Kultura Dostępna w Kinach

Skorzystaj ze specjalnych seansów filmowych w kinach Helios. Przez cały rok w każdy czwartek o godzinie 13:00 i 18:00 obejrzysz polskie filmy w dobrej cenie. Sprawdź repertuar i dokonaj rezerwacji!

Rezerwacja i sprzedaż biletów w promocyjnej cenie 10 zł dostępna na stronach: www.helios.pl i www.iluzjon.fn.org.pl. Zarezerwowane bilety należy odebrać w kasie kina najpóźniej 30 minut przed seansem. Bilety będą również do nabycia w kasach Sieci Kin Helios i w kasie Kina Iluzjon tydzień przed projekcją.

W ten czwartek (23.02) gramy film "Jestem mordercą"

Kadr z filmu

Łukasz Maciejewski dla Kultury Dostępnej o filmie "Jestem mordercą"

Punktem wyjścia "Jestem mordercą" Macieja Pieprzycy była głośna sprawa tak zwanego "wampira z Zagłębia", czyli Zdzisława Marchwickiego, skazanego w 1977 na karę śmierci. Wytrawnemu reżyserowi ("Chce się żyć", "Barbórka") sprawa Marchwickiego posłużyła jednak jedynie jako wytrych narracyjny do przeprowadzenia wyrafinowanej analizy dobra i zła w paskudnych czasach.

"Jestem mordercą" ogląda się najlepiej z perspektywy widza chcącego dzięki temu filmowi zrozumieć lepiej mechanizmy działania nie tylko aparatu władzy, ale także zwyczajnych obywateli w okresie PRL'u. Jeżeli chodzi o kryminał, to w największym stopniu o kryminał postaw.

Do dzisiaj niewyjaśniona, wzbudzająca wiele kontrowersji sprawa Marchwickiego, staje się dla Pieprzycy punktem wyjścia do odmalowania bezwzględnego aparatu opresji. Co ciekawe i znamienne, opresji wynikającej nie tylko z politycznej doktryny, lecz również z oportunizmu, hipokryzji, z prymatu mniejszego zła nad większym dobrem.

Sztafaż dekoracji PRL w Zagłębiu został odmalowany bezbłędnie. Familoki, śląska szarzyzna, rzeczywistość wyglądająca jak wieczne błoto pośniegowe, i na tym tle pojawiające się nowe wzory, kolory, desenie. Mieszanina nowoczesności z tradycją. Jeszcze zazdrostki w oknach i pelargonie, ale już nowy design meblościanek, prochowce na wzór cokolwiek zachodni i trwałe ondulacje.

Cały ten kolorowy sztafaż staje się pretekstem do precyzyjnego przeprowadzenia przez Pieprzycę przypowieści o młodym, utalentowanym i ambitnym milicjancie (Mirosław Haniszewski - odkrycie filmu), oddelegowanym do wykrycia sprawcy w sprawie "wampira". To opowieść o upadku jednego człowieka wciągającego w wir kolejnych ludzi. Morderstwo dobrych intencji.

Łukasz Maciejewski
(fot. Marcin Oliva Soto)

Łukasz Maciejewski - urodzony w Tarnowie dziennikarz, krytyk filmowy i krytyk teatralny. Absolwent filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim, wykładowca na Wydziale Aktorskim PWSFiT im. Leona Schillera w Łodzi, a od 2016 roku ambasador projektu „Kultura Dostępna” realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury. Autor takich książek jak "Aktorki. Portrety", czy "Flirtując z życiem. Danuta Stenka w rozmowie z Łukaszem Maciejewskim".

Zobacz trailer VI edycji projektu Kultura Dostępna w Kinach!

Lista kin

Organizatorzy i partnerzy akcji

Organizatorem akcji, która odbywa się w ramach programu Kultura Dostępna, jest Narodowe Centrum Kultury.

Partnerami akcji są: Sieć Kin Helios, Kino Iluzjon, NEXT Film, Kino Świat, Cyfrowe Repozytorium Filmowe.

Partnerami medialnymi: Polskie Radio, Telewizja Kino Polska, Nasze Miasto, Filmweb.pl.