Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1940-1945)

Muzeum mieści się na terenie dawnego obozu koncentracyjnego i obozu zagłady Auschwitz-Birkenau, największego w III Rzeszy. Obóz stanowi symbol okrucieństwa ludzi wobec ludzi w XX wieku. Na pobyt w Auschwitz należy poświęcić ok. 1,5 godz. i co najmniej drugie tyle na poznanie Birkenau. Obiekt znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. 

Lokalizacja: ul. St. Leszczyńskiej 11, Oświęcim

Dostępność:
grudzień - luty: 8:00 - 15:00
marzec - listopad: 8:00 - 16:00
kwiecień - październik: 8:00 - 17:00
maj - wrzesień: 8:00 - 18:00
czerwiec, lipiec i sierpień: 8:00 - 19:00

Wirtualny spacer!

www.auschwitz.org

Cerkiew Opieki Bogurodzicy w Owczarach

Cerkiew cieszy oko nie tylko jako cenny zabytek z połowy XVII wieku, ale też jako obiekt utrzymany w wyjątkowo dobrym stanie, za co uhonorowano go nagrodą Europa Nostra. Najcenniejszym elementem świątyni jest pięknie rzeźbiony i pozłacany ikonostas. Polichromia kopuł przedstawia Ducha Świętego pod postacią gołębicy i czterech cherubinów. Obiekt został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 

Lokalizacja: Sękowa 13

Dostępność:
środa - sobota: 9:00 - 18:00
niedziela: 12:00 - 16:00

WSTĘP WOLNY

Wirtualny spacer!

Cerkiew św. Jakuba Młodszego Apostoła w Powroźniku

Jest najstarszą cerkwią w polskich Karpatach, bo zbudowaną na początku XVII wieku. Ściany od wewnątrz pokrywa cenna polichromia figuralna z 1607 roku. Do bogatego, zachowanego do dziś wyposażenia, należy także ikonostas z lat 1743–44, barokowy ołtarz boczny z XVIII wieku oraz wiele cennych ikon. Obiekt został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Lokalizacja: Powroźnik 50, Muszyna

Dostępność: bez ograniczeń

Wstęp wolny

Zwiedzanie grupowe po wcześniejszym ustaleniu terminu pod nr telefonu 694 292 927.

Wirtualny spacer!

Cerkiew św. Michała Archanioła w Brunarach Wyżynych

Cerkiew, mimo późniejszych przekształceń i przebudowań zachowała swój łemkowski charakter. Pochodzi z końca XVIII wieku. Wyjątkowa jest ze względu na bogate barokowo-rokkokowe wyposażenie. Drewniane ściany i sufit pokryte są figuralną i ornamentalną polichromią z dominacją błękitu i motywu winorośli. Obiekt został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Lokalizacja: Brunary Wyżne 45, Uście Gorlickie

Dostępność:
maj - październik
poniedziałek - sobota: 9:00 - 17:00
niedziele i święta: 13:00 - 17:00
listopad - kwiecień

Kościół jest otwierany na życzenie zwiedzających i po wcześniejszym umówieniu telefonicznym  (kontakt z plebanią – 18 351 67 76, z przewodnikiem - Marzena Karpińska 515 442 138)

Wirtualny spacer!

www.parafia.brunary.pl

Cerkiew św. Paraskewy w Kwiatoniu

Jest uważana za jedną z najpiękniejszych cerkwi w Polsce ze względu na doskonale wyważone proporcje w projekcie bryły. Zaskakuje wyjątkowością zdobniczych wykończeń, m.in. w obramieniu okien prezbiterium. W wystroju wnętrza dominuje polichromia figuralna i ornamentalna z początku XIX wieku. Obiekt został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Lokalizacja: Uście Gorlickie 88

Dostępność: o udostępnienie cerkwi można prosić w domu nr 17, tam znajdują się klucze, tel. +48 18 35 30 720.

Kalwaria Zebrzydowska

Manierystyczny zespół architektoniczno-krajobrazowy oraz park pielgrzymkowy to miejsce, w którym piękno przyrody i sztuki stapia się w jedno. Rozplanowanie kaplic miało być topograficznym odzwierciedleniem miejsc Drogi Krzyżowej, dlatego miejsce to nazywane jest również Polską Jerozolimą. Obiekt uznany za Pomnik Historii, znajduje się także na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. 

Lokalizacja: ul. Bernardyńska 46, Kalwaria Zebrzydowska

Dostępność: bez ograniczeń

Informacje na temat wycieczek z przewodnikiem oraz porządku dnia na stronie Sanktuarium.

Wirtualny spacer!

www.kalwaria.eu

Kopalnia Soli w Bochni

Bochnia leży 38 km od Krakowa i jest jednym z najstarszych miast w Małopolsce. Początki kopalni sięgają roku 1248, kiedy to odkryto pokłady soli kamiennej. Bocheńskie złoże uformowało się 20 milionów lat temu, w okresie mioceńskim, gdy obszar dzisiejszej kopalni pokrywało płytkie i cieple morze. Zachowana do dzisiaj w doskonałym stanie kopalnia przekształciła się w obiekt turystyczny i leczniczy. Obiekt został uznany za Pomnik Historii oraz wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości UNESCO.

Lokalizacja: ul. Campi 15, Bochnia

Dostępność:
poniedziałek - piątek: 9:30, 12:00, 15:30 
sobota - niedziela, co godzinę od godz. 10:15 - 16:15

Ceny biletów (powyżej 20 zł)

Zniżka z Kartą Dużej Rodziny

www.kopalnia-bochnia.pl

Kopalnia Soli "Wieliczka"

Przydomek "podziemnego salonu Krakowa" zawdzięcza odbywającym się tu koncertom i licznym niecodziennym wydarzeniom kulturalnym. W przestrzeniach kopalni można obejrzeć również wystawy malarstwa, rzeźby czy fotografii. Wyjątkową spuściznę kultury duchowej górników stanowią podziemne kaplice i miejsca kultu religijnego. Obiekt uznany za Pomnik Historii, znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Lokalizacja: ul. Daniłowicza 10, Wieliczka 

Dostępność: 
kwiecień - październik
poniedziałek - niedziela: 7:30 - 19:30
2 listopad - marzec:
poniedziałek - niedziela: 8:00 - 17:00 

Ceny biletów (powyżej 20 zł)

Zniżka z Kartą Dużej Rodziny

www.kopalnia.pl

Kościół św. Filipa i św. Jakuba w Sękowej

Kościół jest przykładem wzorowo przeprowadzonych prac konserwatorskich, za które w 1994 roku został przyznany medal Prix Europa Nostra. Obiekt, wraz z pozostałymi drewnianymi kościołami południowej Małopolski: Binarowa, Blizne, Dębno, Haczów i Lipnica Murowana, znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Lokalizacja: Sękowa 13

Dostępność:
poniedziałek - sobota: 9:00 - 18:00
niedziela: 12:00 - 16:00

Możliwość zwiedzania po kontakcie telefonicznym z parafią: (18) 351 81 69.

www.sekowa.rzeszow.opoka.org.pl

Kościół św. Leonarda w Lipnicy Murowanej

W tym zabytkowym kościele, oprócz wyjątkowych dekoracji wnętrza, warto zobaczyć unikalny XVIII wieczny pozytyw szkatulny - jeden z siedmiu sprawnych tego typu instrumentów organowych w Polsce. Obiekt, wraz z pozostałymi drewnianymi kościołami południowej Małopolski: Blizne, Dębno, Haczów, Lipnica Murowana i Sękowa, znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. 

Lokalizacja: Lipnica Murowana 39

Dostępność:
maj - czerwiec i wrzesień - październik:
poniedziałek - sobota: 9:00 - 17:00
niedziela: 13:00 - 17:00
lipiec - sierpień:
poniedziałek - sobota: 9:00 - 18:00
niedziela: 13:00 - 17:00
listopad - marzec:
po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym lub mailowym 

WSTĘP WOLNY

Wirtualny spacer po wnętrzu!
Wirtualny spacer - ambit!

www.parlipnicam.tarnow.opoka.org.pl

Kościół św. Michała Archanioła w Binarowej

Późnogotycki kościół parafialny pochodzi z około 1500 roku i należy do najcenniejszych i najlepiej wyposażonych budowli tego typu w Europie. Można w nim podziwiać m.in. cenne malowidła z XVI-XVII wieku oraz gotyckie rzeźby z XIV wieku. Obiekt, wraz z pozostałymi drewnianymi kościołami południowej Małopolski: Blizne, Dębno, Haczów, Lipnica Murowana i Sękowa, znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. 

Lokalizacja: Binarowa 409, Biecz

Dostępność:
maj – październik:
poniedziałek - wtorek: dyspozycja telefoniczna
środa:  9:00 - 17:00
czwartek - sobota: 9:00 - 18:00
niedziela: 12:00 - 17:00

Poza sezonem konieczne jest wcześniejsze zgłoszenie i uzgodnienie terminu oraz czasu zwiedzania.

Kościół św. Michała Archanioła w Dębnie

We wnętrzu kościoła znajduje się najstarsza w Europie zachowana w całości ozdobna polichromia w drewnie. Obiekt wraz z pozostałymi drewnianymi kościołami południowej Małopolski: Blizne, Dębno, Haczów, Lipnica Murowana i Sękowa, znalazł się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. 

Lokalizacja: ul. Kościelna 42, Dębno

Dostępność:
oprócz niedziel i świąt zwiedzanie tylko grupowo w godzinach:
poniedziałek - piątek: 9:00 - 12:00 i 14:00 - 16:30
sobota: 9:00 - 12:00

UWAGA! W dni deszczowe wejście do kościoła jest ograniczone ze względu na dużą wilgotność powietrza, niebezpieczną dla zabytku. 

Wirtualny spacer!

www.debno.diecezja.pl

Muzeum Narodowe w Krakowie

Najstarsza narodowa instytucja muzealna na ziemiach polskich. Posiada największą liczbę stałych galerii w Polsce, m.in. słynną Galerię Sztuki Polskiej XX wieku z "Dziewczynką z chryzantemami" Olgi Boznańskiej oraz cyklem "Zielników" Aliny Szapocznikow. Poza tym MNK organizuje wiele wydarzeń i warsztatów dla najmłodszych. Muzeum bierze udział w akcji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Muzeum za złotówkę". 

Lokalizacja: Al. 3 Maja 1, Kraków

Dostępność:
poniedziałek: nieczynne
wtorek - sobota: 10:00 - 18:00
niedziela: 10:00 - 16:00

WSTĘP WOLNY W NIEDZIELĘ

Wstęp za 1 zł (uczniowie i studenci do 26 roku życia)

Ceny biletów (do 20 zł)

Zniżka z Kartą Dużej Rodziny

Darmowe lekcje muzealne

www.mnk.pl

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

Egzotyczne muzeum Manggha w Krakowie zostało powołane z inicjatywy Andrzeja Wajdy. Prezentuje zarówno tradycyjną sztukę japońską, jak i współczesną grafikę, malarstwo, instalacje i najnowsze technologie.  W 2002 roku Mangghę odwiedził cesarz Japonii Akihito. Muzeum bierze udział w akcji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Muzeum za złotówkę".

Lokalizacja: ul. Marii Konopnickiej 26, Kraków

Dostępność:
poniedziałek: nieczynne
wtorek - niedziela: 10:00 - 18:00

WSTĘP WOLNY WE WTOREK

Wstęp za 1 zł (uczniowie i studenci do 16 roku życia)

Ceny biletów (do 20 zł)

www.manggha.pl

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka

Większości z nas sól kojarzy z kolorem białym, jednak jak się okazuje sól występuję w różnych barwach i wzorach. W Muzeum Żup Krakowskich prezentowane są nieznane odmiany soli, sól zielona bryłowa, spizy z odmianami pasiastą i oczkową czy sól najstarsza. Poza tym zgromadzono tam, jedyną w Europie, kolekcję dawnych maszyn wyciągowych, tzw. kieratów. Muzeum bierze udział w akcji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Muzeum za złotówkę".

Lokalizacja: ul. Zamkowa 8, Wieliczka

Dostępność:
maj - wrzesień
wtorek - niedziela: 9:00 - 20:00 (w poniedziałek nieczynne)
październik - kwiecień
wtorek - niedziela: 8:30 - 15:30 (w poniedziałek nieczynne)

WSTĘP WOLNY W SOBOTĘ

Wstęp za 1 zł (uczniowie do 16 roku życia)

Ceny biletów (do 20 zł)

Wirtualny spacer!

www.muzeum.wieliczka.pl

Stare Miasto w Krakowie

To najstarszy obszar Krakowa, stanowi dobrze zachowaną pozostałość XIII-wiecznego miasta kupieckiego. Posiada największy w Europie rynek, który można zwiedzać również pod ziemią! Jest to jedno z pierwszych w Polsce podziemnych muzeów, można w nim zobaczyć m.in. pozostałości wielkiego cmentarza oraz fragmenty zabytkowych zabudowań. Stare Miasto w Krakowie znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Miasto zostało uznane za Pomnik Historii.

Lokalizacja: Rynek Główny i okolice, Kraków

Dostępność:
bez ograniczeń

Wirtualny spacer!

www.krakow.pl

Teren historyczny Bitwy pod Racławicami

Bitwa pod Racławicami uznawana jest przez historyków za jedno z najważniejszych wydarzeń militarnych i społecznych w historii Polski. W okolicach pola bitewnego znajdują się mogiły kosynierów, a na stoku wzgórza mieszczącego grodzisko (tzw. Zamczysko) - Kopiec Kościuszki usypany przez okoliczną ludność w 1934 roku. Obraz Jana Matejki "Bitwa pod Racławicami" znajduje się w Krakowie, natomiast dzieło Jana Styki i Wojciecha Kossaka o tym samym tytule eksponowane jest w Panoramie Racławickiej, oddziale Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Obiekt uznany za Pomnik Historii.

Lokalizacja: Racławice

Dostępność:
bez ograniczeń

www.raclawice.pl