Cerkiew Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy w Chotyńcu

Została wybudowana ok. 1600 r. Choć wielokrotnie ją przebudowywano, do dziś zachowała się XVIII-wieczna polichromia i ikonostas. Wyróżnia ją gładka harmonijna bryła. Jest budowlą jednonawową, czwórdzielną, wykonaną całkowicie z drewna. Wewnątrz znajduje się prezbiterium, nawa, babiniec i przedsionek. Obiekt został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Lokalizacja: Chotyniec

Dostępność:
Klucz w sąsiedztwie cerkwi, można pytać o niego w pobliskim sklepie

Cerkiew św. Michała Archanioła w Smolniku

Cerkiew została zbudowana w stylu bojkowskim i jest jedynym zachowanym obiektem sakralnym tego typu w Bieszczadach i jednym z trzech na całym świecie. Znajdujący się w świątyni Ikonostas został niemal całkowicie zniszczony. Z oryginału zachował się fragment polichromii przedstawiający anioły podtrzymujące kotarę oraz puste kartusze, w których pierwotnie znajdowały się postacie starotestamentalnych proroków. Cerkiew wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Lokalizacja: Smolnik

Dostępność:
Zwiedzanie możliwe po wcześniejszym kontakcie telefonicznym (013) 461 02 12.

Wirtualny spacer!

Cerkiew św. Michała Archanioła w Turzańsku

Historia zespołu cerkiewnego w Turzańsku sięga I połowy XVI wieku. Obecnie istniejąca świątynia została zbudowana na początku XIX wieku. Wzniesiona na wzgórzu malowniczo wkomponowuje się w wiejski krajobraz. Służyła nie tylko, jak dziś, prawosławnym, ale i unitom oraz katolikom obrządku rzymskiego. Stanowi zatem symbol wspólnego historycznego dziedzictwa tych wyznań. Obiekt został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Lokalizacja: Komańcza 216

Dostępność:
Należy uprzedzić o chęci zwiedzania.

www.cerkiew-turzansk.pl

Cerkiew św. Paraskewy w Radrużu

O jej wyjątkowości nie świadczy tylko fakt, że jest najstarszą, drewnianą świątynią greckokatolicką w Polsce. I nie tylko to, że została zbudowana bez użycia gwoździ i przetrwała do dziś. Ciekawy i nietypowy jest architektoniczny zamysł zbudowania jej nie na wzniesieniu, ale w dolinie i w taki sposób, że różnica wysokości między jednym murem a drugim wynosi kilka metrów. Zabieg ten dał wyjątkowy efekt wizualny: gdy patrzy się na frontalną część tego zespołu cerkiewnego, widzi się jego idealny trójwymiarowy obraz. Cerkiew znajduje się na Liście Światowego dziedzictwa UNESCO.

Lokalizacja: Radruż

Dostępność:
poniedziałek - niedziela: 10:00 - 19:00 

Godzina zamknięcia zależy od pory roku, cerkiew jest niedostępna po zmroku. Zwiedzanie możliwe tylko z przewodnikiem, tel.: 606 357 108 lub 693 699 420. W święta cerkiew jest nieczynna.

Ceny biletów (do 20 zł)

Wirtualny spacer!

www.cerkiew-radruz.horyniec.info

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Haczowie

Jest tu niemało do podziwiania, ponieważ kościół w Haczowie to największy gotycki drewniany kościół w Europie. Obiekt, wraz z pozostałymi drewnianymi kościołami południowej Małopolski: Blizne, Dębno, Haczów, Lipnica Murowana i Sękowa, znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Lokalizacja: Haczów 605

Dostępność:
poniedziałek - niedziela: 8:00 - 16:00

Grupy zorganizowane proszone są o wcześniejsze powiadomienie o chęci zwiedzania.

Wirtualny spacer!

www.parafiahaczow.pl

Kościół Wszystkich Świętych w Bliznem

W kościele znajdują się m.in. unikatowe malowidła ścienne. Obiekt, wraz z pozostałymi drewnianymi kościołami południowej Małopolski: Blizne, Dębno, Haczów, Lipnica Murowana i Sękowa, znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Lokalizacja: Blizne 436

Dostępność:
kwiecień - październik
poniedziałek - piątek: 9:00 - 17:00
sobota: 10:00 - 16:00
niedziela: 12:00 - 15:00

Poza sezonem tylko po wcześniejszym zgłoszeniu i uzgodnieniu. Zwiedzanie wewnątrz tylko pod opieką tutejszego przewodnika.

WSTĘP WOLNY

www.blizne.wiara.org.pl

Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza

Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza

Muzeum  jest obiektem unikalnym w skali światowej. Powstało w miejscu jednej z najstarszych w świecie kopalni ropy naftowej, założonej w 1854 r. przez Ignacego Łukasiewicza.  Ideą powstania muzeum było utrwalenie początków przemysłu naftowego w Polsce.  Najcenniejszymi zabytkami muzealnymi są obiekty z XIX w, jak choćby kopanka Franek z 1860 r., czy też budynek administracyjny, w którym można oglądać kolekcję lamp naftowych, aranżacje gabinetu, apteki i laboratorium I. Łukasiewicza. Ekspozycje w muzeum skierowane są do osób w każdym wieku. Osoby dorosłe zainteresowane mogą być historią przemysłu naftowego czy techniką z nim związaną , natomiast osobom młodszym na pewno spodobają się ekspozycje multimedialne w starym budynku administracji czy warsztacie kopalnianym. Muzeum  jest obiektem unikalnym w skali światowej. Powstało w miejscu jednej z najstarszych w świecie kopalni ropy naftowej, założonej w 1854 r. przez Ignacego Łukasiewicza.  Ideą powstania muzeum było utrwalenie początków przemysłu naftowego w Polsce. Najcenniejszymi zabytkami muzealnymi są obiekty z XIX w, jak choćby kopanka Franek z 1860 r., czy też budynek administracyjny, w którym można oglądać kolekcję lamp naftowych, aranżacje gabinetu, apteki i laboratorium I. Łukasiewicza. Ekspozycje w muzeum skierowane są do osób w każdym wieku. Osoby dorosłe zainteresowane mogą być historią przemysłu naftowego czy techniką z nim związaną , natomiast osobom młodszym na pewno spodobają się ekspozycje multimedialne w starym budynku administracji czy warsztacie kopalnianym.

WIRTUALNY SPACER

Zespół klasztorny oo. bernardynów w Leżajsku

Bazylika Zwiastowania NMP i klasztor bernardynów są jednym z najcenniejszych zabytków architektury kościelnej z pogranicza renesansu i baroku i należą do najwybitniejszych obiektów sakralnych na terenie województwa podkarpackiego. Od wielu lat w bazylice leżajskiej odbywają się słynne koncerty organowe organizowane w ramach Festiwalu Muzyki w Łańcucie. Obiekt uznany za Pomnik Historii.

Lokalizacja: Plac Mariacki 8, Leżajsk

Dostępność: kontakt w sprawie oprowadzania: +48 725 305 777

Wirtualny spacer!

www.bernardynilezajsk.pl

Zespół zamkowo-parkowy w Łańcucie

Zamek w Łańcucie jest jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Słynie ze znakomitych wnętrz mieszkalnych oraz niezwykle interesującej kolekcji pojazdów konnych. Zespół pałacowy otacza stary, malowniczy park w stylu angielskim, w którym znajdują się liczne pawilony i zabudowania gospodarcze, ściśle niegdyś związane z codziennym życiem łańcuckiej rezydencji. Zamek uznano za Pomnik Historii. Muzeum bierze udział w akcji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Muzeum za złotówkę".

Adres: ul. Zamkowa 1, Łańcut

Dostępność:
poniedziałek: 12:00 - 16:00
wtorek - sobota: 9:00 - 16:00
niedziela: 9:00 - 17:00

Dostępność poszczególnych obiektów nstronie muzeum.

WSTĘP WOLNY W PONIEDZIAŁEK

Wstęp za 1 zł (uczniowie do 16 roku życia)

Ceny biletów (powyżej 20 zł)

Wirtualny spacer!

www.zamek-lancut.pl