Kopalnie krzemienia i muzeum archeologiczne w Krzemionkach

Rezerwat archeologiczny w powiecie ostrowieckim, chroniący zespół neolitycznych kopalni krzemienia pasiastego. Kopalnie „Krzemionki" są największym i najlepiej zachowanym obiektem eksploatowanym w latach 3900-1600 p. n. e., należą do największych w Europie. Kopalnie zostały odkryte w 1922 r. i niedługo później na ich terenie rozpoczęto prowadzenie wykopalisk archeologicznych. Współcześnie utworzono tam rezerwat przyrody Krzemionki Opatowskie, będący częścią Obszaru Chronionego Krajobrazu Doliny Kamiennej. W skład kompleksu "Krzemionki" wchodzi rezerwat z podziemną trasą turystyczną oraz muzeum. Obiekt uznany za Pomnik Historii.

Lokalizacja: Sudół 135 a, Ostrowiec Świętokrzyski

Dostępność:
kwiecień i październik
codziennie: 9:00 - 17:00
listopad - marzec
wtorek - niedziela: 8:00 - 16:00
maj - wrzesień
poniedziałek - piątek: 9:00 - 19:00
sobota - niedziela: 11:00 - 19:00

Ceny biletów (do 20 zł)

Wirtualny spacer!

www.krzemionki.pl

Muzeum Narodowe w Kielcach

Jedno z siedmiu Muzeów Narodowych w Polsce. Placówka z ponad 100-letnią tradycją prezentuje sztukę dawną, sztukę ludową oraz sztukę współczesną, w tym twórczość Zdzisława Beksińskiego oraz artystów związanych z Grupą Krakowską, m.in. Tadeusza Kantora, Józefa i Marii Jaremów czy Jonasza Sterna. Poza działalnością wystawienniczą muzeum organizuje liczne wykłady, warsztaty dla dzieci czy koncerty. Muzeum bierze udział w akcji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Muzeum za złotówkę".

Lokalizacja: Plac Zamkowy 1, Kielce

Dostępność:
poniedziałek: nieczynne
wtorek - niedziela:  10:00 - 18:00

WSTĘP WOLNY W NIEDZIELĘ

Wstęp za 1 zł (uczniowie i studenci do 26 roku życia)

Zniżka z Kartą Dużej Rodziny

Ceny biletów (do 20 zł)

www.mnki.pl

Muzeum Wsi Kieleckiej

Zlokalizowany na południowym stoku Wzgórza Zamkowego drewniany dworek został wybudowany w XVIII w przez Jakuba Jaworskiego, ostatniego starostę biskupiego. W pomieszczeniach znajdują się sale wystawiennicze. Wartym odwiedzenia oddziałem Muzeum Wsi Kieleckiej jest Park Etnograficzny w Tokarni w gminie Chęciny, gdzie na obszarze 65 hektarów zgromadzono dziesiątki zabytków kultury ludowej z obszaru województwa świętokrzyskiego. Muzeum bierze udział w akcji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Muzeum za złotówkę".

Lokalizacja: ul. Jana Pawła II 6, Kielce

Dostępność:
wtorek - niedziela: 9:00 - 17:00

WSTĘP WOLNY W PONIEDZIAŁEK

Wstęp za 1 zł (uczniowie do 16 roku życia)

Ceny biletów  (do 20 zł)

www.mwk.com.pl