Historyczny układ urbanistyczny śródmieścia w Gdyni

Choć historia Gdyni sięga XIII w., to miasto wraz z portem zbudowane zostało niemal od podstaw w okresie dwudziestolecia międzywojennego, a stylem który przeważa w architekturze jest modernizm. Gdynia otoczona jest licznymi parkami krajobrazowymi oraz rezerwatami przyrody. Piękny widok z Klifu Orłowskiego rozpościera się na Morze Bałtyckie i okolice. Obiekt uznany za Pomnik Historii.

Lokalizacja: Gdynia

Dostępność:
bez ograniczeń

WSTĘP WOLNY

Wirtualny spacer!

www.gdynia.pl

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska

Instytucja gromadząca zbiory dokumentujące historię Gdańska od średniowiecza do XX wieku. W skład muzeum wchodzi m.in. zabytkowa Twierdza Wisłoujście. Jest to jedno z największych zimowisk dla nietoperzy w województwie pomorskim. Warto też zajrzeć do Muzeum Bursztynu, które w swoich murach skrywa takie skarby, jak jedyną w Polsce bursztynową bryłkę pochodząca sprzed 40 mln lat, wewnątrz której znajduje się zmumifikowana jaszczurka. Muzeum bierze udział w akcji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Muzeum za złotówkę".

Lokalizacja: ul. Długa 46/47, Gdańsk

Dostępność:
poniedziałek nieczynne
wtorek: 10:00 - 13:00
środa, piątek, sobota: 10:00 - 16:00
czwartek: 10:00 - 18:00
niedziela: 11:00 - 16:00

WSTĘP WOLNY WE WTOREK

Ceny biletów (do 20 zł)

www.mhmg.pl​

Muzeum Narodowe w Gdańsku

Muzeum to ma w swoich zbiorach dzieło Hansa Memlinga "Sąd ostateczny", które obok "Damy z łasiczką" Leonarda da Vinci uznawane jest za najcenniejsze w polskiej kolekcji. Odwiedzając muzeum nie można pominąć wystawy poświęconej malarstwu flamandzkiemu i holenderskiemu. Jako jedno z nielicznych muzeów prowadzi Dział Teatralny, dokumentujący historię teatru polskiego. Muzeum bierze udział w akcji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Muzeum za złotówkę".

Lokalizacja: ul. Toruńska 1, Gdańsk

Dostępność:
maj - wrzesień
wtorek - niedziela: 10:00 - 17:00
czerwiec - sierpień
czwartek: 12:00 - 19:00
październik - kwiecień
wtorek - piątek: 9:00 - 16:00
sobota - niedziela: 10:00 - 17:00

WSTĘP WOLNY W PIĄTEK

Wstęp za 1 zł (uczniowie i studenci do 26 roku życia)

Ceny biletów (do 20 zł)

Zniżka z Kartą Dużej Rodziny​

Darmowe lekcje muzealne

www.mng.gda.pl​

Muzeum Sopotu

Założone z okazji 100-lecia miasta muzeum mieści się w zabytkowej willi Claaszena z 1903 roku. Placówka dokumentuje historię miasta i regionu w ekspozycji stałej i wystawach czasowych. Wśród swoich zbiorów ma unikatową na skalę Polski chłodziarkę do wina z XVIII wieku oraz zachwycające, barokowe meble gdańskie. Muzeum bierze udział w akcji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Muzeum za złotówkę".

Lokalizacja: ul. Księcia Józefa Poniatowskiego 8, Sopot

Dostępność:
wtorek, środa, piątek, sobota, niedziela: 10:00 - 16:00
czwartek: 11:00 - 17:00
poniedziałek: nieczynne

WSTĘP WOLNY W CZWARTEK

Wstęp za 1 zł (uczniowie do 16 roku życia)

Ceny biletów (do 20 zł)

www.muzeumsopotu.pl

Muzeum Stutthof w Sztutowie

Zostało zorganizowane na terenach dawnego obozu koncentracyjnego Stutthof. Do najważniejszych zabytków Muzeum zalicza się częściowo zachowany Stary Obóz, komorę gazową, komendanturę wraz z garażami, przestrzeń ogrodów warzywnych i szklarni. Szczególnie bogate są zgromadzone i przechowywane archiwa poobozowe. Na terenie Muzeum zainstalowana jest stała wystawa główna. Organizowane są też wystawy czasowe.

Lokalizacja: ul. Muzealna 6, Sztutowo

Dostępność:
maj - wrzesień
poniedziałek- niedziela: 8:00 - 18:00
październik - kwiecień
poniedziałek - niedziela: 8:00 - 15:00

WSTĘP WOLNY

Darmowe lekcje muzealne

www.stutthof.org

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Początki muzeum sięgają 1958 roku. Placówka szczyci się spektakularnymi zbiorami związanymi z żeglugą rzeczną i morską, okrętownictwem i rybołówstwem. Latem 1989 roku przy nabrzeżu Ołowianki zacumował, jako statek-muzeum, SS Sołdek, pierwszy pełnomorski statek zbudowany w Stoczni Gdańskiej po II wojnie światowej. W ramach Narodowego Muzeum Morskiego prowadzone jest Muzeum Wisły, Ośrodek Kultury Morskiej, a także Muzeum Wisły w Tczewie. Muzeum bierze udział w akcji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Muzeum za złotówkę".

Lokalizacja: ul. Ołowianka 9-13, Gdańsk

Dostępność:
18 maja 2015 - 28 czerwca 2015
wtorek - niedziela: 10:00 - 16:00
29 czerwca 2015 - 30 sierpnia 2015
poniedziałek - niedziela: 10:00 - 18:00
31 sierpnia 2015 - 30 listopada 2015
wtorek - niedziela: 10:00 - 16:00
grudzień
wtorek - niedziela: 10:00 - 15:00

Dostępność poszczególnych obiektów na stronach muzeum.

WSTĘP WOLNY (do Muzeum Wisły)

Wstęp za 1 zł (uczniowie i studenci do 26 roku życia) 

Ceny biletów (do 20 zł)

Wirtualny spacer!

Darmowe lekcje muzealne

www.nmm.pl

Pole bitwy na Westerplatte

Westerplatte to półwysep w Gdańsku, jedno z ważniejszych historycznie miejsc. Obrona Westerplatte we wrześniu 1939 roku stała się symbolicznym początkiem II wojny światowej oraz polskiego oporu przeciw agresji niemieckiej. Pole bitwy zostało uznane za Pomnik Historii.

Lokalizacja: ul. Mjr. H. Sucharskiego, Gdańsk

Dostępność:
poniedziałek - niedziela: 9:00 - 16:00

Ceny biletów (do 20 zł)

www.mhmg.pl

Stare Miasto w Gdańsku

To jeden z najcenniejszych zabytkowych zespołów w Polsce. Najważniejsze zabytki Gdańska znajdują się na terenie Głównego Miasta (Ratusz Głównego Miasta, Dwór Artusa, Dom Uphagenów), Starym Mieście (Wielki Młyn, Ratusz Starego Miasta, kościół św. Katarzyny). Warta zobaczenia jest także największa na świecie średniowieczna świątynia z cegły - Bazylika Mariacka. Obiekt uznany za Pomnik Historii.

Lokalizacja: Gdańsk

Dostępność:
bez ograniczeń

www.gdansk.pl

Zamek krzyżacki w Malborku

Czy wiesz, że w sypialni Wielkiego Mistrza zainstalowane było prawdziwe... ogrzewanie podłogowe? A ciepłe posiłki dla rycerzy dowoziła do refektarza kuchenna winda! Z pewnością każdy smakosz z chęcią skosztuje potraw w zamkowej restauracji, przygotowywanych według oryginalnych średniowiecznych przepisów. A nocne marki mogą umówić się na nocne zwiedzanie komnat i krużganków. Obiekt został uznany za Pomnik Historii oraz znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Lokalizacja: ul. Starościńska 1, Malbork

Dostępność:
wtorek - niedziela: 9:00 - 19:00

Dostępność terenów zamkowych na stronie muzeum.

WSTĘP WOLNY W PONIEDZIAŁEK

Ceny biletów

Zniżka z Kartą Dużej Rodziny

Darmowe lekcje muzealne

www.zamek.malbork.pl

Zespół pocystersko-katedralny w Pelplinie

W skład zespołu pocystersko-katedralnego wchodzi m.in. Bazylika Katedralna pw. Wniebowzięcia NMP, Kościół pw. Bożego Ciała oraz budynek dawnego klasztoru z najstarszą częścią zespołu - oratorium z XIII w. Katedra jest jedną z największych ceglanych budowli gotyckich w Polsce, a na jej wspaniałe wyposażenie składają się m.in. liczne manierystyczne i barokowe ołtarze, w tym 25-metrowy ołtarz główny oraz bogate w dekorację snycerską - ornamentalną, roślinną i figuralną, gotyckie stalle. Obiekt uznany za Pomnik Historii.

Lokalizacja: plac Mariacki, Pelplin

Dostępność:
kwiecień – październik
poniedziałek - niedziela: 9:00 - 17:00
listopad – marzec
poniedziałek - niedziela: 9:00 - 16:00

Ceny biletów (do Bazyliki Katedralnej do 20 zł)

Wirtualny spacer!

www.pelplin.pl