Bogowie

Ulotka

Projekt ulotki został przygotowany w formacie A5. Skorzystaj z odpowiednich opcji przy drukowaniu.

10

Film "Bogowie" Łukasza Palkowskiego opowiada o początkach kariery słynnego kardiochirurga Zbigniewa Religi, który w 1985 roku przeprowadził pierwszy udany zabieg przeszczepienia serca w Polsce. "Bogowie" portretują wybitnego człowieka, który odważył się zmienić obowiązujące zasady. Wyjmując z ludzkiego ciała serce, Religa przełamał moralne, kulturowe i religijne tabu. 

Reżyseria: Łukasz Palkowski
Scenariusz: Krzysztof Rak
Obsada: Tomasz Kot, Piotr Głowacki, Szymon Piotr Warszawski

Zwiastun

Recenzje

Facet, któremu się udało

Pamiętam pierwsze minuty po pierwszym, premierowym pokazie "Bogów" na festiwalu w Gdyni. Prowadziłem wtedy konferencję prasową w centrum festiwalowym i byłem świadkiem niemal zbiorowej euforii publiczności. Takich chwil się nie zapomina. Trochę nie mogliśmy  uwierzyć, że to naprawdę mogło się udać. Dotychczas podział w polskim kinie był w miarę przewidywalny: albo autorskie kino festiwalowe, albo produkowane taśmowo romantyczne komedie (a wcześniej adaptacje szkolnych lektury) od których nie wymagamy wiele więcej, od sprawnie opowiedzianego produktu, niezmuszającego ani do wysiłku intelektualnego ani do refleksji.

"Bogowie" Łukasza Palkowskiego nieco zmieniły ten podział. Powstał film atrakcyjny, bardzo dobrze wyreżyserowany i napisany (scenariusz jest dziełem Krzysztofa Raka), który nawiązując do sprawdzonych matryc gatunkowych, zwłaszcza z kina amerykańskiego, śmiało zdobył wiele nagród na festiwalach kina artystycznego. I stał się cud.

"Cudowna" jest również sama postać profesora Zbigniewa Religi, głównego bohatera "Bogów". O ludziach takich jak Religa mówi się że są więksi niż film. Film Palkowskiego, wzorcowe kino biograficzne, nie przeprowadza całego życiorysu Religi. W "Bogach" oglądamy kilka przełomowych lat, kiedy zaczynający dopiero zawrotną karierę kardiochirurg pokonuje kolejne polityczne i społeczne bariery stojące na drodze przeprowadzenia w Polsce pierwszej operacji przeszczepu serca. Można się spierać, czy Palkowski dostatecznie spenetrował temat, albo czy portret Religi nie wypadł w filmie zbyt jednostronnie, tyle tylko że w tym przypadku nikt nie silił się na prawo do wyłączności, nikt nie chciał generalizować. Miał powstać film popularny w najlepszym tego słowa znaczeniu: portret człowieka promiennego i silnego. Novum w polskim kinie - bohater wielce pozytywny. Facet, któremu się udało. 

Recenzent
(fot. Marcin Oliva Soto)

Łukasz Maciejewski – urodzony w Tarnowie dziennikarz, krytyk filmowy i krytyk teatralny. Absolwent filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim, wykładowca na Wydziale Aktorskim PWSFiT im. Leona Schillera w Łodzi, a od 2016 roku ambasador projektu „Kultura Dostępna” realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury. Autor takich książek jak "Aktorki. Portrety", czy "Flirtując z życiem. Danuta Stenka w rozmowie z Łukaszem Maciejewskim".