Blisko Chopina

Ulotka

Projekt ulotki został przygotowany w formacie A5. Skorzystaj z odpowiednich opcji przy drukowaniu.

wstęp wolny

„Blisko Chopina” to projekt Podlaskiego Instytutu Kultury w Białymstoku, który zakłada organizację koncertów fortepianowych i interaktywnych warsztatów rodzinnych w miejscowościach pozbawionych dostępu do szerokiej gamy oferty kulturalnej. To jednocześnie popularyzacja kompozycji Fryderyka Chopina, muzycznego dziedzictwa narodowego i jego inspiracji folklorem.
Ideą projektu jest poszukiwania wspólnych elementów w twórczości Chopina i źródeł inspiracji tradycyjną twórczością ludową. Wakacyjne przygody w Szafarni i pierwszy kontakt z folklorem w czystej postaci dojrzewały w późniejszych dziełach kompozytora.
Do udziału w projekcie zaprosiliśmy Aleksandra Dębicza – jednego z najbardziej wszechstronnych pianistów i kompozytora młodego pokolenia. Punktem wyjścia jego działalności artystycznej jest improwizacja na bazie repertuaru klasycznych mistrzów. W 2018 r. ukazał się jego trzeci album „Invention” (Warner Classic) z interpretacją twórczości J. S Bacha oraz autorskimi kompozycjami. „Blisko Chopina” to cykl koncertów Aleksandra Dębicza z repertuarem Fryderyka Chopina.
Interaktywne warsztaty rodzinne będą wprowadzeniem do koncertu fortepianowego z repertuarem dzieł Fryderyka Chopina. Poprowadzą je dr Maria Twarowska (wieloletni pedagog Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina) oraz Agnieszka Jakubicz (animator kultury w Podlaskim instytucie Kultury w Białymstoku, tancerka w ZPiT „Kurpie Zielone”).
Zajęcia umuzykalniające będą szansą na zapoznanie się z rytmami mazurkowymi. Przy wykorzystaniu prostych środków wypowiedzi, które są dzieciom najbliższe: ruch, mowę, śpiew, rytm, uczestnicy będą mogli rozwijać wrażliwość muzyczną, uczyć się powtarzania, słuchania i zapamiętywania.
Zajęcia ruchowe wprowadzą uczestników w świat dawnych zabaw ludowych. Poprzez poznanie starych melodii, tańców i gier, które kiedyś były rozrywką codzienną wejdziemy w świat dzieciństwa naszych dziadków oraz tradycyjnych zabawami, z którymi mógł zetknąć się młody Frycek.

Za treść odpowiada organizator wydarzenia. Szczegóły można sprawdzić bezpośrednio na stronie pikpodlaskie.pl