„ŚWIAT POD KYCZERĄ” XXII MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FOLKLORYSTYCZNY

Ulotka

Projekt ulotki został przygotowany w formacie A5. Skorzystaj z odpowiednich opcji przy drukowaniu.

wstęp wolny

Zapraszamy 30 czerwca (niedziela) o godz. 18.00 do Amfiteatru nad Stawami na koncert galowy w ramach XXII Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego ”Świat pod Kyczerą”.

Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny ”Świat pod Kyczerą” to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych realizowanych w Zagłębiu Miedziowym i na Dolnym Śląsku. Impreza posiada już ponad dwudziestoletnią historię. W tym roku odbędzie się już jej 22. edycja. Na zaproszenie organizatorów Łemkowskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Kyczera” przyjedzie blisko 200 artystów z Indii, Hiszpanii, Serbii, Ukrainy, Rumunii, Albanii i Polski.

W ciągu jedenastu festiwalowych dni na Dolnym Śląsku artyści zaprezentują się podczas korowodów ulicznych i dużych koncertów galowych mieszkańcom Legnicy (1 i 8 lipca), Polkowic (6 lipca), Rudnej (5 lipca), Wołowa (4 lipca), Świdnicy (28 czerwca), Oleśnicy i Namysłowa (30 czerwca) oraz gmin: Lubin (29 czerwca), Chojnów (6 lipca) i Jerzmanowa (7 lipca). Artyści wystąpią także na zamkniętych pokazach dla podopiecznych domów pomocy społecznej i innych placówek społeczno-opiekuńczych w Legnicy, Mierczycach i Gromadce.

Festiwal od lat gromadzi tłumy publiczności, zwykle od kilku do kilkunastu tysięcy osób. Jako jeden z nielicznych dociera nie tylko do mieszkańców dużych miasta, ale także małych miejscowości w naszym regionie. Pozwala atrakcyjnie spędzić czas ludziom, którzy nie mają możliwości wyjazdu na wakacje, zwłaszcza dzieciom wiejskim. Obok prezentacji scenicznych, jego program wypełniają warsztaty artystyczne, pokazy rzemiosła, kulinariów. Pomysłodawcą i głównym organizatorem Festiwalu jest Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca „Kyczera”, który niedawno został uhonorowany prestiżową Nagrodą im. Oskara Kolberga”. Przy organizacji Festiwalu Zespół współpracuje z miejscowymi samorządami, instytucjami kultury i stowarzyszeniami.

Od godziny 18.00 na koncercie galowym Festiwalu wystąpią zespoły:

Folklori Nder Breza – Albania 

Folk Ensemble „Abrasevic” – Serbia

Punjab Cultural Group – Indie

Dance Group Oinargi – Hiszpania (Krajów Basków)

Folk Dance Group „Tysmieniczanka” – Ukraina

The Folk Dance Group „Labdarózsa” – Rumunia 

Zespół Regionalny „Koniaków”  – Polska

Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca „Kyczera”

Zespół Pieśni i Tańca „Legnica” – Polska

 

W ramach wydarzeń towarzyszących Festiwalowi w godzinach 17.00-19.00 zapraszamy na warsztaty plecenia wianków z Pracownią Kreatywną Cuda i Miłostki.

 

O godz. 17.00 zapraszamy także na występ zespołu „O Matko i Córko!”.

Zespół ”O Matko i Córko” reprezentuje miejscowość Kamień w  gminie  Długołęka. Założenie zespołu to rok 2015 z inicjatywy Gminnego Ośrodka Kultury, który uzyskał dofinansowanie z Narodowego Centrum  Kultury  w ramach programu Kultura i Inwestycje. Projekt nazywał się Kulturalny Pakiet Startowy i zakładał kompleksowe wsparcie dla nowych i istniejących zespołów ludowych i folkowych. „Miała to być dla nas kilkutygodniowa, no może paromiesięczna przygoda. Po koncercie, który miał być zwieńczeniem projektu poczułyśmy tęsknotę za ludowym. Nasze serca i dusze  porwał  już folk. I tak zaczęła się nasze współpraca z obecną dyrektor GOK-u p. Ewą Bubień i najlepszym instruktorem muzycznym p. Martą Mackiewicz. Jesteśmy zespołem wielopokoleniowym śpiewamy muzykę ludową i folkową. Ważne jest przesłanie tego, co śpiewamy. Twórcy ludowi często anonimowi ludzie pisali ponadczasowe testy o miłości, tęsknocie i relacjach ludzkich. Są one do dzisiaj aktualne i bardzo nam bliskie” – piszą o sobie członkowie zespołu.

W skład zespołu wchodzą:

Teresa Domżalska z córka Izabelą

Monika Lobka-Raus z córkami Kają i Kaliną

Anna Lobka-Pietras

Justyna Duszak z córką Zuzanną

Elżbieta Szablewska z siostrą Joanną

Teresa Włodek

Sylwia Żurkiewicz

Wiktoria Zapolska

Weronika Maciąg

Weronika Kaczmarczyk

Zespół prowadzi Marta Mackiewicz

Informacja o wydarzeniu pochodzi z serwisu DOKiS. Za treść odpowiada organizator wydarzenia. Szczegóły można sprawdzić bezpośrednio na stronie www.dokis.pl