„Moje córki krowy” – Kultura Dostępna w Kinach

Ulotka

Projekt ulotki został przygotowany w formacie A5. Skorzystaj z odpowiednich opcji przy drukowaniu.

10

„Moje córki krowy” to historia dwóch sióstr, które postawione w sytuacji krytycznej – pomimo wzajemnej niechęci – zmuszone są współdziałać. Marta (Kulesza), gwiazda popularnych seriali, ma 42 lata, jest silna i dominująca. Pomimo sławy i pieniędzy wciąż nie może ułożyć sobie życia. Niestabilna emocjonalnie 40-letnia Kasia (Muskała) tkwi w dalekim od ideału małżeństwie (w roli męża Marcin Dorociński), wychowując nastoletniego syna (Jeremi Protas).

Wzruszenie przez uśmiech

Nie pamiętam ile już razy prowadziłem spotkania z widzami po projekcji "Moich córek krów" Kingi Dębskiej. Film cieszy się wciąż niesłabnącą popularnością, a Marian Dziędziel, Kinga Dębska, Agata Kulesza czy Gabriela Muskała to urodzeni gawędziarze, zjednujący sobie każdą publiczność.

Za każdym razem jest podobnie. Tłumy zadowolonych widzów, wzruszenie i emocje. Kolejne, coraz bardziej osobiste pytania, wreszcie podziękowania - że film trafił w najczulszy punkt, przypomniał własne rozterki związane z żegnaniem bliskich, ucieszył i pocieszył.

To chyba największy sukces Kingi Dębskiej - w filmie wywiedzionym z bardzo osobistej historii reżyserki i scenarzystki, która w krótkim okresie czasu pożegnała rodziców i pogodziła się z siostrą, udało się zawrzeć uniwersalną przypowieść o utracie, która ma również siłę mobilizującą do działania.

Rozpacz należy pokonać, z przeciwnościami można sobie radzić, często udaje się też zaczarować życie tak, żeby nawet po dramatycznym wydarzeniu znowu zaczęło się do nas uśmiechać. W ujęciu Dębskiej nie ma jednak w tej wyrozumiałej tezie taniego sentymentalizmu, nie ma ckliwości, są tylko zdarzenia, silne emocje i wspaniałe poczucie humoru.

Mistrz włoskiego kina, Nanni Moretti, opowiadał mi kiedyś, że najwyższym testem dla reżysera jest umiejętność realizacji komediodramatu, czyli, zdaniem Morettiego, esencji kina. Wzruszenie przez uśmiech. "Moje córki krowy" mogłyby służyć tutaj za wzorzec.

Łukasz Maciejewski

(fot. Marcin Oliva Soto)

Obsada: Agata Kulesza, Gabriela Muskała, Marian Dziędziel, Marcin Dorociński; scenariusz i reżyseria: Kinga Dębska dystrybutor: Kino Świat

 

O projekcie "Kultura Dostępna w Kinach"

Skorzystaj z okazji i poznaj najnowsze polskie filmy! W każdy czwartek możesz je zobaczyć za jedyne 10 zł. W ramach 8. edycji projektu Kultura Dostępna w Kinach zapraszamy na projekcje w sieci kin Helios w całej Polsce i w warszawskim kinie Elektronik.