Hala Stulecia we Wrocławiu

Została zaprojektowana przez Maksa Berga, miejskiego architekta. Jest jednym z największych i najbardziej wyjątkowych obiektów architektonicznych XX wieku. Od momentu otwarcia w 1913 roku do dziś stanowi miejsce wysokiej rangi wydarzeń kulturalnych, społecznych i politycznych. Warto wziąć udział w organizowanych tu widowiskowych pokazach wideo mappingu. Obiekt znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obiekt został uznany za Pomnik Historii.

Lokalizacja: ul. Wystawowa 1, Wrocław

Dostępność:
kwiecień - październik
poniedziałek - czwartek: 9:00 - 18:00
piątek - sobota: 9:00 - 19:00
niedziela: 9:00 - 18:00
listopad - marzec
poniedziałek - piątek: 9:00 - 17:00
sobota - niedziela: 9:00 - 17:00

Ceny biletów (do 20 zł)

www.halastulecia.pl

Kościół pod wezwaniem św. Apostołów Piotra i Pawła w Strzegomiu

Zbudowana w stylu gotyckim bazylika należy do najcenniejszych zabytków Dolnego Śląska. Wyróżnia ją przede wszystkim wysokiej klasy detal rzeźbiarski z XIV-XV w. Kościół w Strzegomiu jest jednym z około 30 obiektów sakralnych, zbudowanych na Śląsku przez joannitów i stanowi świadectwo wpływu tego zakonu na kształtowanie się kultury w tym regionie, w okresie średniowiecza. Obiekt uznany za Pomnik Historii.

Lokalizacja: Plac Jana Pawła II 10, Strzegom

Dostępność:
bez ograniczeń (poza godzinami Mszy św.)

WSTĘP WOLNY

Wirtualny spacer!

www.bazylika.strzegom.pl

Kościół Pokoju w Jaworze

Kościół powstał w latach 1654 - 1655 i należy do zabytkowych budynków sakralnych wybudowanych na mocy porozumień pokoju westfalskiego, kończącego wojnę trzydziestoletnią. Zgodnie z postanowieniami cesarz wyraził zgodę na wzniesienie kościołów ewangelickich w trzech śląskich miastach: Głogowie, Jaworze i Świdnicy. Miały być zlokalizowane na przedmieściach i zbudowane z naturalnych materiałów - drewna, gliny i słomy. Projektantem Kościoła Pokoju w Jaworze był wrocławski architekt Albrecht von Säbisch. Obiekt znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Lokalizacja: Park Pokoju 2, Jawor

Dostępność:
kwiecień - październik
piątek - sobota: 10:00 - 17:00
niedziela i święta kościelne: 12:00 - 17:00
listopad - marzec
po wcześniejszym zgłoszeniu pod nr tel: +48 76 870 51 45

Wirtualny spacer!

www.kosciolpokojujawor.pl

Kościół Pokoju w Świdnicy

Kościół w Świdnicy, podobnie jak Kościół w Jaworze, należy do największych europejskich drewnianych budowli sakralnych o konstrukcji szkieletowej. Niepozorny z zewnątrz, posiada jednak zaskakujące przestrzenie i wiele kondygnacji. Obiekt znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. 

Lokalizacja: pl. Pokoju 6, Świdnica

Dostępność:
kwiecień - październik
poniedziałek - sobota: 9:00 - 18:00
niedziela: 11:30 - 18:00
listopad - marzec
po wcześniejszym zgłoszeniu pod nr tel.: +48 74 852 28 14 lub +48 603 331 578

Ceny biletów (do 20 zł) 

www.kosciolpokoju.pl

Muzeum Architektury we Wrocławiu

W budynkach dawnego klasztoru gromadzone są zbiory związane z historią architektury polskiej i zagranicznej. Muzeum posiada w swojej kolekcji 25 tysięcy obiektów, a stale wystawia około pięciuset z nich. Pośród nich znajdują się m.in. liczne detale architektoniczne: plany, mapy, rysunki oraz najstarszy zachowany na ziemiach polskich witraż z przełomu XII i XIII wieku z wizerunkiem proroka Ezachiela. 

Lokalizacja: ul. Bernardyńska 5, Wrocław

Dostępność:
poniedziałek: nieczynne
wtorek: 11:00 - 17:00
środa: 10:00 - 16:00
czwartek: 12:00 - 19:00
piątek - niedziela: 11:00 - 17:00

Ceny biletów (do 20 zł)

www.ma.wroc.pl

Muzeum Ceramiki w Bolesławcu

Dzieje Bolesławca od ponad 350 lat są ściśle związane z rzemiosłem garncarskim i przemysłem ceramicznym. Muzeum Ceramiki posiada zbiory miejscowej kamionki liczące ponad 2000 obiektów. W jego zbiorach znajduje się także kolekcja ceramiki obcej, m.in. XVIII-wiecznych dzbanów z Łużyc i Altenburga oraz kolekcja naczyń z Westerwaldu. Muzeum bierze udział w akcji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Muzeum za złotówkę".

Lokalizacja: ul. Mickiewicza 13, Bolesławiec

Dostępność:
poniedziałek: nieczynne
wtorek - sobota: 10:00 - 16:00
niedziela: 11:00 - 16:00

WSTĘP WOLNY W CZWARTEK

Wstęp za 1 zł (uczniowie i studenci do 26 roku życia)

Ceny biletów (do 20 zł)

www.muzeum.boleslawiec.net​

Muzeum Miejskie Wrocławia

Główną część ekspozycji stanowi wystawa "1000 lat historii Wrocławia", na której pokazano dzieje miasta od czasów średniowiecza po współczesność. Zbiory zgromadzone na terenie sześciu oddziałów bogate są w imponujące skarby, m.in. odnalezionego po wielu latach, Śląskiego Graala. Z kolei w drobiazgowo zrekonstruowanych komnatach można poczuć prawdziwie królewską atmosferę. Po obejrzeniu wystaw warto się wybrać na spacer po barokowym ogrodzie na tyłach Pałacu Królewskiego. Główny Oddział Muzeum Miejskiego Wrocławia mieści się w Starym Ratuszu.

Lokalizacja: Rynek, Wrocław

Dostępność: 
środa - sobota: 10:00 - 17:00
niedziela: 10:00 - 18:00

Dostępność poszczególnych obiektów na stronie muzeum.

Ceny biletów (do 20 zł)

Wirtualny spacer!

www.muzeum.miejskie.wroclaw.pl

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Pięknie położone muzeum prezentuje wyjątkowe zbiory sztuki śląskiej, przede wszystkim obiekty gotyckiej sztuki sakralnej przeniesione tu ze śląskich kościołów. Poza tym fascynująca sztuka europejska z dziełami Pietera Brueghela czy słynnego rosyjskiego awangardzisty Wssilego Kandinskiego. Obowiązkowo również trzeba zobaczyć dzieła polskich artystów współczesnych, m.in. Stanisława Ignacego Witkiewicza, Tadeusza Kantora oraz salę poświęconą twórczości Magdaleny Abakanowicz. Muzeum bierze udział w akcji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Muzeum za złotówkę". 

Lokalizacja: Pl. Powstańców Warszawy 5, Wrocław

Dostępność:
poniedziałek, wtorek: nieczynne (poza ostatnim wtorkiem miesiąca, 10:00 - 17:00)
środa - piątek: 10:00 - 17:00
sobota: 10:00 - 18:00
niedziela: 10:00 - 17:00

WSTĘP WOLNY W SOBOTĘ

Wstęp za 1 zł (uczniowie i studenci do 26 roku życia)

Ceny biletów (do 20 zł)

Darmowe lekcje muzealne

www.mnwr.art.pl

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju

Młyn papierniczy w Dusznikach Zdroju, to najstarszy w Polsce, i jeden z najstarszych w Europie młynów papierniczych, kultywujący tradycję produkcji papieru czerpanego. Po II wojnie światowej, w 1968 roku, powstało w nim Muzeum Papiernictwa prezentujące eksponaty dotyczące historii papiernictwa i rozwoju przemysłu papierniczego. W 1971 roku uruchomiono czerpalnię papieru, gdzie do tej pory odbywa się produkcja metodami tradycyjnymi. Obiekt został uznany za Pomnik Historii

Lokalizacja: ul. Kłodzka 42, Duszniki Zdrój

Dostępność: 
listopad - kwiecień
poniedziałek: nieczynne
wtorek - niedziela: 9:00 - 15:00
maj - sierpień
poniedziałek - sobota: 9:00 - 18:00
niedziela: 9:00 - 15:00
wrzesień - październik
poniedziałek - sobota: 9:00 - 17:00
niedziela: 9:00 - 15:00

Ceny biletów (do 20 zł)

Wirtualny spacer!

www.muzeumpapiernictwa.pl

Muzeum Współczesne Wrocław

Działalność wystawiennicza MWW skupia się na przedstawianiu sztuki współczesnej i sztuki wrocławskiej II połowy XX wieku. Prezentuje prace wybitnych współczesnych artystów, m.in. Karola Radziszewskiego, Stanisława Dróżdża i artystów neoawangardy wrocławskiej, Natalii LL i Jana Chwałczyka. 

Lokalizacja: pl. Strzegomski 2a, Wrocław

Dostępność:
poniedziałek: 10:00 - 18:00
wtorek: nieczynne
środa - niedziela: 12:00 - 20:00

WSTĘP WOLNY W CZWARTEK

Ceny biletów (do 20 zł)

www.muzeumwspolczesne.pl

Pobenedyktyński zespół klasztorny w Legnickim Polu

Zespół pobenedyktyński powstał w latach 1719 - 1738. Pierwotny wygląd i oryginalny wystrój zachował kościół pw. Krzyża Świętego i św. Jadwigi zaprojektowany przez Kiliana Ignacego Dientzenhofera. Wnętrze zdobią freski Cosmy Damiana Asama.To jeden z najwspanialszych przykładów architektury barokowej na Dolnym Śląsku. Obiekt uznany za Pomnik Historii.

Lokalizacja: ul. Św. Jadwigi, Legnickie Pole

Dostępność: 
środa - niedziela: 11:00 -17:00

Kościół udostępniany jest do zwiedzania przez pracowników Muzeum Bitwy Legnickiej po wcześniejszym zgłoszeniu pod nr tel.: + 48 076 85 82 398.

www.legnickiepole.pl

Twierdza Srebrnogórska - warownia górska z XVIII wieku

Twierdza wzniesiona została w latach 1765–1777 w okolicach Srebrnej Góry na Dolnym Śląsku. To jeden z największych tego typu obiektów w Europie. Twierdza składała się z sześciu fortów i kilku bastionów, a jej głównym celem było zabezpieczenie militarne zdobytego przez Prusy Ślaska. Obiekt uznany za Pomnik Historii

Lokalizacja: ul. Kręta 4, Srebrna Góra

Dostępność:
kwiecień - październik
poniedziałek - niedziela: 10:00 - 18:00 
lipiec - sierpień
poniedziałek - piątek: 10:00 - 18:00 
sobota - niedziela: 10:00 - 19:00
listopad - marzec:
sobota i niedziela: 10:00 - 16:00 

Ceny biletów (do 20 zł)

Wirtualny spacer!

www.forty.pl

Zespół dawnego opactwa cysterek w Trzebnicy

Najważniejszym elementem zespołu klasztornego jest bazylika pw. św. Bartłomieja Apostoła i św. Jadwigi, która jest jednym z pierwszych romańskich kościołów zbudowanych z cegły. W wybudowanej w stylu gotyckim kaplicy złożone zostały szczątki św. Jadwigi. Bazylika jest ponadto miejscem pochówku 22 przedstawicieli Piastów Ślaskich. Zespół był pierwszym klasztorem cysterek w Polsce. Obecnie klasztorem opiekują się siostry boromuszki, a kościołem - salwatorianie. Obiekt uznany za Pomnik Historii.

Lokalizacja: ul. Jana Pawła II 3, Trzebnica

Dostępność:
bez ograniczeń (poza godzinami Mszy św.)

WSTĘP WOLNY

Wirtualny spacer!

www.trzebnica.sds.pl

Zespół dawnego opactwa Cystersów w Krzeszowie

W skład zespołu wchodzą: kościół klasztorny, klasztor, kościół bractwa św. Józefa, dom gościnny opactwa, budowle pomocnicze, a także stacje drogi kalwaryjnej. Najcenniejszym zabytkiem Krzeszowa jest Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej nazywane Europejską Perłą Baroku. Piękne wnętrze ozdabiają freski o tematyce biblijnej, bardzo dobrze zachowane barkowe organy oraz niezwykła ikona Matki Boskiej Łaskawej z poł. XIII., która jest najstarszym wizerunkiem maryjnym w Polsce. Obiekt uznany za Pomnik Historii.

Lokalizacja: Plac Jana Pawła II, Krzeszów

Dostępność:
maj - październik
poniedziałek - niedziela: 9:00 - 18:00
listopad - kwiecień
poniedziałek - niedziela: 9:00 - 15:00

Ceny biletów (do 20 zł)

www.opactwo.eu

Zespół historycznego centrum Wrocławia

Wrocław jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Mimo zniszczeń podczas II Wojny Światowej udało się odrestaurować najcenniejsze zabytki, do których należą: Stary Ratusz na Rynku, liczne gotyckie kościoły czy gmach Opery Wrocławskiej. Oprócz tego w mieście zachowało się ponad osiem tysięcy zabytkowych kamienic z XIX i początku XX w., które reprezentują niemal wszystkie obowiązujące w tym czasie style architektoniczne. Do atrakcji turystycznych należą liczne punkty widokowe zlokalizowane m.in. na wieży północnej Katedry św. Jana Chrzciciela. Obiekt uznany za Pomnik Historii.

Lokalizacja: centrum miasta Wrocławia

Dostępność:
bez ograniczeń

www.wroclaw.pl

Zespół pałacowo-gospodarczy w Wojanowie-Bobrowie

Warowny zamek w Bobrowie powstał około 1450 roku i miał strzec przeprawy przez rzekę Bóbr. W latach 1880-1922 zamek był własnością rodziny von Decker, która przebudowała go w w stylu neorenesansowym wg planów berlińskiego architekta Paula Roetgera. Pałac mimo zniszczeń, zachował do dzisiaj okazałą malowniczą bryłę. Z ocalałych wnętrz na uwagę zasługuje duży prostokątny hall o sklepieniu wspartym na monolitycznej kolumnie oraz reprezentacyjna klatka schodowa. Obiekt jest częścią zespołu pałaców i parków krajobrazowych Kotliny Jeleniogórskiej, który został uznany za Pomnik Historii.

Lokalizacja: Wojanów - Bobrów, Jelenia Góra

Dostępność:
obiekt jest własnością prywatną

www.dolinapalacow.pl

Zespół pałacowo-parkowy „Paulinum” w Jeleniej Górze

Willa w stylu zamkowo - dworkowym powstała w latach 70. XIX wieku na terenach należących niegdyś do Ojców Paulinów. W 1906 roku nowy właściciel, jeleniogórski przemysłowiec Richard von Kramst, przebudował pałac nadając mu eklektyczny charakter. Na Górze Krzyżowej powstał przepiękny park krajobrazowy otaczający malowniczą budowlę bogatą w liczne wieżyczki, wykusze oraz loggie. Obecnie w pałacu mieści się hotel, restauracja i centrum konferencyjne. Obiekt jest częścią zespołu pałaców i parków krajobrazowych Kotliny Jeleniogórskiej, który został uznany za Pomnik Historii

Lokalizacja: ul. Nowowiejska 62, Jelenia Góra

Dostępność: 
bez ograniczeń

www.dolinapalacow.pl

Zespół pałacowo-parkowy Schaffgotschów w Jeleniej Górze-Cieplicach

Monumentalna rezydencja powstała w latach 1784‑1788 dla księcia Johanna Nepomucena Schaffgotscha, w miejscu renesansowego dworu Schaffgotschów i domu gościnnego. Pałac jest przykładem połączenia stylu dojrzałego baroku z formami wczesnoklasycystycznymi. Budynek otacza piękny park w stylu angielskim, w którym zachowany został Teatr Zdrojowy, wybudowany na początku XIX wieku oraz klasycystyczna "Galeria". Obecnie w Pałacu Schaffgotschów znajduje się oddział zamiejscowy Wrocławskiej Politechniki. Obiekt jest częścią zespołu pałaców i parków krajobrazowych Kotliny Jeleniogórskiej, który został uznany za Pomnik Historii

Lokalizacja: pl. Piastowski 27, Jelenia Góra- Cieplice

Dostępność:
zwiedzanie parku: bez ograniczeń

Zwiedzanie pałacu przez grupy zorganizowane po wcześniejszym zgłoszeniu pod nr tel.: +48 75 75 510 48

www.dolinapalacow.pl

Zespół pałacowo - parkowy w Bukowcu

Pałac w Bukowcu pierwotnie wzniesiony jako dwór w połowie XVI wieku był własnością hrabiego Fryderyka Wilhelma von Reden. Po licznych przebudowach obecny wygląd pałacu jest wynikiem XIX wiecznej modernizacji w klasycystycznym stylu. We wnętrzu zachowały się liczne sztukaterie. Na przełomie XVIII i XIX wieku wokół siedziby utworzony został okazały romantyczny park krajobrazowy, uważany za najcenniejszy w Prusach. Na terenie parku wzniesiono wiele pawilonów parkowych. Do dzisiaj zachowały się: Belweder w formie świątyni greckiej, neogotyckie Mauzoleum, Dom Ogrodnika, Wieża, Amfiteatr, liczne groty. Obecnie pałac jest własnością Związku Gmin Karkonoskich. Obiekt jest częścią zespołu pałaców i parków krajobrazowych Kotliny Jeleniogórskiej, który został uznany za Pomnik Historii

Lokalizacja: ul. Robotnicza 2, Bukowiec

Dostępność: 
zwiedzanie parku: bez ograniczeń

Zwiedzanie pałacu przez grupy zorganizowane po wcześniejszym zgłoszeniu pod nr tel.: + 48 75 74 28 501

www.dolinapalacow.pl

Zespół pałacowo-parkowy w Ciszycy k. Kowar

Zespół pałacowo - parkowy położony jest u stóp wzgórza Ciszyca, zwanego też Radziwiłłówką. Od 1822 roku w posiadłości mieszkali Radziwiłłowie. Księżna Luiza Radziwiłłowa odkupiła dwór, by oddać go w ręce Czartoryskich, którzy przebudowali go w stylu tyrolskiego domu. W otoczeniu budynku znajduje się park krajobrazowy, w którym do dziś zachowały się niektóre okazy roślin: 18-metrowy tulipanowiec amerykański liczący około 250 lat oraz ponad 200-letnie sosny wejmutki. Na szczycie góry połączonej z parkiem znajdują się ruiny zamku myśliwskiego z końca XVIII wieku. Obiekt jest częścią zespołu pałaców i parków krajobrazowych Kotliny Jeleniogórskiej, który został uznany za Pomnik Historii.

Lokalizacja: ul. Jeleniogórska 39, Ciszyca-Kowary

Dostępność: obiekt pełni funkcję mieszkalną

www.dolinapalacow.pl

Zespół pałacowo-parkowy w Łomnicy

Dwór powstał w drugiej połowie XVII wieku i poddawany był wielokrotnym rozbudowom. W latach 1838-1844 pałac przejęła rodzina Küsterów i nadała obiektowi barokowy wygląd.  Obecnie we wnętrzach możemy podziwiać zachowany hol z doryckimi kolumnami oraz duże fragmenty malarstwa ściennego z  klasycystyczną dekoracją malarską sufitu i fasety. Posiadłość otacza piękny park krajobrazowy, w którym znajdują się zabudowania folwarczne oraz "Dom Wdowy", dwór wybudowany przez rodzinę Mentzlów w latach 1803-1804. Obiekt jest częścią zespołu pałaców i parków krajobrazowych Kotliny Jeleniogórskiej, który został uznany za Pomnik Historii.

Lokalizacja: ul. Karpnicka 3, Jelenie Góra

Dostępność: 
zwiedzanie parku: bez ograniczeń

Zwiedzanie pałacu przez grupy zorganizowane po wcześniejszym zgłoszeniu pod nr tel.: +48 75 71 30 460.

Wirtualny spacer!

www.dolinapalacow.pl

Zespół pałacowo-parkowy w Mysłakowicach

Pałac Królewski był własnością Fryderyka Wilhelma III, który przekształcił posiadłość w rezydencję cesarską. Po jego śmierci, w 1840 roku, majątek odkupił następca tronu, Fryderyk Wilhelm IV. Nowy właściciel zalecił gruntowną przebudowę obiektu w neogotyckim stylu. Pałac otacza 13-hektarowy park krajobrazowy z cennym drzewostanem oraz stawem. Obiekt jest częścią zespołu pałaców i parków krajobrazowych Kotliny Jeleniogórskiej, który został uznany za Pomnik Historii

Lokalizacja: ul. Sułkowskiego 1, Mysłakowice

Dostępność: w pałacu mieści się szkoła podstawowa i gimnazjum.

Wirtualny spacer!

www.dolinapalacow.pl

Zespół pałacowo-parkowy w Staniszowie Górnym

Początki budowli pałacu sięgają drugiej połowy XVI wieku. Największa przebudowała nastąpiła za czasów księcia von Reuss po roku 1787. Późnobarokowy pałac otoczony jest pięknym parkiem krajobrazowym, który został dodatkowo powiększony o sztuczną ruinę, zwaną "Ruinami zamku Henryka". W obrębie założenia znajduje się wewnętrzny ogród w stylu francuskim. Obecnie w Staniszowskim pałacu mieści się hotel, restauracja i centrum konferencyjne. Obiekt jest częścią zespołu pałaców i parków krajobrazowych Kotliny Jeleniogórskiej, który został uznany za Pomnik Historii

Lokalizacja: Staniszów 100, Jelenia Góra

Dostępność: 
bez ograniczeń

Wirtualny spacer!

www.dolinapalacow.pl

Zespół pałacowo-parkowy w Wojanowie

Pierwsze wzmianki o pałacu w Wojanowie pochodzą z końca XIII wieku. W latach 1832-1833, ówczesny właściciel majątku, Karl Albrecht Ike, zmodernizował pałac, nadając mu dzisiejszy neogotycki wygląd. Od strony ogrodu, pałac posiada rozległy taras z bocznymi szerokimi schodami. Po obu stronach oranżerie połączone są z pałacem krytymi przejściami. Całość otacza kilkunastohektarowym park krajobrazowy, zaprojektowany przez architekta króla pruskiego, Piotra Józefa Lenné.  Obecnie w pałacu znajduje się hotel, kawiarnia, restauracja oraz centrum konferencyjne. Obiekt jest częścią zespołu pałaców i parków krajobrazowych Kotliny Jeleniogórskiej, który został uznany za Pomnik Historii.

Lokalizacja: Wojanów 9, Jelenia Góra

Dostępność:
zwiedzanie parku: bez ograniczeń

Zwiedzanie pałacu przez grupy zorganizowane po wcześniejszym zgłoszeniu pod nr tel.: +48 75 754 53 00.

Wirtualny spacer!

www.dolinapalacow.pl