Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu

Na zbiór muzealiów składa się ponad 8 tys. obiektów. Większość z nich to gromadzone przez lata pamiątki związane z jeńcami wojennymi, przede wszystkim polskimi. Najstarsze eksponaty pochodzą z obozów jenieckich z czasów I wojny światowej.

Lokalizacja: ul. Muzealna 4, Łambinowice
                     ul. Minorytów 3, Opole

Dostępność:
Łambinowice:
październik - kwiecień
wtorek - piątek: 9:00 - 16:00
sobota, niedziela i święta państwowe: 10:00 - 17:00 
maj - wrzesień
wtorek - piątek: 9:00 - 17:00
sobota, niedziela i święta państwowe: 10:00 - 17:00
Opole:
poniedziałek - piątek: 8:00 - 15:00

WSTĘP WOLNY

www.cmjw.pl

Góra św. Anny - komponowany krajobraz kulturowo-przyrodniczy

Góra św. Anny jest najwyższym wzniesieniem grzbietu Chełma na Wyżynie Śląskiej, powstałej w wyniku zapadnięcia się wulkanu istniejącego w tym miejscu 27 mln lat temu. Na szczycie góry znajduje się gotycko-barokowy zespół klasztorny franciszkanów, a na jej zboczu barokowe kaplice kalwaryjne. Rejon Góry Świętej Anny od 1988 roku podlega ochronie jako park krajobrazowy. Na jego terenie znajduje się kilka rezerwatów przyrody z endemicznymi gatunkami roślin oraz rezerwat geologiczny. Obiekt uznany za Pomnik Historii.

Lokalizacja: Góra Świętej Anny, masyw Chełma

Dostępność:
bez ograniczeń

www.swanna.pl

Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu

Mieści się w dawnej rezydencji Piastów Śląskich z XIII w., nazywanej  Śląskim Wawelem. W 2013 roku zamek znalazł się na liście 7 Nowych Cudów Polski. W Muzeum można oglądać m.in. niesamowitą kolekcję lamp naftowych oraz dawne zbroje i ubiory odświętne z czasów piastowskich. Muzeum bierze udział w akcji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Muzeum za złotówkę".

Lokalizacja: Plac Zamkowy 1, Brzeg

Dostępność:
poniedziałek: nieczynne
wtorek - niedziela: 10:00 - 17:00

WSTĘP WOLNY W SOBOTĘ

Wstęp za 1 zł (uczniowie i studenci do 26 roku życia)

Ceny biletów (do 20 zł)

Wirtualny spacer!

www.zamek.brzeg.pl

Zespół kościoła farnego w Nysie

Bazylika jest największym i najcenniejszym zabytkiem sakralnym w okolicy. Posiada jeden z najbardziej spadzistych dachów w Europie o powierzchni 4 tysięcy metrów kwadratowych oraz jeden z najniżej zawieszonych, ponad 800-letni żyrandol. To drugi pod względem kubatury, po gdańskiej bazylice mariackiej, zabytkowy kościół w Polsce. Do kościoła należy dzwonnica, początkowo z ośmioma dzwonami, z których przetrwał największy - Świętego Jakuba, przetopiony następnie na dwa mniejsze. Aktualnie, w dzwonnicy mieści się Skarbiec św. Jakuba, zbiór cennych sprzętów liturgicznych i dzieł sztuki złotniczej wykonanych w przez nyskich złotników. Obiekt uznany za Pomnik Historii.

Lokalizacja: Pl. Katedralny 7, Nysa

Dostępność:
bez ograniczeń

Wirtualny spacer!

www.bazylika-nysa.pl

Zespół staromiejski ze średniowiecznym systemem fortyfikacji w Paczkowie

Mury Paczkowa należą do najlepiej zachowanych średniowiecznych obwarowań miejskich w Polsce. Wzniesione z lokalnego kamienia łamanego, z licznymi basztami i wieżami bramnymi stanowią jedną z największych atrakcji tego miejsca. Do zabytków zaliczyć można kościół pw. św. Jana Ewangelisty, jedną z najciekawszych świątyń obronnych w Europie. Na uwagę zasługuje zachowany średniowieczny układ przestrzenny miasta. Obiekt uznany za Pomnik Historii.

Lokalizacja: centrum miasta, Paczków

Dostępność:
bez ograniczeń

www.paczkow.pl