na Wydziale Aktorskim PWSFiT im. Leona Schillera w Łodzi, a od 2016 roku ambasador projektu „Kultura Dostępna” realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury. Autor takich książek jak "Aktorki. Portrety", czy "Flirtując z życiem. Danuta Stenka w rozmowie z Łukaszem Maciejewskim".