Kultura Dostępna w Kinach

Skorzystaj ze specjalnych seansów filmowych w kinach Helios i w kinie Iluzjon. Przez cały rok w każdy czwartek o godzinie 18:00 obejrzysz polskie filmy w dobrej cenie. Sprawdź repertuar i dokonaj rezerwacji!

Rezerwacja i sprzedaż biletów w promocyjnej cenie 10 zł dostępna na stronach: www.helios.pl i www.iluzjon.fn.org.pl. Zarezerwowane bilety należy odebrać w kasie kina najpóźniej 30 minut przed seansem. Bilety będą również do nabycia w kasach Sieci Kin Helios i w kasie Kina Iluzjon tydzień przed projekcją.

W ten czwartek (26.01) gramy film "Excentrycy czyli po słonecznej stronie ulicy"

Kadr z filmu

Łukasz Maciejewski dla Kultury Dostępnej o filmie "Excentrycy czyli po słonecznej stronie ulicy"

Jakiś czas temu rozmawiałem z dystrybutorem "Excentryków”. „Dziwna sprawa” - usłyszałem. „Ciągle ktoś do nas pisze, dzwoni, widzowie mówią, że pokochali ten film. Oglądają go po cztery, pięć razy” – powiedział dystrybutor.

Wcale się temu nie dziwię. "Excentryków" Janusza Majewskiego naprawdę można pokochać. To czuło się już od pierwszego pokazu na festiwalu w Gdyni. Wypełniona po brzegi sala Teatru Muzycznego, a po seansie owacja na stojąco, wiwaty i uśmiechy. Właśnie uśmiechy, gdyż film Janusza Majewskiego nieodmiennie wprawia w dobry nastrój. Dodatkowo jest to kino muzyczne, chce się po jego zakończeniu śpiewać, a nawet tańczyć.

Zapamiętałem dobrze słowa Janusza Majewskiego, klasyka polskiego kina, autora wytrawnych, wspaniałych adaptacji literackich, na konferencji prasowej po pokazie "Excentryków" w Gdyni „Drodzy państwo, mnie też wcale nie zawsze jest do śmiechu, mam za sobą całkiem świeże, dojmująco smutne doświadczenia (niedawno odeszła żona reżysera, wybitna fotografka, Zofia Nasierowska - przyp. ŁM), a jednak uważam że jasna, słoneczna strona ulicy jest nam wszystkim potrzebna, zasługujemy na to, żeby zobaczyć światełko w tunelu, żeby uśmiechnąć się do tego światła” – powiedział reżyser."Excentrycy" to właśnie propozycja tego rodzaju.

Janusz Majewski, adaptując świetną powieść Włodzimierza Kowalewskiego, powraca do ponurych czasów. Lata 50. na polskiej prowincji - w sanatoryjnej przystani, w Ciechocinku, ludzie boją się mówić, niektórzy obawiają nawet oddychać, ale kiedy kończy się stalinizm, zaczyna gomułkowska odwilż, tutaj również zaczyna rządzić jazz. W filmie słyszymy fantastycznie wykonywane standardy, jazzowe evergreeny, które wybrzmiewają na tle romantycznej historii z wątkiem kryminalnym w tle. A chociaż wszyscy aktorzy sprawują się wspaniale, w przypadku "Excentryków" drugi plan zdecydowanie kradnie show pierwszemu. Chapeau bas dla kreacji Anny Dymnej, Wojciecha Pszoniaka i Wiktora Zborowskiego. Aktorskie perełki w muzycznym, filmowym cacku.

Łukasz Maciejewski
(fot. Marcin Oliva Soto)

Łukasz Maciejewski - urodzony w Tarnowie dziennikarz, krytyk filmowy i krytyk teatralny. Absolwent filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim, wykładowca na Wydziale Aktorskim PWSFiT im. Leona Schillera w Łodzi, a od 2016 roku ambasador projektu „Kultura Dostępna” realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury. Autor takich książek jak "Aktorki. Portrety", czy "Flirtując z życiem. Danuta Stenka w rozmowie z Łukaszem Maciejewskim".

Zobacz trailer VI edycji projektu Kultura Dostępna w Kinach!

Lista kin

Organizatorzy i partnerzy akcji

Organizatorem akcji, która odbywa się w ramach programu Kultura Dostępna, jest Narodowe Centrum Kultury.

Partnerami akcji są: Sieć Kin Helios, Kino Iluzjon, NEXT Film, Kino Świat, Cyfrowe Repozytorium Filmowe.

Partnerami medialnymi: Polskie Radio, Telewizja Kino Polska, Nasze Miasto, Filmweb.pl.