Sinfonia Varsovia pod batutą Jerzego Maksymiuka - 74. rocznica powstania w getcie warszawskim

Ulotka

Projekt ulotki został przygotowany w formacie A5. Skorzystaj z odpowiednich opcji przy drukowaniu.

wstęp wolny

Dwa dni po 74. rocznicy powstanie w getcie warszawskim upamiętnimy koncertem orkiestry Sinfonia Varsovia. W programie koncertu znalazły się utwory Mieczysława Weinberga, Władysława Szpilmana, Richarda Addinsella oraz premierowe wykonanie kompozycji Jerzego Maksymiuka, który poprowadzi orkiestrę.

Program koncertu:
Jerzy Maksymiuk: A Lonely Star over Be’er Sheva
Mieczysław Weinberg: IV Symfonia op. 61
***
Władysław Szpilman – Concertino na fortepian i orkiestrę
Richard Addinsell – Warsaw Concerto na fortepian i orkiestrę

Concertino Władysława Szpilmana powstało w roku 1940 w warszawskim getcie. Pracę nad kompozycją autor traktował jako formę samoobrony przed nieludzkim światem zewnętrznym. Prawykonanie utworu miało miejsce w Los Angeles.

Koncert warszawski Richarda Addinsella przyniósł swemu twórcy niebywałą sławę. Został napisany w 1941 roku do filmu Niebezpieczne światło księżyca, przedstawiającym losy polskiego lotnika-pianisty w czasie II wojny światowej.

O IV Symfonii Mieczysława Wainberga tak pisze Danuta Gwizdalanka w materiale z płyty Filharmonii Narodowej wyd. przez Warner Classic: "Komponując IV Symfonię, 40-letni Wajnberg miał już w dorobku trzy, dotąd niewykonane (I z 1942, II z 1946 i III z 1949). Mógł się spodziewać, że nowe dzieło spotka podobny los i w najlepszym wypadku od czasu do czasu IV Symfonię przegra przyjaciołom na fortepianie, albo ktoś przeczyta sobie partyturę. Dedykował ją zresztą takiemu właśnie potencjalnemu „czytelnikowi”, młodszemu koledze-kompozytorowi Rewolowi Buninowi. Tymczasem z nową dekadą w jego kompozytorskiej biografii nadeszły „złote lata”. Nigdy przedtem ani potem nie wykonywano aż tylu jego utworów, zarówno dawnych jak i nowych. 16 października 1961 roku zabrzmiała także IV Symfonia, wykonana przez Orkiestrę Filharmonii Moskiewskiej pod batutą Kiryłła Kondraszyna. Przygotowując utwór do wykonania, kompozytor dokonał w partyturze pewnych korekt, zamienił kolejność wolnych części i usunął ich tytuły".

Wykonawcy:
Marek Bracha – fortepian
Sinfonia Varsovia
Jerzy Maksymiuk – dyrygent

Pule bezpłatnych wejściówek na koncert dostępne będą w internetowym systemie sprzedaży www.bilety.polin.pl w trzech transzach:
5 kwietnia, od godz. 12.00
12 kwietnia, od godz. 12.00
19 kwietnia, od godz. 12.00.

Za treść odpowiada organizator wydarzenia. Szczegóły można sprawdzić bezpośrednio na stronie www.facebook.com