Bazylika Katedralna pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Łowiczu

Bazylika jest miejscem spoczynku 12 arcybiskupów gnieźnieńskich i prymasów Polski, którzy od 1136 roku często rezydowali w Łowiczu. Pierwotnie, drewniany kościół ufundowany przez Władysława Hermana został przebudowany w barokowym stylu. W jednym z ołtarzy bocznych znajduje się otoczony kultem obraz Matki Boskiej Łowickiej. Obiekt uznany za Pomnik Historii.

Lokalizacja: Stary Rynek 24/30a, Łowicz ​

Dostępność: 
bez ograniczeń

Wirtualny spacer!

www.katedra.lowicz.pl

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

W tym muzeum można odkryć wszelkie tajemnice dotyczące tkanin, od surowca, przez techniki i technologie włókiennicze do produktów włókienniczych o różnym stopniu i technice przetworzenia. W październiku 2013 roku Centralne Muzeum Włókiennictwa zajęło drugie miejsce w plebiscycie na „7 nowych cudów Polski”. Muzeum bierze udział w akcji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Muzeum za złotówkę".

Lokalizacja: ul. Piotrkowska 282, Łódź

Dostępność:
poniedziałek: nieczynne
wtorek: 9:00 - 17:00
środa: 9:00 - 17:00
czwartek: 11:00 - 19:00
piątek: 9:00 - 17:00
sobota: 11:00 - 16:00 
niedziela: 11:00 - 16:00

WSTĘP WOLNY W SOBOTĘ

Wstęp za 1 zł (dzieci, uczniowie do 16 roku życia)

Ceny biletów (do 20 zł)

Zniżka z Kartą Dużej Rodziny

www.muzeumwlokiennictwa.pl

Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola

Zgromadzono tu blisko dziesięć tysięcy eksponatów. Muzeum organizuje nie tylko wystawy, przez cały rok odbywają się tu liczne lekcje muzealne, koncerty, odczyty i spotkania. A w muzealnej bibliotece można uzupełnić swoją wiedzę na temat miasta i regionu. Muzeum bierze udział w akcji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Muzeum za złotówkę".

Lokalizacja: ul. Stefana Prawdzic Złotnickiego 7, Zduńska Wola

Dostępność:
poniedziałek: nieczynne
wtorek - piątek: 10:00 - 18:00
sobota: 12:00 - 18:00
niedziela: 14:00 - 18:00

WSTĘP WOLNY W NIEDZIELĘ

Wstęp za 1 zł (uczniowie do 16 roku życia)

Ceny biletów (do 20 zł)

www.muzeumzdunskawola.blogspot.com

Muzeum Kinematografii w Łodzi

Nie tylko gromadzi, konserwuje i opracowuje dobra kultury z zakresu filmu, ale także pozwala odwiedzającym muzeum odkryć tajniki sztuki filmowej, np. własnoręcznie animować postaci filmowe. Można tam również oglądać wystawę fragmentów scenografii z różnych produkcji, m.in. fragment komnaty Chryzotemis z planu filmu "Quo Vadis" w reżyserii Jerzego Kawalerowicza. Muzeum bierze udział w akcji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Muzeum za złotówkę".

Lokalizacja: pl. Zwycięstwa 1, Łódź

Dostępność:
poniedziałek: nieczynne
wtorek: 10:00 - 17:00
środa: 9:00 - 16:00
czwartek: 11:00 - 18:00
piątek: 9:00 - 16:00
sobota: 11:00 - 18:00
niedziela: 11:00 - 18:00

WSTĘP WOLNY WE WTOREK

Ceny biletów (do 20 zł)

Zniżka z Kartą Dużej Rodziny

www.kinomuzeum.pl

Muzeum Miasta Łodzi

Muzeum Miasta Łodzi jest placówką interdyscyplinarną, kolekcjonującą obiekty zabytkowe z wielu dziedzin życia społecznego, historii, kultury i sztuki miasta oraz księgozbiór fachowy, ze szczególnie wartościowym zbiorem druków związanych z Łodzią. Muzeum bierze udział w akcji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Muzeum za złotówkę". 

Lokalizacja: ul. Ogrodowa 15, Łódź

Dostępność:
poniedziałek: 10:00 - 14:00
wtorek: 10:00 - 16:00
środa: 14:00 - 18:00
czwartek: 10:00 - 16:00
piątek: nieczynne
sobota: 11:00 - 18:00
niedziela: 11:00 - 18:00

WSTĘP WOLNY W NIEDZIELĘ

Wstęp za 1 zł (uczniowie i studenci do 26 roku życia)

Ceny biletów (do 20 zł)

Zniżka z Kartą Dużej Rodziny

Wirtualny spacer!

www.muzeum-lodz.pl

Muzeum Regionalne w Brzezinach

Muzeum mieszczące się w neogotyckim pałacyku z 1903 roku gromadzi eksponaty związane z kulturą ludową Ziemi Brzezińskiej, m.in stroje ludowe, narzędzia rzemieślnicze oraz sztukę. Co ciekawe, muzeum to prezentuje jedną z największych w kraju kolekcji żelazek oraz maszyn do szycia marki "Singer". Muzeum bierze udział w akcji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Muzeum za złotówkę".

Lokalizacja:  ul. marsz. Józefa Piłsudskiego 49, Brzeziny

Dostępność:
poniedziałek - piątek: 8:00 - 16:00
sobota: nieczynne
niedziela: 11:00 - 17:00

Wstęp za 1 zł (uczniowie i studenci do 26 roku życia)

Ceny biletów (do 20 zł)

www.muzeumbrzeziny.pl 

Muzeum Sztuki w Łodzi

Jedno z najstarszych muzeów kolekcjonujących sztukę awangardową. W trzech oddziałach, poza sztuką dawną, prezentowane są dzieła Jerzego Nowosielskiego, Aliny Szapocznikow, Jonasza Sterna czy Romana Opałki. To temu muzeum w symbolicznym geście solidarności z polskim społeczeństwem, słynny niemiecki artysta Joseph Beuys w ramach akcji „Polentransport 1981” podarował ok. 300 prac ze swojego twórczego archiwum. Muzeum bierze udział w akcji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Muzeum za złotówkę".

Lokalizacja: ul. Więckowskiego 36, Łódź

Dostępność: 
poniedziałek: nieczynne
wtorek: 10:00 - 18:00 
środa - niedziela: 11:00 - 19:00 

WSTĘP WOLNY W CZWARTEK

Wstęp za 1 zł (uczniowie i studenci do 26 roku życia)

Ceny biletów (do 20 zł)

Zniżka z Kartą Dużej Rodziny

www.msl.org.pl

Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi

Najdłużej funkcjonujące w Łodzi muzeum o profilu historycznym. Gromadzi wszelkiego rodzaju pamiątki związane z tradycją niepodległościową, od zbiorów militariów z okresu II wojny światowej, po eksponaty związane z postaciami Tadeusza Kościuszki i Józefa Piłsudskiego. Do tej pory zgromadzono ponad 45000 różnego rodzaju eksponatów związanych z dziejami Łodzi. 

Lokalizacja: ul. Gdańska 13, Łódź

Dostępność:
poniedziałek, wtorek, środa: 9:00 - 17:00
czwartek: 11:00 - 18:00
piątek: nieczynne
sobota, niedziela: 9:30 - 16:30

WSTĘP WOLNY

www.muzeumtradycji.pl

fot. Nikodem Nijaki/wikipedia

Nowy cmentarz żydowski w Łodzi

Wpisana do rejestru zabytków i uznana za Pomnik Historii największa nekropolia żydowska w Polsce. Liczący ponad 230.000 pochowanych cmentarz stanowi namacalne upamiętnienie obrazu i dziejów zróżnicowanej społeczności łódzkich Żydów. Wśród tysięcy skromnych macew znajdują się gigantyczne grobowce najsłynniejszych lodzermenschów, w tym walczące o podziw odwiedzających mauzolea dwóch rywali - Izraela Poznańskiego i Markusa Silbersteina. Na szczególną uwagę zasługuje połączony z terenem cmentarza Pomnik Radegast, przypominający o ofiarach zagłady drugiego najliczniejszego na terenie Polski getta.

Lokalizacja: ul. Bracka 40, Łódź (wejście od ul. Zmiennej)

Dostępność:

Od niedzieli do piątku
(z wyjątkiem świąt żydowskich)
1 kwietnia - 1 listopada:
od godziny 9 do 17
2 listopada - 31 marca:
od godziny 9 do 15.
W piątki do godziny 15.

WSTĘP WOLNY W PIERWSZĄ NIEDZIELĘ MIESIĄCA

http://www.jewishlodzcemetery.org

Opactwo Cystersów w Sulejowie

Zespół klasztorny w Sulejowie to jeden z najlepiej zachowanych zespołów cysterskich w Polsce, będący zabytkiem architektury romańskiej. Bryła kościoła zachowała się do dzisiaj w pierwotnym kształcie. W środku znajduje się m.in. liczne barokowe i rokokowe ołtarze, a także rokokowa ambona oraz bogato zdobione stalle. Warte odwiedzenia jest muzeum w kapitularzu. Obiekt uznany za Pomnik Historii.

Lokalizacja: Opacka 13, Sulejów​

Dostępność:
możliwość zwiedzania w ciągu dnia poza godzinami Mszy Św. i nabożeństw

www.cystersi.sulejow.pl

Wielokulturowy krajobraz przemysłowy Łodzi

Dziewiętnastowieczna Łódź była jednym z największych ośrodków przemysłu włókienniczego w Europie, stąd też w mieście znajduje się tak wiele poprzemysłowych budynków, cennych również ze względów artystycznych. Do rejestru zabytków wpisanych zostało ponad 350. Do najbardziej reprezentacyjnych miejsc należy główna ulica miasta - Piotrkowska. Wzdłuż niej znajduje się klasycystyczna Biała Fabryka Geyera (obecnie Centralne Muzeum Włókiennictwa), uznana w 2013 roku za jeden z 7 nowych cudów Polski. W Łodzi można podziwiać także neogotycką Bazylikę archikatedralną św. Stanisława Kostki, która jest jednym z najwyższych kościołów w Polsce, bo ma aż ponad 100 metrów wysokości. Poza tym warty uwagi jest też eklektyczny pałac Juliusza Heinzla, gdzie obecnie znajduje się Urząd Miasta Łodzi. Obiekty znajdują się na obszarze uznanym za Pomnik Historii.

Lokalizacja: Łódź

Dostępność:
bez ograniczeń

www.uml.lodz.pl