BARBARA GRYKA - NIE MA CENNIEJSZYCH RZECZY NAD ZEPSUTE

Ulotka

Projekt ulotki został przygotowany w formacie A5. Skorzystaj z odpowiednich opcji przy drukowaniu.

wstęp wolny

Wystawa czynna od 21.05 do 20.06.2021

Wystawa Barbary Gryki w Miejskim Ośrodku Sztuki wychodzi od doświadczenia czasu pandemii. W roku 2020 zaraz po powrocie z zagranicznej rezydencji artystka odbyła kwarantannę w ośrodku w Starej Dąbrowie. Dokumentowała wówczas pełne emocji zachowania osób pozostających wraz z nią we wspólnym zamknięciu - jakby w szalonym eksperymencie, w komunie czy na obozie harcerskim.
Drugim ważnym wątkiem poruszanym na wystawie jest refleksja nad współczesną sytuacją kobiet. Gryka pracuje wokół napięcia spowodowanego zaostrzeniem praw aborcyjnych, a zaproszone do warsztatów kobiety mieszkające na wsi pyta o dzisiejsze pojęcie kobiecości i posiadanie dzieci. Podczas spotkania każda z nich stworzy szmacianą lalkę na własne podobieństwo.
Gryka odwołuje się do twórczości Władysława Hasiora i Józefa Gielniaka. Zainteresowanie Notatnikiem fotograficznym, „Upadłymi aniołami” i przaśnością dnia codziennego przez Hasiora oraz doświadczenie pracy w zamknięciu w sanatorium przeciwgruźliczym w przypadku drugiego stają się ważnym punktem odniesienia dla podejmowanych na wystawie wątków oraz metod działania. Artystka nieco przewrotnie sięga do „męskiej historii sztuki”, by opowiedzieć o sprawach kobiet dyktowanych męskimi decyzjami politycznymi.

Kuratorka: Marta Gendera

Za treść odpowiada organizator wydarzenia. Szczegóły można sprawdzić bezpośrednio na stronie www.mosart.pl