Kultura Dostępna w Kinach

Skorzystaj ze specjalnych seansów filmowych w kinach Helios i w kinie Iluzjon. Przez cały rok w każdy czwartek o godzinie 18:00 obejrzysz polskie filmy w dobrej cenie. Sprawdź repertuar i dokonaj rezerwacji!

Rezerwacja i sprzedaż biletów w promocyjnej cenie 10 zł dostępna na stronach: www.helios.pl i www.iluzjon.fn.org.pl. Zarezerwowane bilety należy odebrać w kasie kina najpóźniej 30 minut przed seansem. Bilety będą również do nabycia w kasach Sieci Kin Helios i w kasie Kina Iluzjon tydzień przed projekcją.

W ten czwartek (8.12) gramy film "Listy do M. 2"

Kadr z filmu

Łukasz Maciejewski dla Kultury Dostępnej o filmie "Listy do M. 2"

Pierwsza część "Listów do M." była, jak pamiętamy, wielkim hitem. Bożonarodzeniowy filmowy podarunek dosyć bezceremonialnie czerpał z najlepszych europejskich produkcji tego typu, na czele z brytyjskim komediodramatem Richarda Curtisa "To właśnie miłość". Jak na nasze warunki film zrobiony był jednak bardzo profesjonalnie, dialogi skrzyły się humorem, a scenariusz i reżyseria nie budziły, jak to często bywa, mimowolnych odruchów zniecierpliwienia.

Twórcy "Listów do M.", a także "Listów do M. 2" znaleźli zatem klucz do serc widzów. W okresie przedświątecznym mamy chyba ochotę na oglądanie lekkich, pokrzepiających opowieści z obowiązkowym morałem kolorowej historyjki, ale przy tym niegłupich, z dobrze dobraną obsadą, trochę wzruszających, trochę zabawnych. "Listy do M. 2" spełniają te oczekiwania nawet z nawiązką. To coś w rodzaju ekstra prezentu mikołajowego.

Reżyserii drugiej części podjął się sprawny twórca serialowy, Maciej Dejczer (niegdyś autor tak głośnych fabuł jak "300 mil do nieba" czy "Bandyta"), a do projektu zaproszono większość obsady znanej z pierwszej części. Maciej Stuhr ponownie z wdziękiem gra dziennikarza radiowego usiłującego wprowadzić słuchaczy w świąteczny nastrój, ale równie świetne role stworzyli także Piotr Adamczyk i Agnieszka Dygant, grając kłótliwe małżeństwo. Pojawia się oczywiście również Tomasz Karolak, jako ktoś w rodzaju "złego świętego Mikołaja".

Fabuła jest wielowątkowa, ale czytelna, świąteczna Warszawa wygląda pocztówkowo, jeden muzyczny przebój goni kolejny, a dylematy bohaterów wyglądają nieco papierowo. Ogromne powodzenie również drugiej odsłony "Listów do M." w kinach jest jednak dowodem na to, że czasami potrzebujemy właśnie takich historii, chcemy przy nich odpoczywać, wzruszać się, uśmiechać. A kino to najlepszy adres.

Łukasz Maciejewski
(fot. Marcin Oliva Soto)

Łukasz Maciejewski - urodzony w Tarnowie dziennikarz, krytyk filmowy i krytyk teatralny. Absolwent filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim, wykładowca na Wydziale Aktorskim PWSFiT im. Leona Schillera w Łodzi, a od 2016 roku ambasador projektu „Kultura Dostępna” realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury. Autor takich książek jak "Aktorki. Portrety", czy "Flirtując z życiem. Danuta Stenka w rozmowie z Łukaszem Maciejewskim".

Zobacz trailer V edycji projektu Kultura Dostępna w kinach!

Lista kin

Organizatorzy i partnerzy akcji

Organizatorem akcji, która odbywa się w ramach programu Kultura Dostępna, jest Narodowe Centrum Kultury.

Partnerami akcji są: Sieć Kin Helios, Kino Iluzjon, NEXT Film, Kino Świat, Cyfrowe Repozytorium Filmowe.

Partnerami medialnymi: Polskie Radio, Telewizja Kino Polska, Nasze Miasto, Filmweb.pl.