„Jerzy Malcher - między Londynem a Rybnikiem” - projekcja filmu Adama Grzegorzka.

Ulotka

Projekt ulotki został przygotowany w formacie A5. Skorzystaj z odpowiednich opcji przy drukowaniu.

wstęp wolny

Dokładnie w trzy miesiące po premierze filmu, która miała miejsce 17 lutego 2018 r. w Domu Kultury w Rybniku-Chwałowicach z uwagi na duże zainteresowanie obrazem jak i bohaterską postacią Jerzego Malchera, ponownie zapraszamy na prezentację filmu Adama Grzegorzka.

Trailer filmu: https://www.youtube.com/watch?v=2FYxPa2Uv2Y

„Jerzy Malcher - między Londynem a Rybnikiem” to fabularyzowany film dokumentalny opowiadający o losach pochodzącego z Chwałowic Jerzego Malchera. Nieznany szerzej chwałowiczanin jest jedną z najbardziej niezwykłych postaci Rybnika, i kto wie czy nie największym jego bohaterem. Jerzy Malcher przyszedł na świat w rodzinie górniczej, przed wojną ukończył studia na Uniwersytecie Jagiellońskim, popłynął nad Bałtyk kajakiem wraz z chwałowickimi harcerzami, walczył w kampanii wrześniowej, był tajnym kurierem i cichociemnym. To dzięki jego wysiłkom polscy jeńcy Wehrmachtu byli przerzucani do oddziałów generała Władysława Andersa, to on stworzył Brytyjczykom pion lingwistyczny w ministerstwie obrony. Instytucja ta działa do dzisiaj i służy szkoleniu ludzi o pokroju Jamesa Bonda. Jerzy Malcher jest także autorem dwóch anglojęzycznych publikacji o ludobójstwie dokonanym na Polakach przez Sowietów i o upolitycznieniu wojska polskiego w czasach PRL-u. Niezwykły człowiek, harcerz, żołnierz armii polskiej, kurier ruchu oporu, oficer brytyjskiego wywiadu, pisarz, krótko mówiąc bohater. Film powstał przy udziale pasjonatów historii z Rybnika i okolic pragnących zachować i wypromować tę cząstkę nie tak bardzo znanej lokalnej historii.

Cały proces powstawania filmu można prześledzić na FB stronie projektu „Jerzy Majcher - Projekt filmowy”: https://www.facebook.com/Jerzy-Malcher-Projekt-filmowy-354972084662964/ hc_ref=ART8FzJnH9dQhWwiRnEfM1HJ5x4gP9heaJ1fs1LnmSGg8uX7O9ECBbaU6Cbf1xDh0A8.

Adam Grzegorzek - reżyser filmu dokumentalnego „Jerzy Malcher - między Londynem a Rybnikiem” pochodzi z Chwałowic. Z wykształcenia jest historykiem, z zamiłowania filmowcem. Pasjonat lokalnej kultury, tradycji i historii. Na co dzień pracownik Zabytkowej Kopalni Ignacy. W wolnych chwilach malarz amator. Wszystkie te dziedziny łączy jeden wspólny mianownik: Śląsk, ojczyzna najmniejsza. Ten mały skrawek ziemi jest motorem napędowym jego twórczości.

Za treść odpowiada organizator wydarzenia. Szczegóły można sprawdzić bezpośrednio na stronie www.dkchwalowice.pl