Kultura Dostępna w Kinach

Skorzystaj ze specjalnych seansów filmowych w kinach Helios ,w kinie Iluzjon i Elektronik. Przez cały rok w każdy czwartek o godzinie 18:00 obejrzysz polskie filmy w dobrej cenie. Sprawdź repertuar i dokonaj rezerwacji!

Rezerwacja i sprzedaż biletów w promocyjnej cenie 10 zł dostępna na stronach: www.helios.pl, www.iluzjon.fn.org.pl i www.kinoelektronik.pl. Zarezerwowane bilety należy odebrać w kasie kina najpóźniej 30 minut przed seansem. Bilety będą również do nabycia w kasach Sieci Kin Helios i w kasie Kina Iluzjon tydzień przed projekcją.

W ten czwartek (30.03) gramy film "Wszystkie nieprzespane noce"

Kadr z filmu

Łukasz Maciejewski dla Kultury Dostępnej o filmie "Wszystkie nieprzespane noce"

Za chwilę świt. Za godzinę, albo dwie zacznie się przejaśniać, ale w bohaterach "Wszystkich nieprzespanych nocy" Michała Marczaka jest mrok. Ciemność. O czwartej nad ranem nie chce się opowiadać o polityce, muzyce, nawet o dziewczynach. Skończyły się tak zwane atrakcyjne tematy, przesilenie, zmęczenie wszystkim, może najbardziej sobą.

Krzysiek powie wtedy przyjacielowi, ale takiemu w rodzaju "raz na zawsze", że się nim rozczarował, przestał mu wierzyć. Usłyszy że ten drugi, Michał, czuje w zasadzie to samo. Widzi w kumplu egocentryka, egoistę, mitomana. A dar przyjaźni to przecież zupełnie coś innego. Milczenie, mrok, cięcie montażowe. A dookoła chłopców Warszawa jak z „Baśni tysiąca i jednej nocy”. Warszawa osiemnastoletnia, wyzwolona, krótkowzroczna i zagubiona.

To jedna z najlepszych scen w filmie, który grzeszy pychą. Za dużo w nim popisu, za mało naturalności, ale gdybym miał doradzić, czy warto "Wszystkie nieprzespane noce" obejrzeć, odparłbym bez wahania. Warto, bez wątpienia.

Michał Marczak to talent z piekła rodem. Ma swój styl, kontynuuje drogę, którą obrał we wcześniejszych filmach, z "Fuck for forest" na czele. Fabuła jest dla niego dokumentem, z którego wypadło spoiwo nadrzędne: naturalność. Marczak nie chce żeby łże-dokument był naturalny, ma w nosie dekalog polskiego dokumentalisty, nie w głowie mu szkoła Karabasza. Tworzy własną szkołę, na wzór amerykańskiego kina niezależnego, spod znaku Solondza, Korine'a czy przede wszystkim dawnego Jarmuscha.

W jego filmie życie udaje kino, a kino stara się nadążyć za życiem. Szkopuł w tym, że ten znakomicie pomyślany, wspaniale zaaranżowany wizualnie film nie ma bohaterów za którymi można by podążyć w nieznane. Rozumiałem Krzyśka i Michała, kiedy rozmawiali o swojej przyjaźni, ale nudzili mnie wypełniającą całą resztę filmu paplaniną o wszystkim i niczym. Dziwny przypadek: kino ważniejsze od bohaterów, film któremu przeszkadzają postacie. Ale mimo wszystko wciąż bardzo wartościowe kino.

Łukasz Maciejewski
(fot. Marcin Oliva Soto)

Łukasz Maciejewski - urodzony w Tarnowie dziennikarz, krytyk filmowy i krytyk teatralny. Absolwent filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim, wykładowca na Wydziale Aktorskim PWSFiT im. Leona Schillera w Łodzi, a od 2016 roku ambasador projektu „Kultura Dostępna” realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury. Autor takich książek jak "Aktorki. Portrety", czy "Flirtując z życiem. Danuta Stenka w rozmowie z Łukaszem Maciejewskim".

Zobacz trailer VI edycji projektu Kultura Dostępna w Kinach!

Lista kin

Organizatorzy i partnerzy akcji

Organizatorem akcji, która odbywa się w ramach programu Kultura Dostępna, jest Narodowe Centrum Kultury.

Partnerami akcji są: Sieć Kin Helios, Kino Iluzjon, NEXT Film, Kino Świat, Cyfrowe Repozytorium Filmowe.

Partnerami medialnymi: Polskie Radio, Telewizja Kino Polska, Nasze Miasto, Filmweb.pl.