Częstochowski zespół klasztoru oo. Paulinów na Jasnej Górze

Sanktuarium i zespół klasztorny zakonu Paulinów w Częstochowie, położony jest na wzgórzu Jasna Góra, którego nazwa pochodzi od nazwy klasztoru. To jedno z najważniejszych miejsc kultu maryjnego i centrum pielgrzymkowe w Polsce. Na Jasnej Górze znajduje się otoczony kultem obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Obiekt uznany za Pomnik Historii.

Lokalizacja: ul. o. A. Kordeckiego 2, Częstochowa

Dostępność:
marzec - październik
poniedziałek - niedziela: 9:00 - 17:00
listopad - luty
poniedziałek - niedziela: 9:00 - 16:00

WSTĘP WOLNY (do Sanktuarium)

Ceny biletów (do 20 zł) 

www.jasnagora.com

Gmach Województwa i Sejmu Śląskiego w Katowicach

Zabytek znajduje się w centrum Katowic, został wybudowany w stylu modernistycznym według projektu autorstwa architektów z Krakowa: Kazimierza Wyczyńskiego, Stefana Żeleńskiego, Piotra Jurkiewicza i Ludwika Wojtyczki. W okresie międzywojennym jeden z największych budynków administracyjnych w Polsce. W jego wnętrzu zachowała się sala sejmowa, która służyła jako wzór dla sali sejmu w Warszawie. Obecnie mieści się tutaj Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego i Śląski Urząd Wojewódzki. Gmach został wpisany do rejestru zabytków, a w 2012 roku został uznany za Pomnik Historii.

Lokalizacja: ul. Jagiellońska 25, Katowice

Dostępność: 
poniedziałek - piątek: 7:30 - 15:30

WSTĘP WOLNY

www.katowice.uw.gov.pl

Osiedle robotnicze Nikiszowiec w Katowicach

Osiedle zostało wybudowane dla robotników i górników kopalni "Giesche" na terenie obszaru dworskiego Gieschewald w latach 1908−1918. Niemieccy architekci zaprojektowali domy mieszkalne oraz neobarokowy kościół św. Anny, w którym znajdują się witraże wykonane przez Georga Schneidera z Ratyzbony i zabytkowe organy braci Rieger z Karniowa. Osiedle widziane z lotu ptaka przypomina kształtem widownię amfiteatralną ze sceną w samym centrum, którym jest plac Wyzwolenia. Obecnie górnicza dzielnica jest turystyczną atrakcją Katowic i województwa śląskiego, jest też częścią Szlaku Zabytków Techniki. Nikiszowiec został uznany za Pomnik Historii.

Lokalizacja: dzielnica Janów-Nikiszowiec, Katowice

Dostępność:
bez ograniczeń

www.katowice.eu

www.nikiszowiec.pl

Zabytkowa Kopalnia Srebra i Sztolnia „Czarnego Pstrąga” w Tarnowskich Górach

Pierwszy w województwie śląskim obiekt wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W zabytkowej kopalni srebra w Tarnowskich Górach urządzono podziemną trasę turystyczną umożliwiającą zwiedzanie dawnej kopalni kruszców srebronośnych, założonej w triasowych dolomitach i wapieniach. Trasa jest częścią podziemnego labiryntu wyrobisk górniczych, chodników i sztolni odwadniających, drążonych w skale dolomitowej od XVI do XX wieku. Labirynt ten ciągnie się pod Tarnowskimi Górami ponad 150 km na kilku poziomach. Obiekt należy do Szlaku Zabytków Techniki i jest uznany za Pomnik Historii.

Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Dostępność:
styczeń – maj: 9:00 - 15:00 (codziennie)
czerwiec: 9:00 – 15:00 (od poniedziałku do piątku), 9:00 – 17.00 (w soboty i niedziele)
lipiec – sierpień:  10:00 – 16.00 (od poniedziałku do piątku), 9:00 – 17.00 (w soboty i niedziele)
wrzesień – grudzień: 9:00 - 15:00 (codziennie)

Ceny biletów (powyżej 20 zł)

Wirtualny spacer!

www.kopalniasrebra.pl