Kultura Dostępna w kinach

Skorzystaj ze specjalnych seansów filmowych w kinach Helios i w kinie Iluzjon. Przez cały rok w każdy czwartek o godzinie 18:00 obejrzysz polskie filmy w dobrej cenie. Sprawdź repertuar i dokonaj rezerwacji!

Rezerwacja i sprzedaż biletów w promocyjnej cenie 10 zł dostępna na stronach: www.helios.pl i www.iluzjon.fn.org.pl. Zarezerwowane bilety należy odebrać w kasie kina najpóźniej 30 minut przed seansem. Bilety będą również do nabycia w kasach Sieci Kin Helios i w kasie Kina Iluzjon tydzień przed projekcją.

W ten czwartek (06.10) gramy "#WszystkoGra"

Kadr z filmu

Łukasz Maciejewski dla Kultury Dostępnej o filmie "#WszystkoGra"

Są w tym filmie momenty o wielkiej sile. Na przykład kiedy aktorki trzech pokoleń - Stanisława Celińska, Kinga Preis i Eliza Rycembel śpiewają na trzy głosy evergreen Bogusława Meca do tekstu Jonasza Kofty - "Jej portret". "Naprawdę jaka jesteś, nie wie nikt" - nuci Celińska, kierując to wyznanie zarówno do młodszych koleżanek, ale także do nas, widzów, odtwarzających na podstawie tekstu Kofty każdy "niedokończony, jasny portret". Fabularny, pełnometrażowy debiut wybitnej reżyserki teatralnej, Agnieszki Glińskiej, ma więcej momentów tego typu.

Jeżeli zatem muzyczny film "#WSZYSTKOGRA" w efekcie nieco rozczarowuje, to nie za sprawą doboru piosenek czy obsady, ale z racji kłopotów z zachowaniem jednolitego rytmu i scenariuszowego niezdecydowania. Chociaż historia polskiego kina zna wiele filmów muzycznych (począwszy od "Zakazanych piosenek", poprzez "Małżeństwo z rozsądku" Barei, aż po popularne filmy Janusza Rzeszewskiego), to gatunek ten od dawna był u nas zaniedbywany i traktowany po macoszemu. W sumie nic dziwnego, musical wymaga ogromnych nakładów finansowych i wykształconych muzycznie artystów znających się na rzeczy.

"#WSZYSTKOGRA" Agnieszki Glińskiej wydaje się zatem propozycją trochę niezdecydowaną, międzygatunkową. Filmem z piosenkami, ale bez musicalowego rozmachu, z dość jednak tandetnymi, ubogimi scenami tanecznymi. Do tego dochodzi konwencjonalna fabułka melodramatyczna i obyczajowa (historia niedowarzonych romansów i domu zamieszkałego przez trzy pokolenia kobiet). Jeżeli zatem w efekcie debiut Glińskiej ogląda się z pewną przyjemnością, to za sprawą aktorskiej prawdy Celińskiej, Preis i Rycembel. Aktorkom wierzymy bardziej niż fabule. "Naprawdę jaka jesteś, nie wie nikt..."

Zobacz trailer V edycji Kultury Dostępnej

Lista kin

Organizatorzy i partnerzy akcji

Organizatorem akcji, która odbywa się w ramach programu Kultura Dostępna, jest Narodowe Centrum Kultury.

Partnerami akcji są: Sieć Kin Helios, Kino Iluzjon, NEXT Film, Kino Świat, Cyfrowe Repozytorium Filmowe.

Partnerami medialnymi: Polskie Radio, Telewizja Kino Polska, Nasze Miasto, Filmweb.pl.