BWA Krosno zaprasza na wykład: Mówimy o sztuce… W poszukiwaniu tożsamości. Sztuka współczesna rdzennych narodów Kanady.

Ulotka

Projekt ulotki został przygotowany w formacie A5. Skorzystaj z odpowiednich opcji przy drukowaniu.

wstęp wolny

Mówimy o sztuce… W poszukiwaniu tożsamości. Sztuka współczesna rdzennych narodów Kanady.
Mówi – Flora Oprządek (Galeria Hetta)
Termin: 24 maja 2020 r., godzina 11:00
Miejsce facebook BWA

Pierwsze narody. Tak w Kanadzie mówi się o tych, których przodkowie zamieszkiwali te ziemie przed zajęciem ich przez osadników z Europy. Kultura, która była pogardzana. Języki, którymi nie wolno było rozmawiać w szkole. Sztuka, która dopiero niedawno znalazła swoje miejsce w galeriach.

Zapraszam Państwa na opowieść o współczesnej sztuce narodów, które w Kanadzie były na wieki przed nami. Porozmawiamy o odkrywaniu swojej tożsamości na nowo. O walce o głos we współczesnym świecie.

Swoją podróż po sztuce rdzennych narodów Kanady chciałabym skupić na dwóch postaciach. Norvalu Morrisseau – pierwszym rdzennym artyście, którego wystawa zawisła w galerii sztuki współczesnej w Kanadzie i którego niebywały talent sprawił, że świat przypomniał sobie o kulturze, którą przez wiele lat starano się unicestwić. Drugi artysta, o którym porozmawiamy to Rebbeca Balmore. Artystka młodszego pokolenia, aktywnie zaangażowana w sprawę pierwszych narodów.

Chociaż Kanada może wydawać się nam daleka, to my pochodzący z Krosna i okolic, przygranicznej ziemi, na której mieszkało kiedyś wiele nacji, świadkowie lokalnej kultury zanikającej we współczesnym świecie, być może znajdziemy więcej wspólnych tematów w sztuce rdzennych narodów Północy niż mogłoby nam się wydawać. Zapraszam serdecznie 24 maja!

Za treść odpowiada organizator wydarzenia. Szczegóły można sprawdzić bezpośrednio na stronie www.bwakrosno.pl