Kultura Dostępna w kinach

Skorzystaj ze specjalnych seansów filmowych w kinach Helios i w kinie Iluzjon. Przez cały rok w każdy czwartek o godzinie 18:00 obejrzysz polskie filmy w dobrej cenie. Sprawdź repertuar i dokonaj rezerwacji!

Rezerwacja i sprzedaż biletów w promocyjnej cenie 10 zł dostępna na stronach: www.helios.pl i www.iluzjon.fn.org.pl. Zarezerwowane bilety należy odebrać w kasie kina najpóźniej 30 minut przed seansem. Bilety będą również do nabycia w kasach Sieci Kin Helios i w kasie Kina Iluzjon tydzień przed projekcją.

W ten czwartek (25.08) gramy "Niewinne"

Kadr z filmu Niewinne

Łukasz Maciejewski dla Kultury Dostępnej o filmie "Niewinne"

W przeciwieństwie do kapłanów, zakonnice są często niewidzialne. Niewiele, albo zgoła nic, nie wiemy o ich poglądach, emocjach, marzeniach. Dostęp do świata sióstr zakonnych jest dla kogoś z zewnątrz niemal niemożliwy, a ich życie tajemnicze i nieodgadnione. Prawdopodobnie z tego również powodu, kino dosyć konsekwentnie portretuje zakonnice. Najczęściej w tonacji szyderczej (Luis Buñuel), niekiedy demonicznej ("Matka Joanna od Aniołów" Kawalerowicza), albo wręcz świętokradczej ("Zły porucznik" Abla Ferrary).

Nakręcony we francusko-polskiej koprodukcji film "Niewinne" Anny Fontaine to narracja innego typu. Chociaż otoczka wydaje się skandalizująca, autorka filmowej biografii Coco Chanel nie szuka taniej sensacji, skupia się na psychologii postaci, zrozumieniu motywów i wyborów. Akcja filmu rozgrywa się zaraz po wojnie na terenie zakonu, którego siostry stały się ofiarami zbiorowych gwałtów czerwonoarmistów. Chodzi zatem o kwestię wyboru etycznego. Jak zachować się wobec hekatomby przemocy i cudu macierzyństwa? Fontaine zderza ze sobą kilka aktorskich temperamentów: Agata Kulesza gra Matkę Przełożoną, a Agata Buzek znakomicie wcieliła się w rolę jednej z zakonnic zaprzyjaźnionej z odbierającą sekretne porody młodziutką lekarką Mathilde (Lou de Laâge) stacjonującą opodal klasztoru w oddziale francuskiego Czerwonego Krzyża.

Pamiętam, że przed rozpoczęciem zdjęć dało się słyszeć środowiskowe pogłoski, że powstaje film antypolski i antykościelny. Nie zgadzam się ani z pierwszą, ani z drugą tezą. "Niewinne" to wyciszony, powściągliwy, ale sugestywny film stawiający pytania, o to czym jest odpowiedzialności i przebaczenie oraz strach i nienawiść. Jednak ostatecznie nie otrzymujemy żadnych łatwych odpowiedzi. Profanum nie zabiło w "Niewinnych" sacrum. Tajemnica ocalała.

Polecamy Program Obowiązkowy - magazyn filmowy Telewizji Kino Polska. Twórcy, aktorzy, krytycy oraz rzeczowe i nieco sentymentalne spojrzenie na polskie filmy.

Lista kin

Organizatorzy i partnerzy akcji

Organizatorem akcji, która odbywa się w ramach programu Kultura Dostępna, jest Narodowe Centrum Kultury.

Partnerami akcji są: Sieć Kin Helios, Kino Iluzjon, NEXT Film, Kino Świat, Cyfrowe Repozytorium Filmowe.

Partnerami medialnymi: Polskie Radio, Telewizja Kino Polska, Nasze Miasto, Filmweb.pl.