"Moda na młodość i moda dla młodzieży - o kluczowych przemianach na rynku mody po II wojnie światowej" - wykład w CMWŁ

Ulotka

Projekt ulotki został przygotowany w formacie A5. Skorzystaj z odpowiednich opcji przy drukowaniu.

6

W związku z otwarciem nowej wystawy stałej Mɪᴀsᴛᴏ – Mᴏᴅᴀ – Mᴀsᴢʏɴᴀ, zapraszamy na cykl wykładów. Tematyką spotkań będzie szeroko rozumiana historia Łodzi - zarówno przemysłu włókienniczego, jak i mody oraz rodów fabrykanckich.

Wykład "Moda na młodość i moda dla młodzieży - o kluczowych przemianach na rynku mody po II wojnie światowej" prowadzony będzie przez dr Aleksandrę Jatczak-Repeć, która tak opisuje tematykę spotkania:
"Po II wojnie światowej Christian Dior, dzięki wylansowaniu New Looku, a nawet jeszcze w jego czasie stworzył styl retro, odwołujący się do klasycznej mody, której źródło to paryskie domy mody haute couture. Ale w dekadzie jego świetności rynek mody zaczął się zmieniać jak nigdy dotąd. Przyspieszyła produkcja masowa, pojawiły się nowe tkaniny i sposoby ich barwienia, nowe centra i źródła trendów, a głównym odbiorcą mody stała się nowa grupa społeczna - młodzież. Ta miała swoje własne ikony, pomysł na życie i głębokie przekonanie, że ubraniem musi odróżniać się od pokolenia rodziców. Z czasem okaże się, że i ubraniem może manifestować.
Wykład wprowadzi w szeroki kontekst przemian społecznych, które po II wojnie światowej diametralnie zmieniły rynek mody, klienta i rodzaj proponowanej estetyki, już nie tylko przez kreatorów mody, ale i stylistów czy właścicieli butików. Poruszy też zagadnienia związane z organizacją branży, dostępem do edukacji, a przede wszystkim przedstawi modę pierwszych powojennych dekad w nawiązaniu do nowopowstałej ekspozycji CMWŁ."

INFORMACJE ORGANIZACYJNE:
Kiedy: 28 listopada (niedziela) godz. 15:00
Bilet: 6 zł bilet normalny, 4 zł ulgowy
Limit miejsc: 40 osób
Bilety na wykład dostępne są na stronie bilety.cmwl.pl oraz w kasie biletowej.

dr Aleksandra Jatczak-Repeć - historyk mody i sztuki, absolwentka Instytutu Historii Sztuki UW. Od 2010 r. prowadzi pracownię Historii i Teorii Mody w Katedrze Mody Wydziału Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, inicjuje interdyscyplinarne warsztaty i realizuje projekty międzyinstytucjonalne. Kuratorka wystaw: m. in. „Niebezpieczne ujęcia. 100 lat fotografii mody w Polsce” (Instytut Fotografii Fort, 2019), „Chapeau bas. Wystawa kapeluszy z kolekcji Adama Leja” (ASP Warszawa). Konsultantka merytoryczna projektów z zakresu historii mody, m. in. polskiej edycji autobiografii Christiana Diora czy multimedialnego przewodnika Instytutu Adama Mickiewicza o historii polskiej mody. Autorka artykułów naukowych i popularno-naukowych z dziedziny sztuki (publikowane m. in. w: L’Officiel Polska, Elle, Polityka, Monitor Magazine, Bluszcz). Odbyła szereg zagranicznych stypendiów naukowych, poszerzając wiedzę na najlepszych paryskich (Ecole du Louvre, Sorbonne) i londyńskich uczelniach (Central S. Martins, London College of Fashion, Victoria and Albert Museum)

--
Wystawa dofinansowana ze środków Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – w ramach programu „Wspieranie działań muzealnych 2021” oraz z budżetu Miasta Łódź.

Za treść odpowiada organizator wydarzenia. Szczegóły można sprawdzić bezpośrednio na stronie www.facebook.com