Culture.pl

Culture.pl to codziennie aktualizowany serwis, informujący o najciekawszych wydarzeniach związanych z polską kulturą na całym świecie. To największe i najbardziej wszechstronne źródło wiedzy o polskiej kulturze – oprócz informacji o wydarzeniach organizowanych w Polsce i za granicą, znaleźć tu można liczne sylwetki artystów, recenzje, eseje, opisy i informacje o instytucjach kultury. 

Projekt realizowany przez Instytut Adama Mickiewicza

Więcej na www.culture.pl

 

Znajdziesz tu m.in.:

artykuły o designie

artykuły o architekturze

artykuły o sztuce wizualnej 

GAPLA

Serwis internetowy prezentujący scyfryzowany dorobek polskiej grafiki filmowej: najstarsze zabytki grafiki użytkowej reklamujące pokazy kinematografu braci Lumière w Krakowie, przedwojenne afisze i plakaty, powojenne plakaty do filmów polskich i zagranicznych, a także zagraniczne plakaty do produkcji światowych, jak i polskich. Ciekawy zbiór tworzą także plakaty do imprez filmowych: festiwali, przeglądów, pokazów specjalnych.

Projekt realizowany przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny

Więcej na www.gapla.fn.org.pl

Znajdziesz tu m.in.:

polskie plakaty do zagranicznych filmów

galerię " Film polski 1935 - 2000 na plakacie" 

fotokolażowe plakaty Wojciecha Fangora

galerię plakatów Waldemara Świerzego

 

Muzeum Utracone

Muzeum Utracone wspiera działania MKiDN w popularyzowaniu wiedzy, poszukiwaniu oraz odzyskiwaniu dzieł utraconych w Polsce podczas II wojny światowej. Projekt „przywraca pamięć” i pozwala na mentalne odzyskanie utraconego dziedzictwa narodowego. Co roku w Noc Muzeów mają miejsce inauguracyjne prezentacje kolejnego filmu „Muzeum Utracone” prezentującego wybrane kolekcje czy historie dotyczące dzieł utraconych. W Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Gdańsku odbywają się wielkie pokazy w centralnych punktach miastach. 

Projekt prowadzony przez Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Więcej na www.muzeumutracone.pl

Znajdziesz tu m.in.:

POLONA

Polona to nowoczesny portal, który udostępnia w sieci zbiory Biblioteki Narodowej. Jest narzędziem pozwalającym na powszechne otwarcie dla czytelników skarbca i magazynów Biblioteki Narodowej. Pozwala również prezentować zbiory innych instytucji kultury, umożliwia współpracę z innymi użytkownikami portalu i tworzenie szlaków na cyfrowej mapie świata. W serwisie znajduje się ponad 27 tysięcy plików, które są skatalogowane, opisane i opatrzone przypisami.

Projekt realizowany przez Bibliotekę Narodową

Więcej na www.polona.pl

Znajdziesz tu m.in.: