Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

Warszawskie CSW mieści się w dawnym zamku królewskim, który w XVI wieku zamieszkiwała Bona Sworza. CSW przez 25 lat działalności zorganizowało niemal 600 wystaw. W swoich zbiorach ma m.in. prace Edwarda Dwurnika, Joanny Rajkowskiej oraz Zbigniewa Libery. Muzeum bierze udział w akcji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Muzeum za złotówkę".

Lokalizacja: Jazdów 2, Warszawa

Dostępność:
poniedziałek: nieczynne
wtorek - czwartek: 12:00 - 19:00
piątek: 12:00 - 21:00
sobota - niedziela: 12:00 - 19:00

WSTĘP WOLNY W CZWARTEK

Wstęp za 1 zł (uczniowie i studenci do 26 roku życia)

Ceny biletów (do 20 zł)

Zniżka z Kartą Dużej Rodziny

www.csw.art.pl

Cmentarz Powązkowski

Rzymskokatolicki Cmentarz Powązkowski, na którym znajduje się kościół św. Karola Boromeusza, jest jednocześnie najstarszym i najpiękniejszym cmentarzem w Warszawie. Twórcami nagrobków byli często uznani artyści. Nekropolia jest miejscem spoczynku wielu wybitnych i zasłużonych postaci świata polityki i kultury. Co roku w listopadzie organizowana jest społeczna akcja ratowania zabytków powązkowskich, w którą angażują się osoby związane ze środowiskiem aktorskim i politycznym. Obiekt uznany za Pomnik Historii.

Lokalizacja: ul. Powązkowska 14, Warszawa

Dostępność:
bez ograniczeń

www.archidiecezja.warszawa.pl

Historyczny zespół miasta z Traktem Królewskim i Wilanowem w Warszawie

Trakt Królewski w Warszawie zaczyna się na placu Zamkowym i biegnie Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem, Alejami Ujazdowskimi, ulicami Belwederską i Sobieskiego aż do Wilanowa. Na szlaku najważniejszego i najstarszego traktu znajdują się liczne królewskie i magnackie pałace otoczone parkami (Pałac Staszica, Belweder, Pałac Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie, Łazienki Królewskie, Zamek Ujazdowski), kościoły i klasztory (Bernardynów, Karmelitów, Wizytek, Misjonarzy), pomniki (Mikołaja Kopernika, księcia Józefa Poniatowskiego) oraz uczelnie wyższe (Uniwersytet Warszawski). Do historycznego zespołu miasta należy także starówka, której historia sięga XIII wieku. Na ul. Krzywe Koło, w sercu starego miasta, znajduje się najstarszy dom mieszkalny w Warszawie zbudowany ok. 1350 roku. Cały zespół uznany został za Pomnik Historii, a Stare Miasto znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Lokalizacja: Warszawa

Dostępność:
bez ograniczeń

www.warsawtour.pl

fot. Filmoteka Narodowa

Iluzjon - Muzeum Sztuki Filmowej

To kino z „muzeum” w nazwie. Ma szczególny status kina archiwalnego. ILUZJON rozpoczął swoją działalność w marcu 1956 roku, jako klub „Iluzjon” działający przy Archiwum Filmowym w Warszawie. Od lat znajduje się pod opieką Filmoteki Narodowej, która zgodnie z przyświecającym jej hasłem „pamięć filmu” chroni i przywraca kulturze polskiej jej dziedzictwo filmowe. ILUZJON należy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych i jest partnerem programu MKiDN "Kultura Dostępna w kinach".

ILUZJON ceniony jest za ambitny repertuar – połączenie klasyki, nowości i dokumentów – oraz wybór nietuzinkowych wydarzeń filmowych: pokazów specjalnych, spotkań z filmowcami, wystaw multimedialnych, seansów z muzyką na żywo, festiwali, re-premier zdigitalizowanych filmów przedwojennych z muzyką na żywo  czy uroczystych premier i działań edukacyjnych.  Obiekt został zmodernizowany i wyposażony w najnowocześniejszą aparaturę projekcyjną (z możliwością odtwarzania formatów od 16 mm po 3D).

Lokalizacja: ul. Narbutta 50a, Warszawa

Dostępność: według repertuaru

Ceny biletów (do 20 zł)

Kultura Dostępna w kinach - czwartek, godz. 18:00 - bilet za 10 zł

www.iluzjon.fn.org.pl

Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie

Nazywane "najszczęśliwszym miejscem w Warszawie". Można tam nie tylko odpocząć obserwując przyrodę w historycznych ogrodach, ale także pogłębić znajomość oświeceniowych idei, m.in. dzięki spotkaniom z wybitnymi filozofami i historykami sztuki. Co roku, od maja do końca września, w każdą niedzielę odbywają się bezpłatne koncerty fortepianowe przed pomnikiem Fryderyka Chopina. Muzeum bierze udział w akcji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Muzeum za złotówkę".

Lokalizacja: Ujazdów, Warszawa

Dostępność: 
poniedziałek: 11:00 - 18:00
wtorek - niedziela: 9:00 - 18:00

Wstęp za 1 zł (uczniowie i studenci do 26 roku życia)

Ceny biletów (powyżej 20 zł)

Zniżka z Kartą Dużej Rodziny

Darmowe lekcje muzealne

www.lazienki-krolewskie.pl

Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie

Z uwagi na połączenie tematyki łowieckiej z jeździecką stanowi unikat w skali kraju. Muzeum mieści się w dwóch zabytkowych budynkach na terenie Łazienek Królewskich w Warszawie: Koszarach Kantonistów i Stajni Kubickiego. Zbiory Muzeum liczą ponad 10 tysięcy eksponatów i są podzielone pomiędzy trzy działy merytoryczne: dział przyrodniczo – łowiecki, dział sztuki i dział hipologii. Muzeum bierze udział w akcji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Muzeum za złotówkę".

Lokalizacja: ul. Szwoleżerów 9, Warszawa

Dostępność:
maj - wrzesień
wtorek - piątek: 10:00 - 17:00
sobota i niedziela: 11:00 - 18:00
październik - kwiecień
środa - niedziela: 10:00 - 15:00

Wstęp za 1 zł (uczniowie i studenci do 26 roku życia)

Ceny biletów (do 20 zł)

Zniżka z Kartą Dużej Rodziny

Wirtualny spacer!

Darmowe lekcje muzealne

www.muzeum.warszawa.pl

Muzeum Narodowe w Warszawie

Jedno z najstarszych muzeów sztuki w Polsce mieści w swoich zbiorach prawdziwe skarby. W muzeum koniecznie trzeba zobaczyć Galerię Faras - największą w Europie kolekcję zabytków kultury i sztuki nubijskiej z okresu wczesnochrześcijańskiego oraz największy polski obraz „Bitwa pod Grunwaldem” Jana Matejki (426 x 987 cm). Muzeum bierze udział w akcji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Muzeum za złotówkę".

Lokalizacja: Al. Jerozolimskie 3, Warszawa

Dostępność:
poniedziałek: nieczynne
wtorek - niedziela: 10:00 - 18:00
czwartek: 10:00 - 21:00

WSTĘP WOLNY WE WTOREK

Wstęp za 1 zł (uczniowie i studenci do 26 roku życia)

Ceny biletów (do 20 zł)

Zniżka z Kartą Dużej Rodziny

Darmowe lekcje muzealne

www.mnw.art.pl

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

W dawnej, barokowej siedzibie Jana III Sobieskiego można oglądać tzw. kolekcję wilanowską stworzoną przez Stanisława Kostkę Potockiego. Do Muzeum należy także ponad 30 obiektów architektonicznych wpisanych do rejestru zabytków oraz dwa starannie utrzymane parki, wilanowski i Morysin, połączone jeziorem Wilanowskim. Muzeum bierze udział w akcji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Muzeum za złotówkę".

Lokalizacja: Stanisława Kostki Potockiego 10/16, Warszawa

Dostępność:
poniedziałek: 9:30 - 20:00
wtorek, piątek, czwartek: 9:30 - 16:00
środa, sobota, niedziela: 9:30 - 18:00

Dostępność poszczególnych obiektów na stronie muzeum.

WSTĘP WOLNY W CZWARTEK

Wstęp za 1 zł (uczniowie i studenci do 26 roku życia)

Ceny biletów (do 20 zł)

Zniżka z Kartą Dużej Rodziny

Wirtualny spacer!

Darmowe lekcje muzealne

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Prezentuje najnowsze zjawiska z dziedziny sztuk wizualnych, filmu, teatru i muzyki, a także prowadzi działalność edukacyjno-badawczą. Od momentu założenia zebrało ponad 250 dzieł sztuki współczesnych artystów polskich i zagranicznych. W swojej kolekcji ma prace m.in. Magdaleny Abakanowicz, Mirosława Bałki czy Pawła Althamera. 

Lokalizacja: ul. Pańska 3, Warszawa

Dostępność:
poniedziałek: nieczynne
wtorek - niedziela: 12:00 - 20:00

WSTĘP WOLNY

Darmowe lekcje muzealne

www.artmuseum.pl

Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie

100 odświętnych ubiorów z terenów Polski, makiety tańców ludowych, setki rekwizytów karnawałowych i świątecznych - to tylko niewielka część imponujących zbiorów tego muzeum. Przez ponad 100 lat działalności muzeum zgromadziło blisko 74 tysiące obiektów, które są eksponowane na 6 wystawach stałych. Muzeum bierze udział w akcji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Muzeum za złotówkę".

Lokalizacja: ul. Kredytowa 1, Warszawa

Dostępność:
poniedziałek: nieczynne
wtorek - piątek: 9:00 - 17:00
sobota: 10:00 - 18:00
niedziela: 12:00 - 17:00

WSTĘP WOLNY W SOBOTĘ

Wstęp za 1 zł (uczniowie do 16 roku życia)

Ceny biletów (do 20 zł)

Zniżka z Kartą Dużej Rodziny

www.ethnomuseum.pl

fot. Zachęta

Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki

Najstarsza galeria sztuki współczesnej w Warszawie działająca od 1900 roku. Zachęta prezentuje wystawy indywidualne i zbiorowe, przedstawiając publiczności najnowsze zjawiska w sztuce polskiej i zagranicznej w dziedzinie malarstwa, rzeźby, instalacji, fotografii jak i filmu. W Galerii funkcjonuje także Księgarnia Artystyczna, gdzie dostępne są polskie i zagraniczne książki oraz czasopisma o sztuce. Galeria bierze udział w akcji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Sztuka Współczesna".

Lokalizacja: pl. Małachowskiego 3, Warszawa

Dostępność:
poniedziałek: nieczynne
wtorek - niedziela: 12:00 - 20:00

WSTĘP WOLNY W CZWARTEK

Wstęp za 1 zł (uczniowie i studenci do 26 roku życia)

Ceny biletów (do 20 zł)

Zniżka z Kartą Dużej Rodziny

Zamek Królewski w Warszawie - Muzeum

Barokowo-klasycystyczny Zamek Królewski doszczętnie zniszczony w trakcie II Wojny Światowej, ostatecznie odbudowany w 1988 roku. W Kaplicy Małej przechowywane są insygnia królewskie Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz urna z sercem Tadeusza Kościuszki. Poza tym znajdują się tam także insygnia władzy Prezydenta RP: tłoki pieczętne Prezydenta Rzeczypospolitej, Chorągiew Rzeczypospolitej oraz dokumenty państwowe, które 22 grudnia 1990 roku Ryszard Kaczorowski przekazał Lechowi Wałęsie. Muzeum bierze udział w akcji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Muzeum za złotówkę".

Lokalizacja: plac Zamkowy 4, Warszawa

Dostępność:
poniedziałek - sobota: 10:00 - 18:00
niedziela: 11:00 - 18:00

Wstęp za 1 zł (uczniowie do 16 roku życia)

Ceny biletów (powyżej 20 zł)

Zniżka z Kartą Dużej Rodziny

Wirtualny spacer!

www.zamek-krolewski.pl

Zespół Stacji Filtrów Williama Lindleya w Warszawie

Warszawskie filtry należą do systemu wodociągów warszawskich zaprojektowanych przez brytyjskiego inżyniera Wiliama Lindleya w latach 1883-1915. W lipcu i sierpniu każdego roku Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji organizuje Dni Otwarte Filtrów Warszawskich. Obiekt uznany za Pomnik Historii.

Lokalizacja: Pl. Starynkiewicza 5, Warszawa

Dostępność:
lipiec - sierpień
sobota: 9:00 - 12:00

Ceny biletów (do 20 zł)

www.mpwik.com.pl

Żyrardów - Osada Fabryczna z XIX wieku

Do rejestru zabytków zostało wpisanych aż 296 obiektów z Żyrardowa. Budynki pochodzące z XIX i początku XX wieku w większości znajdują się na terenie osady fabrycznej. Jest ona unikatowym w skali europejskiej przykładem w całości zachowanego zespołu urbanistycznego miasta przemysłowego z tego okresu. Do najcenniejszych zabytków tej okolicy zaliczyć można Kościół pw. Matki Bożej Pocieszenia zbudowany w stylu neogotyckim z ponad 3 mln cegieł wypalanych w Radziejowicach, zdobiony wyjątkowymi witrażami, powstałymi w pracowni krakowskiego artysty, Józefa Mehoffera. Obiekt uznany za Pomnik Historii.

Lokalizacja: Żyrardów

Dostępność:
bez ograniczeń

Wirtualny spacer! 

www.zyrardow.pl