Kultura Dostępna w kinach

Skorzystaj ze specjalnych seansów filmowych w kinach Helios i w kinie Iluzjon. Przez cały rok w każdy czwartek o godzinie 18:00 obejrzysz polskie filmy w dobrej cenie. Sprawdź repertuar i dokonaj rezerwacji!

Rezerwacja i sprzedaż biletów w promocyjnej cenie 10 zł dostępna na stronach: www.helios.pl i www.iluzjon.fn.org.pl. Zarezerwowane bilety należy odebrać w kasie kina najpóźniej 30 minut przed seansem. Bilety będą również do nabycia w kasach Sieci Kin Helios i w kasie Kina Iluzjon tydzień przed projekcją.

W ten czwartek (28.07) gramy "Karbalę"

Kadr z filmu Karbala

Łukasz Maciejewski dla Kultury Dostępnej o filmie "Karbala"

To wydarzenie przeszło do powojennej historii polskiej wojskowości. W Karbali nasi wojskowi zabili ponad stu rebeliantów, nie tracąc ani jednego żołnierza. Reżyser, Krzysztof Łukaszewicz bardzo solidnie przygotował się do wyzwania. Oglądając "Karbalę" ma się wrażenie autentyku. Kurz, pot, łzy.

Najważniejsze są jednak portrety psychologiczne. Nie ma powrotu do westernowej wizji facetów bez skazy. Żołnierze w "Karbali" mają wady: przede wszystkim bardzo się boją, o rodzinę, o siebie. Żyją w ciągłym strachu. Nie są też w stanie rutynowo potępić rebeliantów, nie potrafią zabijać na zawołanie. Najciekawszą postacią pod tym względem jest sanitariusz Kamil Grad grany przez Antoniego Królikowskiego, ale w zasadzie cała męska obsada, z Bartłomiejem Topą, Leszkiem Lichotą, Tomaszem Schuchardtem oraz Christo Shopovem na czele, warta jest uwagi.

Łukaszewicz nakręcił film o polskim honorze, o coraz częściej zapominanej tradycji polskiego wojska które zapisało piękną kartę na wielu frontach drugiej wojny światowej. W niespokojnej sytuacji międzynarodowej, wobec napięcia na linii Europa - Azja i Afryka, "Karbala" może przynieść spokój. Potrafimy walczyć, umiemy wygrywać.

Polecamy Program Obowiązkowy - magazyn filmowy Telewizji Kino Polska. Twórcy, aktorzy, krytycy oraz rzeczowe i nieco sentymentalne spojrzenie na polskie filmy.

Lista kin

Organizatorzy i partnerzy akcji

Organizatorem akcji, która odbywa się w ramach programu Kultura Dostępna, jest Narodowe Centrum Kultury.

Partnerami akcji są: Sieć Kin Helios, Kino Iluzjon, NEXT Film, Kino Świat, Cyfrowe Repozytorium Filmowe.

Partnerami medialnymi: Polskie Radio, Telewizja Kino Polska, Nasze Miasto, Filmweb.pl.