Kultura Dostępna w kinach

Skorzystaj ze specjalnych seansów filmowych w kinach Helios i w kinie Iluzjon. Przez cały rok w każdy czwartek o godzinie 18:00 obejrzysz polskie filmy w dobrej cenie. Sprawdź repertuar i dokonaj rezerwacji!

Rezerwacja i sprzedaż biletów w promocyjnej cenie 10 zł dostępna na stronach: www.helios.pl i www.iluzjon.fn.org.pl. Zarezerwowane bilety należy odebrać w kasie kina najpóźniej 30 minut przed seansem. Bilety będą również do nabycia w kasach Sieci Kin Helios i w kasie Kina Iluzjon tydzień przed projekcją.

W ten czwartek (27.10) gramy "Kochaj"

Kadr z filmu

Łukasz Maciejewski dla Kultury Dostępnej o filmie "Kochaj"

"Kochaj" to tytuł z założenia komercyjny, który wydaje się zbyt mało, żeby pretendować do czegokolwiek więcej. Filmów o tym, że uczucie dopada nas znienacka oraz że wybrańcy nie zawsze okazują się tymi, których ostatecznie szykuje nam los, widzieliśmy już dziesiątki, jeżeli nie setki. "Kochaj" nie wnosi nic nowego na ten temat, ale być może dostarczy Państwu chociaż odrobiny przyjemności oglądanie lubianych aktorek.

Kino lubi zbiegi okoliczności i nieprawdopodobne zwroty akcji okazujące się punktami przełomowymi w życiu bohaterów. Tak jest i tym razem. Sawa grana przez Olgę Bołądź wychodzi za mąż, ale w dniu ślubu przypomina trochę "Kotkę na gorącym blaszanym dachu" ze sztuki Tennessee Williamsa. Sawa nie jest zdecydowana, czy kandydat na męża jest tym jedynym, na całe życie. Wokół Sawy krążą zaś jej równie niezdecydowane, a czasami, co tu kryć, nieco irytujące i histeryczne przyjaciółeczki. Jedna ma tendencję do nimfomanii, druga do samotności, trzecia pracuje w telewizji, ale bardziej niż newsy interesują ją raczej penisy polityków.

Debiutująca reżyserka, Marta Larysa Plucińska, razem ze współscenarzystą, Dominikiem Matwiejczykiem, niegdyś królem kina offowego, w "Kochaj" stworzyli coś na kształt "the best of" z najbardziej typowych i zgranych motywów polskich i amerykańskich komedii romantycznych. Niektóre dowcipy i sytuacje sprawdzają się, inne sytuują się na krawędzi dobrego smaku i wydają się mocno dyskusyjne pod względem dramaturgicznym. A z gwiazdorskiej obsady filmu (poza Bołądź, także Roma Gąsiorowska, Magdalena Lamparska i Aleksandra Popławska) chyba najlepiej radzi sobie Małgorzata Kożuchowska, w naprawdę udanej roli macochy panny młodej. Kożuchowska udowadnia, że niesłusznie przypięto do niej łatkę celebrytki. To przede wszystkim bardzo dobra aktorka.

Łukasz Maciejewski
(fot. Marcin Oliva Soto)

Łukasz Maciejewski - urodzony w Tarnowie dziennikarz, krytyk filmowy i krytyk teatralny. Absolwent filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim, wykładowca na Wydziale Aktorskim PWSFiT im. Leona Schillera w Łodzi, a od 2016 roku ambasador projektu „Kultura Dostępna” realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury. Autor takich książek jak "Aktorki. Portrety", czy "Flirtując z życiem. Danuta Stenka w rozmowie z Łukaszem Maciejewskim".

Zobacz trailer V edycji projektu Kultura Dostępna w kinach!

Lista kin

Organizatorzy i partnerzy akcji

Organizatorem akcji, która odbywa się w ramach programu Kultura Dostępna, jest Narodowe Centrum Kultury.

Partnerami akcji są: Sieć Kin Helios, Kino Iluzjon, NEXT Film, Kino Świat, Cyfrowe Repozytorium Filmowe.

Partnerami medialnymi: Polskie Radio, Telewizja Kino Polska, Nasze Miasto, Filmweb.pl.