Architektour 2017

Ulotka

Projekt ulotki został przygotowany w formacie A5. Skorzystaj z odpowiednich opcji przy drukowaniu.

wstęp wolny

Architektour to ogólnopolskie warsztaty architektoniczne organizowane przez Samorządy Studentów Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej, Politechniki Gdańskiej, Politechniki Wrocławskiej oraz Fundację Na Dużą Skalę. Architektour omija wielkie metropolie i pozwala uczestnikom poznać miasta nie pojawiające się zazwyczaj na pierwszych stronach gazet. Tym samym, poprzez obrane metody projektowe, stanowi doskonałą alternatywę dla tradycyjnego systemu nauczania na polskich wydziałach architektury. Działanie zostało objęte patronatem honorowym Narodowego Centrum Kultury.

Ósma edycja ogólnopolskich warsztatów architektonicznych z cyklu Architektour odbędzie się w terminie 20-26 kwietnia w Bytomiu.  Ponad setka studentów kierunków projektowych z całej Polski pracujących pod okiem architektów i aktywistów miejskich będzie miała szansę zmierzyć się problematycznymi i decydującymi dla miasta obszarami. Studenci inspirowani wykładami, debatami oraz szeregiem wydarzeń towarzyszących będą mieli okazję pracowania w sposób daleki od znanej im codzienności akademickiej.

Aby podkreślić istotę użytkownika w procesie projektowym każda z grup pracować będzie pod czujnym okiem nie tylko tutorów, ale także osób bezpośrednio związanych z miastem goszczącym. Podczas procesu poznawania miasta oraz kreowania projektowych rozwiązań goście będą mieli do dyspozycji pomoc lokalnych konsultantów. Tematy projektów będą bardzo zróżnicowane - nie zabraknie rewitalizacji, miejscowych interwencji czy adaptacji wnętrz urbanistycznych. Wszystko to ze szczególnym uwzględnieniem aspektu człowieka w mieście.

To wyjątkowe architektoniczne wydarzenie pokazuje  również potencjalnym inwestorom, że Bytom jest otwarty na dobrą, nowoczesną architekturę inspirowaną najlepszymi szkołami i projektantami. Ożywianie miasta, inspirowanie, zachęcanie do zmian i uczenie o dobrych polskich i zagranicznych wzorcach architektonicznych to tylko niektóre cele warsztatów. Organizatorzy planują także opracować i przekazać miastu system wniosków oraz sugestii zebranych na podstawie warsztatowych projektów.

Warsztatom towarzyszyć będzie szereg wydarzeń otwartych, które odbędą się w Operze Śląskiej oraz bezpośrednio sąsiadującym z nią IV Liceum Ogólnokształcącym na placu Sikorskiego w Bytomiu.  Zarówno uczestnicy warsztatów jak i mieszkańcy będą mieli okazję wysłuchać wykładu urbanisty Stefan’a Werrer’a – wykładowcy na FH AACHEN | University of Applied Sciences oraz właściciela biura 711 LAB w Stuttgarcie, architekta Huberta Trammera, a także Wojciecha Kłosowskiego - eksperta samorządowego, specjalisty w zakresie strategicznego planowania rozwoju lokalnego i regionalnego oraz rewitalizacji miast. Program wydarzeń otwartych przewiduje również prezentacje studenckich portfolio, debaty oraz projekcje filmów. Na wydarzenia otwarte w ramach ósmej edycji warsztatów Architektour wstęp jest wolny.

Szczegółowy harmonogram oraz wszelkie dodatkowe informacje pojawiają się na stronie internetowej wydarzenia www.architektour.pl